S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Recenzia: Phase One XF 100MP - keď zrkadlovky blednú závisťou

0

V našej redakcii sme už testovali všeličo, ale tentoraz sa nám dostal do rúk foto­aparát, ku ktorému sa veľká väčšina profesionálnych fotografov za celý život ani nedostane a pri ktorom aj tie najdrahšie full frame zrkadlovky vyzerajú ako detské hračky.  

Phase One XF je najnovší model strednoformátovej zrkadlovky, ktorá používa snímač CMOS s rozmermi 53,7 × 40,5 mm, s rozlíšením neuveriteľných 100 Mpx a dynamickým rozsahom 15 clonových čísel. Je to v súčasnosti senzor s najvyšším komerčne dostupným rozlíšením, vyrába ho firma Sony a Phase One XF je špička v ponuke strednoformátových zrkadloviek.

Keď sme sa s týmto monštrom oboznamovali, postupne sme prichádzali na to, že stredný formát je samostatný svet a nič tu nie je rovnaké ako pri bežných 35 mm zrkadlovkách. Celý prístroj má, samozrejme, väčšie rozmery ako zrkadlovka, tie sú určované práve rozmermi snímača, ktorý je 2,5-krát väčší ako full frame senzor zrkadloviek. Konštrukcia Phase One XF je modulárna a pozostáva zo 4 hlavných častí, ­digitálnej steny iQ3, tela XF, 90° hľadáčika a objektívu. Prístroj má tri uzávierky, centrálnu, štrbinovú a elektronickú. Centrálna je umiestnená v objektívoch označených LS, štrbinová v samotnom tele. Ktorá sa použije môžete nastaviť alebo nechať automatiku prepínať medzi centrálnou a štrbinovou. Fotoaparát môže používať objektívy Phase One, Schneider Kreuznach a cez redukciu aj Hasselblad V a Pentacon Six.

My sme mali k dispozícii dvojicu pevných skiel z najvyššieho radu Schneider Kreuznach 80 mm LS f/2.8 a 120 mm LS f/4.0. Zoomy sa v tejto ­kategórii veľmi nenosia a v ponuke sú iba dva. Digitálnu stenu možno použiť aj na iných telách, to je hlavná ­výhoda tejto koncepcie. Ovládanie celého ­systému je zabezpečené deviatimi programovateľnými tlačidlami a dvojicou dotykových ­farebných displejov. Nastavenia clony, času a citlivosti ISO majú samostatné otočné ovládače. Ovládanie je však možné aj prostredníctvom Wi-Fi na zariadeniach Applu alebo z PC softvérom Capture One s pripojením cez USB 3.0 alebo FireWire 800. Interne sa súbory ukladajú na kartu Compact Flash štandardu UDMA 7. Súbory sa ukladajú iba vo formáte RAW v 16-bitovej farebnej hĺbke. Veľkosť je okolo 140 – 160 MB podľa obsahu. V Capture One možno súbory buď priamo z kamery, alebo v postprocese uložiť v 16-bitovom TIFF s veľkosťou 400 – 500 MB. JPEG v plnom rozlíšení má od 5 do 30 MB podľa obsahu. Fotoaparát má neuveriteľné možnosti nastavenia a pomôcok. Používateľské rozhranie je však veľmi prehľadné a požadované nastavenia nájdete ihneď. Je vybavený napríklad seizmografom, ktorý meria otrasy fotoaparátu. Vzhľadom na veľkosť je problém aj sklopenie zrkadla, ktoré môže rozochvieť prístroj. V menu si môžete nastaviť oneskorenie spúšte, takže pri exponovaní sa sklopí zrkadlo, prístroj vyčká nastavený čas, napríklad 3 sekundy, a ak nenameria žiadne otrasy, exponuje. Samozrejmosti sú presná libela, meranie teplo­ty senzora, ovládanie až 8 súprav zábleskových svetiel ProFoto, záznam časozberného videa, HDR.


Originálny snímok a 100% výrez.“

Novinkou tohto modelu je funkcia Focus Stack, ktorá pri potrebe fotenia predmetov s väčšou hĺbkou ostrosti umožňuje označiť počiatočný a koncový bod, ktorý chcete mať ostrý, a fotoaparát postupne vytvorí sériu záberov s rôznym zaostrením. Tie potom možno v špecializovanej aplikácii poskladať. Špecialitou je aj Flash analyzer. Táto funkcia zobrazí na displeji priebeh záblesku a umožňuje tak presne nastaviť, v ktorom momente chodu uzávierky sa má záblesk vykonať. Fotoaparát pritom podporuje synchronizačné časy až do 1/1600 s. Samozrejme, musí byť na to aj kompatibilný blesk. Citlivosť ISO je nastaviteľná v rozsahu 50 –  12 800, vysoké hodnoty však nemá rád. Fotoaparát je primárne určený na produktovú fotografiu, modeling, krajinky a podobne. Niežeby sa ním nedali fotiť aj akčnejšie veci, vyžaduje to však naozaj dobrého fotografa. Pri nočnom fotení možno nastaviť až 60-minútovú expozíciu. Phase One XF predstavuje dnes najrýchlejší, najrobustnejší a najviac rozšíriteľný systém pre profesionálnych fotografov.


