Panasonic Lumix GX9: Fotoaparát na výlety a dovolenky
Po highendových modeloch G9 a GH5s prináša Panasonic novinku aj v strednej triede, systémový kompakt GX9. Oproti svojmu predchodcovi GX8, ktorý je na trhu od roku 2015, sa novinka dočkala viacerých zmien, nie všetky však boli k lepšiemu. Radí sa tak na pomedzie modelov GX8 a GX80, pričom je viac zameraná na príležitostných či dovolenkových používateľov.
Hardvér a výbava
Model GX9 je oproti svojmu predchodcovi menší a ľahší a na rozdiel od neho nie je telo utesnené proti poveternostným vplyvom. Prístroj využíva snímač systému MFT (Micro Four Thirds – micro 4/3) s rozlíšením 20 Mpx bez Low pass filtra. Snímač je vybavený 5-osovou stabilizáciou systému Dual IS, ktorý zabezpečuje spoluprácu so stabilizátorom objektívu. Sústava má v tomto prípade účinnosť 4 EV, takže by ste mali z ruky udržať zábery s expozičnými časmi okolo 1/6 s. Snímač má síce rovnaké rozlíšenie ako ten v GX8, ide však o novší typ. Rozsah citlivosti zostal na hodnotách ISO 200 – 25 600. Elektronický hľadáčik je výklopný o 90° a má rozlíšenie 2,76 Mpx. Trojpalcový dotykový displej je tentoraz výklopný o 80° nahor a o 45° dole. Prístroj má funkciu Live Boost, ktorá poteší hlavne pri nočnom snímaní. Rozjasní snímanú scénu na maximum, takže aj v úplnej tme dokážete bez problémov zakomponovať záber. Pribudol vstavaný výklopný blesk a pripojenie cez bluetooth, ale bez NFC. Prístroj teda vie komunikovať s mobilnou aplikáciou cez bluetooth aj Wi-Fi, takže ho možno na diaľku aj vypnúť a znovu zapnúť. Zaostrovanie využíva systém DFD s rýchlosťou reakcie 0,07 s.
Oproti predchodcovi sa znížila rýchlosť sériového snímania z 12 sn./s na 9 sn./s, respektíve 6 sn./s s preostrovaním. O správne tonálne a farebné nastavenie sa stará systém 3D Colour Control, ktorý vyhodnocuje samostatne jas, odtieň a sýtosť farieb a vďaka tomu dosahuje vernú reprodukciu v jase aj v tieňoch. O potlačenie šumu v tmavých scénach sa stará Multi Process Noise Reduction. Nechýbajú ani funkcie známe z iných modelov, napr. Focus Stacking, Light Composition, Post Focus či 4K PHOTO. 6K PHOTO tu však nenájdete. Zaujímavá novinka je funkcia Sequence Composition, vďaka ktorej možno vytvoriť skladané zábery rozfázovaného pohybujúceho sa objektu v jednej fotografii. Zábery sa skladajú zo záznamu 4K Photo. Najlepšie výsledky sa dajú dosiahnuť, keď máte prístroj na statíve a scéna za objektom je statická (môže byť členitá). Samozrejme, ak ide o rýchly pohyb, treba nastaviť krátky expozičný čas. Výhodné je, že zábery si zo záznamu vyberáte až v režime prehrávania, takže môžete zvoliť tie správne momenty. 4K Photo sa zaznamenáva s 30 sn./s, takže ak nie je pohyb príliš rýchly, je z čoho vyberať. Pri výbere dbajte na to, aby sa časti pohybujúceho objektu neprekrývali. Na týchto miestach sa potom vytvoria nepekné artefakty. Napriek tomu, že má funkcia svoje limity, rozhodne je zaujímavá a pri troche cviku aj skutočne použiteľná, s kvalitnými výstupmi. Kreatívnych fotografov potešia aj nové funkcie ako bracketing ostrenia a clony. Ostriaci bracketing umožňuje vytvoriť až 999 záberov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. S bracketingom clony môžete zasa v jednej sérii urobiť niekoľko fotografií s rôznou hĺbkou ostrosti.
