Ohybný eko betón s obsahom CO2 môžu výrazne znížiť globálne emisie
Výroba cementu v roku 2018 predstavovala 7 % celkových globálnych emisií oxidu uhličitého. Betón je jeden z najbežnejšie využívaných materiálov a odhaduje sa, že na celom svete sa ho ročne vyrobí 26 miliárd ton. Pretože asi 80 % uhlíkovej stopy betónu pochádza z cementu, vedci sa snažia nájsť náhradné materiály. Na zníženie množstva potrebného cementu sa v súčasnosti často používajú priemyselné vedľajšie produkty, ako sú železná troska a uhoľný popolček.
Alternatívne spojivá, ako napríklad vápenec a kalcinovaný íl, môžu tiež znížiť využívanie cementu. Okrem vývoja miešaných cementov sa vedci zameriavajú na spôsoby použitia zachyteného CO2 ako prísady do samotného betónu, čím sa zablokuje a zabráni sa jeho vstupu do atmosféry. CO2 sa môže pridávať vo forme agregátov alebo vstrekovať počas miešania. Karbonatizačné vytvrdzovanie, známe aj ako vytvrdzovanie CO2, sa môže použiť aj po odliatí betónu.
Tieto procesy premieňajú plynný CO2 na minerál a vytvárajú tuhé uhličitany, ktoré môžu t ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH