Recenzia: Panasonic Leica DG Elmarit 200 mm/F2.8 POWER O.I.S.: Profesionál bez kompromisov
V predošlom čísle PC REVUE sme vám priniesli krátky prehľad vysoko svetelných objektívov pre systém micro 4/3 (MFT). Zaoberali sme sa však hlavne modelmi so širokým ohniskom. Tentoraz sa mi však na test dostala horúca novinka, ktorú Panasonic predstavil začiatkom tohto roka súčasne s bezzrkadlovkou G9.
Konštrukcia a výbava
Leica DG Elmarit 200 mm/F2.8 POWER O.I.S. na rozdiel od predtým opisovaných objektívov patrí na opačný koniec ohniskových vzdialeností. Rovnako však ide o pevné sklo bez možnosti zoomovania. Vzhľadom na dvojnásobný crop faktor systému MFT je jeho ekvivalentná ohnisková vzdialenosť (vzhľadom na 35 mm filmové políčko) 400 mm. Tá sa pomocou priloženého telekonvertora s faktorom 1,4× zvyšuje na 560 mm a s dokúpiteľným telekonvertorom 2× až na 800 mm. Ide teda o objektív, ktorý využijete na fotenie zvierat v prírode, motoristických, leteckých a športových podujatí a všade tam, kde sa k fotografovanému objektu nedostanete dosť blízko. Objektív navyše poskytuje výbornú svetelnosť F2,8, ktorá je veľmi dôležitá práve pri podvečernom fotení v prírode alebo proti fotení halových športov.
Leica DG Elmarit je najvyšší rad objektívov od Panasonicu a tomu zodpovedá aj kvalita. Konštrukcia tela je celokovová a je odolná proti prachu, mrazu aj postriekaniu vodou. Povrch nemá žiadne pogumované časti. Spredu na tele nájdete dvojicu prstencov. Užší predný patrí ovládaniu clony s rozsahom F2,8 – F22 a môžete ho prepnúť aj do polohy A na automatiku. Širší zadný prstenec umožňuje veľmi precízne zaostrovanie.
Ďalej na tele nájdete prepínač rozsahu zaostrovania od 3 m do nekonečna alebo celý rozsah, multifunkčné tlačidlo a prepínač jeho funkcie. Pri prepnutí v polohe Fn tlačidlom ovládate funkciu, ktorú si priradíte v menu. Ďalšie dve polohy prepínača slúžia na prednastavenie a vyvolanie zaostrovacieho bodu. Môžete si takto presne predostriť na nejaký objekt a stlačením tlačidla sa k tomuto zaostreniu vrátiť. Veľmi zaujímavá funkcia.
Ďalšie dva prepínače slúžia na zapnutie stabilizácie a prepnutie režimu zaostrovania AF/MF. Objektív je vybavený aj prstencom s držiakom na statív. Prstenec umožňuje jeho otáčanie o 360°, má však vyznačené polohy na portrét aj krajinu. Prstenec nemožno demontovať, držiak na statív sa však dá sňať alebo otočiť o 180° na lepšie vyváženie kamery na statíve. Držiak umožňuje vyvážené upnutie na statív s telami GH5, GH5s či G9, ale problém nie je ani pri menších telách radu GX. K objektívu sa dodáva mohutná slnečná clona, ktorá ho predĺži asi o 10 cm, telekonvertor 1,4× aj praktický prenosný látkový obal.
Optická sústava pozostáva z 15 elementov v 13 skupinách. Sú v nej zaradené dva špeciálne optické členy UED (ultra extra low dispersion), ktoré zabezpečujú vysokú ostrosť, potláčajú skreslenie a chromatickú aberáciu. Povrch šošoviek je ošetrený nanovrstvou na potlačenie odleskov. Clona je 9-lamelová s kruhovým výrezom. Vo výbave je optický stabilizátor obrazu POWER O.I.S., ktorý spolupracuje so stabilizátorom snímača v prístrojoch radu G a je kompatibilný so systémom Dual IS druhej generácie. Ten nájdete napríklad v prístrojoch Panasonic G9, GH5, GX9 a ďalších. Systém dokáže predĺžiť expozičný čas o 6,5 clonového čísla. Ide v súčasnosti o najúčinnejší systém stabilizácie obrazu na trhu.