Pri videu tento model zostáva pri dobrom základe. Zvládne 4K 30p v H.264 s dátovým tokom 100 Mb/s v režime Long GOP. Na bežné domáce alebo dovolenkové natáčanie je to nadštandard, no nejaké videošpeciality typu vyšších dátových tokov či vzorkovania nečakajte, na to však tento prístroj nie je určený. Svedčí o tom aj chýbajúci port na mikrofón či slúchadlá.
Ovládanie je pre túto kategóriu klasické: volič režimov s integrovaným prstencom korekcie expozície a dvojica rollerov na rýchle nastavenie expozičných parametrov. K dispozícii je trojica programovateľných funkčných tlačidiel a päť virtuálnych na displeji. Ak ste zvyknutí na vyššiu kategóriu od Panasonicu, prechod je tŕnistý, prídavný prepínač režimov tu musíte nahradzovať priraďovaním funkcií funkčným tlačidlám a podobne. No ak začínate týmito prístrojmi, je ovládanie dobré, stačí si na to zvyknúť. Je to daň za relatívne nízku cenu v kombinácii obrovským množstvom funkcií a nastavení.
Skúsenosti z testovania
Keďže používam GH5, nie je ovládanie GX9 pre mňa nič nové. Napriek tomu som vzhľadom na neprítomnosť pomocného voliča režimov trochu tápal. Je to však iba otázka zvyku. GX9 poskytuje naozaj kvalitné výstupy tak pri fotení, ako aj pri videu. Vážnejšiemu využitiu pri videu však bráni neprítomnosť mikrofónového a slúchadlového portu, ako pomocná kamera však postačí. Video je tradične vo vysokej kvalite aj napriek chýbajúcim režimom 4K 50/60p. Ostriaca automatika funguje veľmi dobre pri fotení aj pri videu. DFD zaostrovanie však má svoje limity a oproti fázovému zatiaľ stráca. Citlivosť sa dá ťahať do ISO 1600 bez badateľného šumu. Pri vyšších hodnotách už šum rozhodne poznať. Pri nočnom fotení je použiteľná ešte hodnota ISO 3200, ak bude výstup určený na web. Nad ISO 6400 nie je ani tak problém pribúdajúci šum, ako snaha procesora o jeho potláčanie, čo vedie k farebným artefaktom a strate detailov. Na nenáročné webové použitie, prípadne na sociálne siete však využijete aj ISO 25 600. Prístroj je, samozrejme, vybavený veľkým množstvom rôznych efektov, vďaka ktorým z vašich krásnych fotiek môžete vytvoriť umelecké diela na úrovni fotiek z mobilov J. Ale ako sa hovorí, „proti gustu žiadny dišputát“. Pre tých tvorivejších ponúka GX9 kvalitný Time Lapse, z ktorého priamo v prístroji spočítate 4K 30p video. Samozrejme, chvíľu to trvá, zariadenie vám zobrazí predpokladaný čas vytvorenia videa. Pozitívne je to, že ho nemusíte vytvárať hneď, dá sa to vyvolať aj z režimu prehrávania. Veľmi zaujímavá je nová funkcia Sequence Composition, o ktorej som už písal. Keď sa s ňou naučíte pracovať a dodržíte spomínané zásady, poskytne naozaj kvalitné výsledky bez potreby spracovania na PC. Hľadáčik je veľmi užitočný a napriek tomu, že by som si vedel predstaviť aj lepší, určite pomôže. Displej má dostatočný jas aj pri použití na slnku, hoci na presnejšie nastavenie a zaostrenie lepšie poslúži hľadáčik. Výdrž batérie závisí od používania, ale vcelku je nižšia ako pri GX8. Pri celodennom fotení určite oceníte záložnú batériu. Nabíjanie je riešené v kamere cez port micro USB, takže na cestách si pomôžete aj powerbankom, na môj vkus je však príliš pomalé. Prístroj som mal na test so setovým objektívom Panasonic G Vario 12-60 mm f 1:3,5-5,6 Power OIS. Ten síce nemá oslňujúcu svetelnosť, zato však ponúka prekvapujúco dobrú kresbu aj pekný bokeh. Na tele okrem dvojice prstencov na zoom a zaostrovanie nájdete iba prepínač zaostrenia AF-MF.
