S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement

Rýchly ster z úst dokáže predpovedať, koľko budete ešte žiť

0

Nový test vám možno čoskoro umožní predpovedať, ako dlho budete žiť. Je založený na novom výskume biologického starnutia a markeroch, ktoré by vedcom mohli pomôcť určiť váš biologický vek jednoduchým sterom z vnútornej strany líca.

Výskum, ktorý bol publikovaný vo Frontiers in Aging, sa vo veľkej miere opiera o CheekAge, nástroj novej generácie, ktorý je navrhnutý na určenie miesta vášho tela v nových epigenetických hodinách vyvinutých začiatkom tohto roka. Tieto hodiny sa v podstate pozrú na gény nášho tela a na zmeny v ich čítaní a expresii v priebehu času. Sú postavené na myšlienke, že rôzne časti nášho tela ponúkajú rôzne biologické markery.

Na otestovanie spoľahlivosti CheekAge a jeho schopnosti predpovedať, ako dlho budete žiť, výskumníci odobrali vzorky krvi viac ako 1500 žiadateľom vo veku 67 až 90 rokov. Potom na tieto vzorky aplikovali algoritmus CheekAge, a hoci vzorky nemali ani polovicu markerov DNA, ktoré má CheekAge kontrolovať, aj tak preukázal silnú schopnosť predpovedať riziko úmrtia, tvrdia výskumníci.

S_Flip6_10 titulka Advertisement

Nástroj úspešne rozlišoval medzi skutočným vekom osoby a jej vekom CheekAge, pričom skupina s najstarším biologickým vekom čelila 50 % úmrtnosti zhruba o 7,8 roka skôr ako najmladšia veková skupina. CheekAge prekonal iné epigenetické hodiny pri predpovedaní úmrtnosti medzi jednotlivcami zaradenými do vzorky. Skutočnosť, že dokázal robiť svoju prácu aj pri odbere krvi namiesto lícnych buniek, je pôsobivá.

Napriek tomu je stále čo zlepšovať, aby sa dalo presne predpovedať dožitie na vedecké účely. Lekárom však tento nástroj ponúka ďalšiu metódu na určenie biologického veku a miery úmrtnosti. Vedci sa už dlho snažia pochopiť biologické hodiny zvierat a ľudí. Štúdie ukázali, že axolotly môžu byť dokonca schopné pozastaviť svoje biologické hodiny. Táto skutočnosť vzbudila veľký záujem vedcov, ktorí sa pokúšajú zvrátiť starnutie u ľudí. 

Zdroj: bgr.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať