Recenzia: Optoma ML750ST – Signage do vrecka
Keď sa na tento projektor pozriete na obrázku, máte dojem, že ide o bežný stolový model. Optoma však klame telom. V skutočnosti sú rozmery až neuveriteľne malé a projektor bez problémov na šírku uchopíte rukou. Výrobca v balení dodáva aj praktickú taštičku, do ktorej ho zbalíte vrátane napájacieho zdroja a káblov, nezabudlo sa ani na užitočnú gumovú krytku na objektív. V príslušenstve je ovládač kartového typu. Pokiaľ teda potrebujete niečo malé, prenosné, bude pre vás tento projektor jeden zo zaujímavých kandidátov. Veľmi sa nám páčil aj štandardný statívový závit v strede spodnej časti, takže žiadne podkladanie knihami či topánkami, stačí malý fotostatív a projektor nainštalujete za pár okamihov. Prístroj je určený predovšetkým na kancelárske využitie, kde poslúži na prezentácie hlavne pre rôznych obchodných cestujúcich alebo školiteľov. V neposlednom rade je tu možnosť využitia v oblasti signage pri prezentácii produktov priamo v predajni ich efektným nasvietením prostredníctvom 3D mappingu. Výrobca na tento účel ponúka jednoduchú aplikáciu Projection Mapper, dostupnú pre iOS aj Android.
Napriek kompaktným rozmerom však rozhodne nejde o žiadnu hračku. O tom vypovedá aj osadenie zadného panela, kde nájdete širokú škálu vstupov od HDMI cez VGA, USB, čítačku kariet SD. HDMI obsahuje aj podporu MHL. Bezdrôtové pripojenie prístroj neposkytuje, v prípade potreby však výrobca ponúka možnosť dokúpenia bezdrôtového adaptéra USB s podporou technológie HDCast Pro. HDMI možno využiť na pripojenie rôznych zariadení – od Blu-ray prehrávača cez PC, herné konzoly až po mobilné zariadenia prostredníctvom adaptéra MHL. Na prezentačné a výučbové účely možno využiť čítačku kariet SD alebo port USB v kombinácii s interným prehliadačom. Ten umožňuje prehrávanie súborov Microsoft Office, PDF, fotografií, videa a zvuku priamo v projektore. Vďaka tomu v podstate jediné, čo na prezentáciu potrebujete, je napájací kábel a plocha, na ktorú možno premietať. Interný prehrávač nepodporuje prechody v súboroch PowerPoint, takže stránky prezentácie treba posúvať ručne.
Model ML750ST je však zaujímavý aj z hardvérovej stránky. Podľa špecifikácií ponúka maximálny jas 800 lúmenov a dynamický kontrast 20 000: 1, čo vyzerá pri vreckovom projektore naozaj zaujímavo. Na druhej strane jeho rozlíšenie 1280 × 800 WXGA sa nám zdá trochu málo na projektor DLP s jeho cenovkou. Na rozdiel od klasických projektorov DLP, kde sa farby generujú otočným kotúčom s rôznofarebnými segmentmi, tu tento prvok odpadá. Použitá je trojica LED (R, G, B) ktoré sú zdrojom svetla pre jednotlivé farby a čip DLP. Takýto prístup je užitočný z dvoch dôvodov. Po prvé to znamená, že životnosť svetelného zdroja projektora je plánovaná na 20 000 hodín namiesto bežných 2000 – 6000 hodín. Po druhé používanie jednotlivých modulov LED znamená, že keď vypnete projektor, môžete ho okamžite odpojiť a zabaliť. Netreba počkať, kým lampa vychladne pred odpojením zariadenia, ako je obvyklé pri bežných typoch projektorov DLP. Rozlíšenie 1280 × 800 poskytuje pomer strán natívneho obrazu v pomere 16:10, nie 16:9. Aj z toho je jasné cielenie projektora, hoci, samozrejme, jeho použite na prezentáciu videa nie je vylúčené. Video sa zobrazuje v správnom pomere strán 16:9, ibaže sa nevyužíva celá zobrazovacia plocha. Napriek tomu, že ML750ST jednoznačne mieri do sféry obchodných prezentácií a školení, samostatný modul RGB LED je skutočne efektívny pri presnom spracovaní farieb podľa odporúčania Rec 709 (nová technológia obrazu HDR ešte do sveta projektorov veľmi neprenikla). K dispozícii sú aj režimy vhodné na videozáznamy a tvrdenie o kontrastnom pomere 20 000:1 je obzvlášť sľubné na prehrávanie videa. Označenie ST v názve ML750ST znamená short throw a okamžite odhaľuje jednu z jeho najužitočnejších funkcií: schopnosť premietať veľký obraz z menšej vzdialenosti. Môžete dosiahnuť napríklad 100-palcový obraz aj v prípade, že projektor je vzdialený len približne 1 meter od plátna. Zaostrenie obrazu sa uskutočňuje manuálne pomocou prstenca objektívu. Vo výbave je aj automatická korekcia lichobežníkového skreslenia, ak projektor musí byť sklonený v pozdĺžnom smere. Korekciu pri premietaní zo strany však projektor nemá. Možnosti nastavenia obrazu sú skôr skromnejšie, na bežné použitie však postačujúce.