GH5, LEICA DG ELMARIT 200/F2.8+TC1.4, ISO 400, 1/125s, F4
Skúsenosti z testovania
Zasvätení asi vedia, že systém MFT využívajú spoločnosti Panasonic a Olympus. Napriek tomu, že v oblasti skiel s dlhými ohniskovými vzdialenosťami je ponuka pomerne široká, väčšinou ide o zoomové objektívy a s nižšou svetelnosťou. Medzi dlhými pevnými sklami je v ponuke Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm F1.8 a Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm F4.0 IS PRO. Panasonic tu preto vyplnil dieru na trhu a treba povedať, že sa mu to podarilo naozaj dobre. Objektív má hmotnosť 1,25 kg, čo je hodnota, o ktorej sa môže fotografom s full frame zrkadlovkami iba snívať.
Na porovnanie, Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM má 3,89 kg. Leica, samozrejme, nie je nijaký lacný objektív a na jeho kúpu si budete musieť odložiť takmer 3000 eur. Ak to však porovnám s uvedeným Canonom za 10 900 eur, bude uhol pohľadu trocha iný. Objektív má už na pohľad špičkové spracovanie a po bližšom oboznámení sa v tom iba utvrdíte. Niekomu by mohli chýbať pogumované prstence, tie sú však vrúbkované, majú veľmi príjemný hladký chod s jemným odporom, takže v tomto ohľade ťažko možno mať výhrady. Rovnako plynulý je chod obruby s držiakom na statív, ktorá sa, samozrejme, dá aretovať.
Na presné nastavenie vertikálnej alebo horizontálnej polohy slúžia rysky. Obruba má ešte statívový nadstavec, ktorý možno otočiť o 180° na lepšie vyváženie s rôznymi telami. Keby vám prekážal, možno ho dať dole. Optické vlastnosti objektívu sú vynikajúce. Ani pri fotení kontrastných scén v protisvetle som nezaznamenal náznaky chromatickej aberácie. Ostrosť je vynikajúca v celej ploche obrazu a jej pokles v rohoch je minimálny. Najlepšiu kresbu dosiahnete medzi F4 – F5,6, ani na „plnej diere“ sa však nemusíte obávať.
Difrakcia sa začne prejavovať nad F11, takže ak požadujete najvyššiu ostrosť, do vyšších hodnôt netreba chodiť. Vzhľadom na dlhé ohnisko je geometrické skreslenie minimálne, veľmi malá je aj súdkovitosť, ktorej náznaky spozorujete iba v niektorých situáciách na minimálnej clone. Príjemný bonus je telekonvertor 1,4×, ktorý dostanete v balení. Dostávate sa tak takmer na 600 mm, čo je už naozaj úctyhodná hodnota, umožňujúca hlavne lovy v prírode.
Na rozdiel od 400 mm však treba počítať s nižšou svetelnosťou F4 a trochu problematickejším priebežným zaostrovaním. Hodí sa teda najmä na statické objekty. Podobné je to s voliteľným telekonvertorom 2x, s ktorým sa dostanete na úctyhodných 800 mm s minimálnou svetelnosťou F5,6.
Samostatná kapitola je optická stabilizácia obrazu, ktorá v kombinácii so stabilizáciou snímača v režime Dual IS na trhu nemá konkurenciu. Jej účinok najlepšie vyskúšate, ak si porovnáte držanie záberu s jej vypnutím. Na 400 mm nebol veľký problém držať 1/20 s, čo je naozaj vynikajúci výsledok. Napriek tomu na video budete predsa len potrebovať statív. Zábery z objektívu sú úchvatné, vďaka 9-lamelovej clone s kruhovým výrezom je bokeh príjemne hladký.
Záver
Leica DG Elmarit 200 mm/F2.8 POWER O.I.S. stojí na vrchole ponuky pevných objektívov pre systém MFT. Objektív je určený predovšetkým profesionálom, ktorí sa špecializujú na fotografie wildlife. Ak potrebujete tie najlepšie výsledky, ste tu na správnej adrese.
Parametre:
• Ohnisková vzdialenosť: pevná 200 mm (ekv. k 35 mm políčku 400 mm), svetelnosť: F/2,8, stabilizácia: Power O.I.S. s podporou Dual IS 2, dodávaný telekonvertor 1,4×, priemer filtra: 77 mm
• Cena: 2990 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita obrazu, vysoká svetelnosť, špičkové spracovanie
- Žiadne
Celkovo: 100 %
Zobrazit Galériu