Recenzia: Omen 17-w100nc: Prenosný dravec s decentným dizajnom
Dizajn tohto herného stroja je elegantný a konzervatívny. Konkurencia zvykne oplývať extravagantnými prvkami, no celý rad OMEN pôsobí oveľa serióznejšie, takže sa hodí napríklad aj do rúk manažéra, ktorý sa vo voľnom čase rád zahrá. Príslušnosť k hernej sfére dáva najavo iba logom OMEN na kryte. Vyhotovenie konštrukcie je plastové, dostatočne pevné a displej drží na kovových pántoch, čo je výhoda z pohľadu odolnosti a životnosti. Hmotnosť čosi vyše 3 kg je na výkonný herný notebook veľmi dobrá hodnota, blížiaca sa bežným modelom.
Veko displeja je mierne zdrsnené a netreba sa obávať náchylnosti na odtlačky prstov. Ako je pre notebooky tohto radu zvykom, oblasť okolo klávesnice má povrch úplne hladký a ozdobený nenápadnou pásikovou textúrou. Tu sme sklon na zachytávanie odtlačkov, aj keď nie priveľký, zaznamenali. V oblasti konektivity mohol výrobca pridať do výbavy ešte zo dva porty USB 3.1, keďže tri porty sa obsadia pomerne ľahko. Hlavne pri takomto notebooku, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť herné stolové PC. Páči sa nám, že klávesnica vybavená jednostupňovým červeným podsvietením je posunutá čo najviac k používateľovi, a to aj za cenu menej rozmerného touchpadu. Je to správne usporiadanie pre hráča a majiteľa to neobmedzí ani pri iných oblastiach použitia.
Prvé, čo po aktivácii zaujme, je displej s mimoriadne širokými pozorovacími uhlami a s príjemne zvýšenou sýtosťou farieb. Pozorovacie uhly sú vďaka panelu typu UWVA prakticky dokonalé a ku skresleniu či blednutiu obrazu nedochádza ani pri maximálnom náklone podľa horizontálnej či vertikálnej osi. Vďaka tomu sa prístroj uplatní aj v oblasti prezentácií či pri predvádzaní rodinných fotiek z dovolenky. Displej má veľkosť 17,3“, čo je pri rozlíšení FHD príjemná uhlopriečka nielen na hranie, ale aj na sledovanie filmov. Komu by to nestačilo, vo výbave nájde aj porty HDMI a mini DP na externé monitory. Použitie so zabudovaným displejom je však veľmi príjemné aj vďaka tomu, že podporuje technológiu G-Sync, ktorá synchronizuje snímkovú frekvenciu grafickej karty a displeja na natívnych 75 Hz. Vedie to k vnímaniu plynulejších pohybov, odstráneniu input lagu a zníženiu prípadnej únavy očí po dlhom hraní. V prípade, že nemožno dosiahnuť stabilných 75 Hz, G-sync použije stabilizáciu na 30 Hz (napr. pri napájaní z batérie).
Inak bežný dizajn je ozdobený plastickým logom radu Omen
Priamo v hrách vďaka grafike GeForce GTX1070 až s 8 GB pamäte dosahuje OMEN 17 výborné hodnoty fps aj na najvyšších nastaviteľných detailoch. V DX11 sme otestovali Fallout 4 s novým 54 GB balíkom textúr vo vysokom rozlíšení. Výkon bol stabilný, pričom maximálne hodnoty sa pohybovali na úrovni 79 fps, priemerné na 75 fps a minimá sme namerali medzi 57 a 71 fps. V Zaklínačovi 3 nám notebook poskytol frekvencie s maximami podľa zložitosti scény od 82 do 91 fps, priemerne 70 až 80 fps, minimá sa držali tesne nad hranicou 60 fps. Do tretice sme na test zvolili titul Ashes of the singularity. Priemer pri zložitých aj menej zložitých scénach bol v DX11 na hodnote 62,5 fps. Po prepnutí na DX12 sa priemer dostal na 51 fps, čo je stále veľmi dobrý výsledok. Znamená to, že aj náročnejší hráč bude s plynulosťou úplne spokojný.
Na červeno podsvietená klávesnica je obklopená nenápadnou textúrou.
Zmienku si zaslúži aj zvukový subsystém od Bang & Olufsen so štyrmi reproduktormi, poskytuje na mobilné zariadenie veľmi kvalitný zvuk. Uplatní sa aj pri počúvaní hudby a sledovaní filmov vďaka schopnosti reprodukcie basovej frekvenčnej zložky a pocitu priestorovosti zvuku.
Aby bolo kam ukladať dáta, výrobca model vybavil 256 GB SSD a rýchlym 1 TB HDD. Je to dobrá kombinácia, i keď pri zvyšujúcich sa priestorových nárokoch hier, znižujúcich sa cenách SSD a koncovej cene zariadenia by sme viac ocenili kapacitu okolo 500 GB. Treba však povedať, že použitý disk SSD zabezpečuje rýchle nahrávacie časy hier a štart systému. Od zatlačenia tlačidla napájania po prihlasovaciu obrazovku OS sme namerali približne 7 sekúnd.
V oblasti chladenia sme objavili pozitíva i jedno mierne negatívum. Kým sa notebook zahreje na teplotu, pri ktorej je už hlučnosť silná, trvá to pomerne dlho a jeho schladenie je, naopak, veľmi rýchle. To je pozitívne. Pri bežnej práci sa teplota procesora pohybovala od 30 do 54 °C a jeho spotreba bola do 19 W. Vďaka tomu nie je problém v pracovnom režime prekonať 6-hodinovú hranicu na jedno nabitie akumulátora. Po pripojení objemného adaptéra veľkosti 7" tabletu a prechode do herného režimu sa teplota CPU vyšplhá aj na hranicu, kde dochádza k znižovaniu pracovnej frekvencie. No reálne sme to pri hraní ani pri dotyku so šasi nepociťovali. Spotreba GPU v hernom režime môže stúpnuť podľa našich meraní na 144 W a teplota na 77 °C, čo sú bežné hodnoty.
Parametre:
• Štvorjadro Intel Core i7-6700HQ 2,6 - 3,5 GHz, 16 GB DDR4 2133 MHz, 256 GB M.2 SSD + 1 TB HDD (7200 ot./min), displej 17,3" FHD, UWVA IPS, matný, NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5, 3× USB 3.1, HDMI, DP, čítačka pamäťových kariet, kamera HP Wide Vision 720p, bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Miracast, zvuk B&O - 4 reproduktory, Windows 10 Home 64-bit., rozmery 41,6 × 27,9 × 3,29 cm, hmotnosť 3,35 kg; benchmarky: PCMark 8 Creative Accelerated: 6956, Time Spy: 4768, Fire Strike Ultra: 3785, Sky Diver: 24 703
• Cena: 1849 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ FHD grafika bez kompromisov, výborný displej, pevné šasi, kvalitný priestorový zvuk, prijateľná hmotnosť, rýchle disky, relatívne tiché chladenie
- Iba 3 porty USB, slabšie chladenie CPU
HODNOTENIE:
Dizajn: 80 %
Výkon: 100 %
Konfigurácia: 90 %
Celkovo: 95 %