Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom
Inžinieri z Iowa State University sa dostali o krok bližšie k možnosti urobiť objekty neviditeľnými. Vyvinuli totiž ohybnú a pružnú metakožu, ktorá môže zabrániť detekcii pomocou radaru. Dúfajú, že ďalším zdokonaľovaním materiálu by sa objekty mohli stať nezistiteľnými viditeľným ani infračerveným svetlom.
Vedci nazvali nový materiál metakožou, pretože vznikol z metamateriálov (kompozitov, ktoré sa nevyskytujú v prírode), ktoré môžu manipulovať s elektromagnetickými vlnami. Jeho základom sú rady navzájom oddelených kruhových rezonátorov, zatavených medzi dve vrstvy silikónových plátkov.
Rezonátory sú krúžky s priemerom 2,5 mm a s hrúbkou asi 0,5 mm. Naplnené sú kovovou zliatinou galinstan, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná a pre svoju nižšiu toxicitu sa často používa ako náhrada ortuti.
Krúžky naplnené galinstanom môžu zachytávať a potláčať radarové vlny na určitých frekvenciách. Rozťahovaním metakože sa menia rozmery krúžkov, čím dochádza aj k zmene frekvenčného rozsahu potlači ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH