Objav v zložení elektrolytov by mohol spôsobiť prelom v technológii batérií
Výskumníci z Queenslandskej technologickej univerzity v Austrálii dosiahli významný prelom v technológii batérií, ktorý by mohol priniesť revolúciu v oblasti inteligentných technológií. Vyvinuli nabíjateľné vodné zinkovo-iónové batérie, ktoré sú bezpečnejšie, lacnejšie, majú vyššiu kapacitu nabitia, dlhšiu životnosť a nabíjajú sa rýchlejšie ako existujúce batérie.
Hoci sú vodné elektrolyty lacnejšie a bezpečnejšie ako organické, ich nízka energetická hustota bránila ich použitiu v nabíjateľných batériách. Vedci však zistili, že pridanie zlúčeniny katecholu do elektrolytov stabilizuje proces a umožňuje dosiahnuť vyššie napätie bez rizika výbuchu. Tento prelomový objav by mohol viesť k ekologickejšej a čistejšej budúcnosti tým, že zníži množstvo odpadu z batérií a vplyv toxických batérií na životné prostredie.
Výskumníci to považujú za významný krok smerom k priemyselnej výrobe vodných nabíjateľných batérií. V porovnaní s bežnými elektrolytmi účinne zdvojnásobili napäťové okno a zlepšili výkon batérií 1,5 až 3-krát oproti bežným vodným elektrolytom. Tím zverejnil zistenia o nabíjateľných zinkovo-iónových batériách v časopise Journal of the American Chemical Society.
Zdroj: thecooldown.com.