Nový objav by mohol spôsobiť revolúciu v Li-Ion batériách
Výskumníkom z Hongkonskej univerzity, ktorí analyzovali chémiu napájacích zdrojov schopných fungovať v netypických prostrediach, napríklad v okolí horúcich tepelných reaktorov, sa podaril významný objav v oblasti lítiových batérií, ktorý by mohol viesť k významnému pokroku v technológii batérií.
Vyvinuli polymérny elektrolyt s „boritanovými aniónmi v membránach bez mikrotrhlín“ pre lítiovo-kovové batérie, ktorý môže fungovať pri teplotách až 212 °C, čo výrazne prevyšuje bežnú hranicu 140 °C pre lítiovo-iónové batérie. Výsledkom je odolnosť proti plameňu, elektrochemická stabilita a vysoká vodivosť. Táto inovácia nielenže predlžuje životnosť batérií, ale zvyšuje aj bezpečnosť a výkon.
Odborníci si myslia, že výskum by mohol nakoniec viesť k batérii elektrického vozidla, ktorá sa môže podľa laboratórnej správy nabiť v priebehu niekoľkých minút. Napájací akumulátor odolný proti vysokým teplotám si počas 450 cyklov pri teplotách varu udržal takmer 93 % kapacity a takmer 100 % účinnosť nabíjania, čo je výrazné zlepšenie oproti štandardným lítiovým batériám.
Nový polymérny elektrolyt pomáha predchádzať tvorbe dendritov, kovových štruktúr, ktoré môžu spôsobiť zlyhanie batérie. Výskumníci sa domnievajú, že táto technológia má potenciál nielen na napájanie lekárskych prístrojov a zariadení na prieskum podpovrchových vrstiev, ale umožňuje aj dobíjanie elektrických vozidiel v priebehu niekoľkých minút, čo predstavuje významný pokrok smerom k budúcnosti čistej energie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: freepik.com.