Zadný displej okrem kompletného ovládania môžete využiť aj na živý náhľad, pri ktorom sa dá so 100 % zväčšením presne zaostriť


 Vrchný displej umožňuje kompletnú konfiguráciu tela, priradenie tlačidiel a môže zobrazovať množstvo informácií na niekoľkých obrazovkách


 Ani prehliadanie fotografií nie je len také obyčajné, Poskytne presné informácie o expozícii, zaostrení a množstve ďalších veličín, Zobrazí dokonca teplotu senzora pri snímaní

Fotoaparát je postavený na celkom novej ­architektúre elektroniky s rýchlejšími procesormi, s novými zlepšeniami senzorov (vrátane gyroskopických senzorov a akcelerometrov) a integro­vaným bezdrôtovým ovládaním bleskových jednotiek PROFOTO. My sme si mali možnosť ­prístroj vyskúšať pri fotení v teréne aj v štúdiu a musíme konštatovať, že každý záber tu je prekvapením. Pri pozeraní na displeji počítača nevychádzate z údivu, aké detaily sa dajú zaznamenať. Pri štúdiovom fotení vidíte každý chĺpok a pór na pokožke a každý vlas zvlášť. Pri fotení prírody vám neunikne žiadny detail. So 120 mm makroobjektívom vidíte doslova hmyzu „do tváre“ a na kvetoch si všimnete také detaily, o ktorých ste ani netušili. Fotoaparát je vybavený automatickým zaostrovaním s 1 Mpx senzorom CMOS HAP-1, ktorý umožňuje zaostrovanie na stredovú oblasť, priemer alebo hyperfokálnu vzdialenosť.

Nám sa veľmi páčila možnosť ručného ­zaostrenia podľa živého náhľadu. Tu je možné 100 % zväčšenie zaostrovanej oblasti, ktorú si môžete vďaka dotykovému displeju posúvať a presne zaostriť. Pri následnej kontrole snímky na displeji si môžete nechať zobraziť farebne vyznačenú mapu expozície, ktorá zobrazuje rôznymi farbami oblasti podľa správnosti expozície. Môžete si takisto zobraziť mapu zaostrenia s vyznačením správne zaostrených miest, histogram a, samozrejme, podrobné informácie EXIF. Výnimočné však nie je iba rozlíšenie.

Senzor má dynamický rozsah 15 clonových čísel (!), čo je hodnota, ktorú umožňuje iba zopár prístrojov, a 16-bitovú farebnú hĺbku. Vďaka tomu môžete dosiahnuť neuveriteľný rozsah korekcií jasov aj farieb. Tieto parametre vie výborne využiť firemný softvér Capture One, ktorý je určený na kompletné spracovanie RAW a patrí k absolútnej špičke na trhu. Aj vďaka nemu sú výstupy z fotoaparátu také kvalitné. Pre majiteľov Phase One je softvér doživotne zadarmo, existuje však aj jeho platená verzia, ktorá podporuje veľké množstvo fotoaparátov. Je tiež dostupný aj pre fotoaparáty Sony. Ak si chcete jeho možnosti vyskúšať, na stránke Phase One je dostupná jeho 30-dňová skúšobná verzia.


Porovnanie veľkosti snímačov, zľava:  Stredný formát iQ3 Phase One XF, Full Frame,  APS-C

Keď sme na začiatku spomenuli, že stredný formát je samostatný svet, má to hneď viac dôvodov. Už nákup má svoje zvláštnosti. Prístroje ako Phase One si kupujú profesionáli, ktorí zväčša prechádzajú z inej značky. Firma ich starý fotoaparát vykúpi a poskytne zľavu na nový prístroj. Vzhľadom na to, že ide o modulárny systém, cena fotoaparátu zahŕňa kompletnú súpravu vrátane objektívu. Tu však, samozrejme, žiadne lacné setové modely neexistujú. K prístroju si môžete vybrať akýkoľvek objektív s pevným ohniskom z ponuky, ten máte v rámci ceny. Samozrejmá je 5-ročná záruka. Servis sa tu však nerieši nejakými čakacími dobami. V momente, keď nahlásite napríklad poruchu objektívu, reakčná doba je do 8 hodín, dostanete rovnaký kus na výmenu, a keď je váš opravený, vrátia vám ho. Nemôže sa tak stať, že by ste zostali s nefunkčným fotoaparátom a museli odriekať zákazky. Ak sa rozhodnete zakúpiť novší alebo vyšší model, ten, ktorý máte, vrátite a doplatíte do ceny novšieho modelu s malým navýšením.

Výrobca poskytuje časté upgrady softvéru, ktoré okrem riešenia prípadných problémov a požiadaviek zákazníkov ďalej rozširujú a zdokonaľujú funkcie prístroja. Samozrejme, všetky tieto vymoženosti nie sú zadarmo a ceny týchto prístrojov sú tiež trošku z iného sveta. Testovaný Phase One XF 100MP nájdete v cenníku s cenovkou 46 788 eur. Ceny objektívov sa pohybujú od 2400 do 9600 eur a ostatné príslušenstvo tento trend nasleduje. Nečudo, že keď majiteľ takéhoto prístroja príde do bežnej predajne fotoaparátov, je prekvapený, aké je to tam všetko lacné .

Parametre:

• XF 100MP, rozlíšenie 101 Mpx, farebná hĺbka 16 bitov, dynamický rozsah 15 clonových čísel, citlivosť 50 – 12 800 ISO, senzor CMOS, 53,7 × 40,5 mm, rozmer snímok 11 608 × 8708 bodov, príruba kompatibilná s Phase One DF+, DF, Hasselblad H, pripojenie USB-3.0/2.0, FireWire 400/800.
• Zapožičal: Stella Integration, výhradný partner Phase One pre SR.

Celkovo: 100 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Phase One XF 100MP

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať