S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Patriot Scorch (512 GB) / Do PCI Express s nízkym rozpočtom

0

Aj najlacnejšie SSD (M.2 NVMe) komunikujúce cez zbernicu PCIe sú výrazne rýchlejšie ako modely SATA. Rozdiel v cene je pritom veľmi malý, v prepočte na gigabajt sa príplatok za tento vyšší výkon pohybuje rádovo v jednotkách percent. Dokonca niekedy sú aj SSD SATA s kvalitatívne porovnateľnými pamäťami o pár eur drahšie než napríklad tento Patriot Scorch, čo je dobrý protagonista lacných modelov PCIe (NVMe) v populárnom formáte M.2 2280. Scorch sa na trhu drží už pomerne dlho a podobne ako mnoho podobných „starších“ a na pomery PCIe predsa len pomalších SSD sa pripája cez dve linky. Väčšina novších modelov v jeho cenovej kategórii využíva plnohodnotné štyri, čo však hneď neznamená, že sú to automaticky výkonnejšie SSD s potrebami nad rámec potrieb priepustnosti PCIe ×2.  No v špecifikáciách to vyzerá, samozrejme, atraktívnejšie a na mrhanie linkami (a zbytočnou deaktiváciou zdieľaných portov SATA) sa už zase až tak nehľadí, čo sa však Patriotu netýka. 

Jadrom SSD je štvorkanálový radič Phison PS5008-E8, ktorý používa i konkurencia. Nadväzuje naň štvorica pamäťových modulov NAND typu TLC. Pomerne výnimočná je však prítomnosť vlastného buffera DRAM. V low-ende sa často používajú prostriedky systémovej pamäte, čo nežiaduco predlžuje prístupovú dobu. Tá je tu príjemne nízka a i výkon náhodného čítania 512 B blokov je medzi 70-eurovými SSD špičkový, a to pri čítaní i zápise. Aplikačný výkon rozhodne nezaostáva a systémové reakcie a reakcie programov sú nadmieru pohotové.


Pod nálepkou Patriot Scorch je okrem pamätí a štvorkanálového radiča Phison fyzicky prítomná i DRAM

No sekvenčné prenosové rýchlosti už až tak nenadchnú. Čítanie je i pri maximálnom výkone pod 1 GB/s a zápis je ešte zhruba o 10 % pomalší. V týchto disciplínach má rýchlejšie alternatívy ADATA (SX6000 Lite/Pro) aj Kingston (A2000). Napriek tomu si Patriot Scorch zaslúži pochvalu za výkon sekvenčného zápisu po preplnení 30-gigabajtovej cache pSLC. Pokles z 880 MB/s na konečných približne 500 MB/s je pomerne malý a i drahšie SSD bývajú v tejto situácii pomalšie.

Hoci nejde  o jasnú voľbu na každé použitie a s ohľadom na konkrétnejšie požiadavky má zmysel sa prehrabávať aj medzi inými možnosťami, svoju aktuálnu cenu si Scorch obháji aj viac než dva roky po svojom vydaní. Pre strednú triedu počítačov ide stále o jedno z najzaujímavejších SSD.

„Lacné SSD s pôsobivým aplikačným výkonom. Sekvenčné rýchlosti má priemerné.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Sekvenčne výrazne rýchlejší než SSD SATA za minimálny príplatok, výhodný pomer cena/výkon, vysoký aplikačný výkon, po preplnení cache SLC na zápis stále slušných 500 MB/s
- Iba priemerný výkon sekvenčného čítania i zápisu, pomerne malý buffer SLC

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Výkon: 80 %
Kvalita pamätí: 80 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Celkovo: 83 %

Cena: 73 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Patriot Scorch SSD PCI Express

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať