S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Okrajový stav elektrónov môžu viesť k prelomovým technológiám

3

Za správnych okolností sa môžu elektróny zbaviť vysokého napätia vo vnútri vodiča tým, že obídu jeho hranice. Tam môžu bez námahy krúžiť v jednosmernom prúde bez odporu. Teória síce opisuje základné princípy tohto toku elektrónov v „okrajovom stave“, ale pochopiť ho dostatočne dobre na vývoj aplikácií, ktoré by mohli využiť jeho výhody, sa ukázalo náročné pre malé rozmery a prchavý charakter.

V novej štúdii výskumníci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) použili ultrachladné atómy sodíka na napodobnenie elektrónov a pozorovanie efektu okrajového stavu v dlhšom časovom horizonte. To im umožnilo podrobne preskúmať toto správanie. Hallov jav opisuje, ako sa generuje napätie, keď je magnetické pole kolmé na prúd. V 2D priestore sa môžu elektróny pohybovať v kruhoch pozdĺž okraja určitých materiálov podľa zákonov kvantovej fyziky.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Skúmaním správania atómov v simulovanom okrajovom stave vedci pozorovali ich kvantizovaný pohyb pozdĺž prstenca laserového svetla, podobne ako sa správajú elektróny v okrajovom stave. Keď atómy narazili na prstenec svetla, pohybovali sa po ňom v priamke a v jednom smere, ako sa to deje s elektrónmi v okrajovom stave. Ani prekážky zavedené výskumníkmi nedokázali atómy vychýliť z ich trasy.

Tento prelomový výskum môže potenciálne viesť k pokroku v supravodivosti, efektívnejšom prenose energie, kvantových výpočtoch a senzorovej technológii. Zistenia boli publikované v časopise Nature Physics a ukazujú potenciál využitia okrajových stavov pre budúce energetické aplikácie.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Geniusokraj reakcia na: Okrajový stav elektrónov môžu viesť k prelomovým technológiám

12.10.2024 14:10
Nevadi,ze tomu nerozumie takmer nikto, vadi,ze aj ti,čo tomu rozumeju,to nemozu uviest do praxe pre nekonecnu hlupost väčšiny. A chamtivosť. A zadubenosť. Atď. Staci pri tom zdravy sedliacky rozum. Okraj je najzaujimavejsia cast hmoty. Napr. žaluď,koža,predkožka,tykadla,pila,sekera,stykove plochy čohokolvek,obehova na okraji rychlost je najvacsia,odstrediva sila vyháňa na okraj, elektrony dotlacene na okraj svojho povoleneho prostredia,natlacene za sebou v attometroch po kvadriliardach , vytvaraju spojitu líniu ,kde delta té medzi prvým v rade od zdroja zmeny napätia a poslednym,povedzme kilometer vzdialenym,v poradi dajmetomu 10 na 50 tym,čini tak malo,ze reakcia konca na zaciatok prekračuje milionnásobne rychlosť svetla. Ako keď za tiahne rybar za kilometrový napnuty silon ťahaņýýý dialkovo riadenou malou ponorečkou sofistikovaného zarytého ochrancu rýb( možno aj medveďov).
Reagovať

RE: Geniusokraj reakcia na: Geniusokraj

12.10.2024 17:10
toto nebudú mäkké povzbudzováky...
Reagovať

phd redakcia reakcia na: Okrajový stav elektrónov môžu viesť k prelomovým technológiám

11.10.2024 21:10
Redakcia, ak rozumiete tomuto článku, pokojne si začnite robiť PhD.
Treba posúvať hranice poznania aj formou IT časopisov, ale takýto odborno-technický guláš, obávam sa. nikomu nič neprinesie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať