PNY GeForce GTX 1060 (6 GB): Exotická grafika strednej triedy
O firme PNY sa v našich končinách príliš nerozpráva, no napriek tomu aj na Slovensku ponúka produkty, ktoré stoja za pozornosť. Jeden z nich je aj grafická karta GTX 1060 s presným kódovým označením GF1060GTX6GEPB. Jej test som poňal trochu inak než obyčajne, a to z pohľadu prevádzkových vlastností. O výkone týchto kariet máte iste dobrú predstavu už určite aspoň rok.
Na účely testov som použil benchmark Unigine Heaven. Ten pekne odzrkadľuje typické správanie sa karty v praxi. Frekvenčne ju nijako neobmedzuje a pritom zabezpečuje veľmi vysoké vyťaženie. Počas behu odčítavam maximálnu teplotu GPU, otáčky a hlučnosť. A takisto pracovné frekvencie. Na lepšiu predstavu som kartu porovnal s veľmi populárnym modelom MSI Gaming X, ktorý je približne o 30 eur drahší. Všetky namerané výsledky sú uvedené v tabuľke.
Karta PNY je oproti MSI o poznanie menšia (i ľahšia). Nie je však natoľko krátka, aby mala ambície ísť do minimalistických skriniek. Najväčší rozdiel je v užšom PCB a chladiči. Model PNY je vybavený i užšími 90-milimetrovými ventilátormi. MSI má na rozdiel od PNY backplate a mohutnejší chladič, čo sa prejavuje i na intenzite zahrievania. V obidvoch prípadoch je chladenie dvojslotové.
Hoci externé napájanie PNY je 6-pinové oproti 8-pinovému pri MSI, vo východiskových nastaveniach (pri nezvýšenom power limite) je PNY úspornejšia iba o 5 W. Napriek tomu sa pri nej teploty vyšplhali o 10 °C vyššie pri súčasne vyššej (už pomerne vysokej) hlučnosti. To vypovedá o menej účinnom chladiči. Ale i tu platí, že všetko zlé je na niečo dobré. Vďaka vyššiemu prietoku ventilátorov termovízia prezrádza pomerne nízke zahrievanie napájacej kaskády, čo býva často najhorúcejšia časť grafických kariet. Svoj podiel má na tom i objemný hliníkový ježko na MOSFET-och.
Mimo záťaže sa ventilátory vypínajú a znovu spínajú až od 60 °C. Trochu zamrzí, že sa začínajú rozbiehať už aj pri videu a pri minimálnej záťaži, čo by už mohlo náročným používateľom s nárokmi na veľmi tichý počítač prekážať. Chvályhodné však je, že motorčeky nijako nevrčia a charakter hluku je čisto aerodynamický.
Vo finále ide o kartu s porpriemerným vyhotovením a priemernou cenou. Sutuácia by sa zmenila, keby bola asi o štyridsať eur lacnejšia. Vtedy by to bol trhák.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Slušný výkon do full HD, tak ako všetky GTX 1060, mimo záťaže bezhlučná
- Neefektívne a hlučnejšie chladenie, cievky pískajú viac než na lepších GTX 1060
• Cena: 323 EUR
Celkovo: 70 %
Zobrazit Galériu