Projektor nás príjemne prekvapil funkčnosťou a kvalitou obrazu. Testovali sme s vonkajším zdrojom videosignálu, projektor zvláda 1080 24, 25 aj 50p. Pomocou redukcie MHL-HDMI sme vyskúšali aj pripojenie smartfónu a prácu s programom Projection Mapper na vytváranie 3D mappingov. Pri tomto použití je dôležité, aby projektor umožnil nastaviť hlbokú čiernu. Často sa využívajú na premietanie iba výrezy z premietacej plochy, a keby tá presvitala nasivo, celý efekt by to pokazilo. V tomto prípade však musíme Optomu pochváliť. Bez problémov fungovalo prehliadanie súborov z disku USB aj karty microSD. Podporovaný je však iba súborový systém FAT 32. Interný prehliadač zvláda kancelárske dokumenty, skúšali sme Word, Excel aj PowerPoint 2016, txt aj PDF. Pri PDF sme skúšali aj elektronickú verziu PC REVUE so 140 stránkami, prehliadanie nebol žiadny problém. Stránku si môžete zväčšovať, zmenšovať, usadiť na šírku alebo výšku. Prezentácie PowerPoint sa zobrazujú korektne, stránky však možno posúvať iba ručne. Bez problémov sa zobrazovali aj fotografie a videá v rozlíšení 1080p. Projektor umožňuje nastavenie niekoľkých profilov obrazu (Cinema, Photo, PC, Eco, Bright). Tie pomerne verne nastavia parametre na jednotlivé podmienky. Obraz má výbornú ostrosť a presné farby. Výkon 800 lm postačuje v zatemnenej miestnosti aj na obraz s uhlopriečkou 200", optimálny obraz je však v rozmedzí 60 – 80". Ak nie je miestnosť dostatočne zatemnená, podľa okolitého osvetlenia možno premietať na 40 – 50", pri bežnom dennom svetle však ešte menej. Na domáce použitie by v podstate projektoru nič nechýbalo, žiaľ, vzhľadom na malé rozmery je použitý aj malý ventilátor, ktorý sa musí činiť, aby prístroj za prevádzky schladil, takže jeho zvukový prejav si určite všimnete. Aj vďaka tomu je interný 1,5 W reproduktor použiteľný iba na núdzové ozvučenie. Vieme si ho však predstaviť napríklad v záhradnom altánku pri sledovaní športu alebo videoklipov zo smartfónu. Pokiaľ prístroj prepojíte so smartfónom cez redukciu MHL a HDMI, môžete k smartfónu pripojiť bluetoothový reproduktor a máte improvizované letné kino. Optoma ML750ST nepatrí na trhu k najlacnejším projektorom, vyniká však kvalitou obrazu, prenosnosťou a v neposlednom rade vysokou životnosťou. Výborne poslúži ako pracovný projektor s občasným využitím v úlohe domáceho kina v chate či za letných večerov v altánku.
Parametre:
• Projekcia: 0,45" WXGA DMD čip DLP Texas Instruments, natívne rozlíšenie WXGA 1280 × 800, max. jas 800 lm, kontrast 20 000:1, životnosť LED zdrojov 20 000 hodín, objektív Short Throw s pevným ohniskom 0,8:1, konektory HDMI + MHL v2.0, VGA, slot microSD, čítačka USB-A, reproduktor 1,5 W, korekcia lichobežníka ± 40°, vertikálna (Auto), hmotnosť 0,42 kg, rozmery (š × v × h) 112,5 × 123 × 57 mm, pomer strán 16:10 natívny, 16: 9/4: 3 kompatibilný, veľkosť premietacej plochy 0,63 – 5,08 m (25" – 200"), projekčná vzdialenosť 0,43 – 3,44 m, projekčný objektív F / 1,9; F = 8,02 mm, jednotnosť 85 %, 3D podpora – 3D funkcie projektorov Optoma sa dajú použiť iba s kompatibilným 3D obsahom. Typické aplikácie zahŕňajú použitie s 3D vzdelávacími alebo 3D dizajnovými a modelovacími systémami. Kompatibilita 3D SVGA 120 Hz, XGA 120 Hz, vstupné oneskorenie 17 ms, zobraziteľné farby 16,7 milióna, hladina hluku (režim Eco) 22 dB, napájanie 100 – 240 V, 50 – 60 Hz, externý zdroj, spotreba energie 77 W jasný režim (<0,5 W pohotovostný režim)
• Cena: 589 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita obrazu, životnosť, kompaktné rozmery, uchytenie na statív, prepravná brašna v cene
- Hlučný ventilátor, pomalšie reakcie diaľkového ovládača
HODNOTENIE:
Obraz: 90 %
Výkon: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 92 %