Novinkou je režim sekvenčná kompozícia
Záver
GX9 je fotoaparát určený predovšetkým tým, ktorí si radi prinesú pekné obrázky zo svojich ciest, ale neuspokoja sa s kvalitou mobilov alebo kompaktov. Zaujímavý môže byť takisto ako doplnkový alebo výletný prístroj pre majiteľov vyšších modelov Panasonicu či Olympusu. Tieto dve značky totiž systém MFT zdieľajú a objektívy sú navzájom kompatibilné, takže používateľ má v tomto smere pomerne veľký výber.
Prístroj má, samozrejme, aj svoje chyby. Hľadáčik by mohol byť ešte lepší, ovládanie prehľadnejšie a nepotešia ani chýbajúce prípojky na mikrofón a slúchadlá. Vcelku však vo svojej kategórii určite má čo ponúknuť a kvalitou výstupov nesklame.
Vďaka funkcii Time lapse si môžete poskladať aj takéto snímky
Verdikt
Kvalitný rodinný fotoaparát, ktorý poteší množstvom špeciálnych režimov a určite nesklame kvalitou výstupov.
Špecifikácia:
Typ fotoaparátu: bezzrkadlovka systému Micro 4/3 (MFT), bajonet: Micro 4/3, snímač Live MOS formátu Micro 4/3 (17,3 × 13 mm), efektívny počet pixelov: 20,3 Mpx, procesor: Venus Engine, citlivosť: ISO 200 – 25 600 (rozšírená ISO 100 – 25 600), 5-osová stabilizácia snímača obrazu, Dual I.S. (so stabilizovaným objektívom), účinnosť stabilizácie podľa CIPA: 4 EV, ostrenie: kontrastná detekcia s technológiou DFD, 49 bodov, mechanická uzávierka: 1/4000 – 60 s, Bulb (max. 30 min), elektronická uzávierka: 1/16 000 – 1/25 s, 1728-zónový systém merania expozície, displej: výklopný +80°/-45°, 3", rozlíšenie 1 240 000 bodov, hľadáčik EVF: rozlíšenie 2 760 000 bodov, zväčšenie 0,7× 35 mm ekv., sériové snímanie: max. 9 sn./s a 6 sn./s s preostrovaním, 4K Photo 30 sn./s bez preostrovania, video max. 4K 24, 25, 30p 4:2:0 8 bit, 100 Mb/s, full HD 60 sn./s, H.264 s kontajnerom MP4 alebo AVCHD, 1× slot na pamäťové karty SD s podporou UHS I, konektivita: USB 3.1 gen. 1, Micro-B, micro HDMI, Wi-Fi 2,4 GHz Wi-Fi (IEEE802.11 b/g/n) a bluetooth 4.2 (Bluetooth Low Energy), rozmery: 124 × 72,1 × 46,8 mm (bez výčnelkov), hmotnosť: 407 g s kartou a batériou
Cena: 799 EUR (telo)
Hodnotenie:
+ Kvalita fotiek aj videa, výborný stabilizátor obrazu, nabíjanie batérie v prístroji, možnosti diaľkového ovládania, špeciálne režimy
- Komplikovanejšie ovládanie
Foto: 90 %
Video: 90 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 85 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88
Zobrazit Galériu