Prečo by kvantové peniaze mohli a mali nahradiť kryptomeny
Kvantové peniaze sú formou meny, ktorá využíva zvláštne zákony kvantovej mechaniky, aby zabezpečila, že ju nemožno skopírovať, no zároveň ju možno ľahko overiť. Tieto vlastnosti z nej robia ideálny prostriedok výmeny, podobný bežnej hotovosti, ale bez akéhokoľvek rizika falšovania.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}}
Myšlienku prvýkrát rozvinul fyzik Stephen Wiesner v roku 1970 s využitím predstavy, že akýkoľvek pokus zmerať neznámy kvantový stav ho nevyhnutne zničí. Naproti tomu proces merania známeho kvantového stavu ho zachováva.
Wiesner si uvedomil, že keby boli podrobnosti o kvantovom stave utajované, napríklad centrálnou bankou, táto vlastnosť by sa mohla použiť na zaručenie pravosti kvantových peňazí a zároveň by sa zabezpečilo, že ich nemožno nikdy skopírovať.
Wiesnerova formulácia kvantových peňazí však má jednu nevýhodu. Proces overovania môže vykonávať len dôveryhodná autorita, napríklad centrálna banka, ktorá inak uchováva podrobnosti o kvantových stavoch v tajnosti. Vz ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH