Prehľad mobilných aplikácií pre Android a iOS
V pravidelnom prehľade mobilných aplikácií sa venujeme programom pre operačné systémy Android a iOS.
Authy
Chránite sa verifikáciou v dvoch krokoch? Potom pravdepodobne používate mobilnú aplikáciu Google Authenticator. Tá však dlhší čas nebola aktualizovaná a neprináša výraznejšiu pridanú hodnotu. Máme pre vás tip na alternatívu. Nástroj Authy funguje na totožnom princípe, ale umožňuje lepšie zdieľať dáta medzi viacerými zariadeniami. A chráni ich viacerými spôsobmi.
Služba Authy je kompatibilná s používateľskými kontami, ktoré podporujú štandard autentifikátora od Googlu. To v praxi znamená, že spárovanie mobilného zariadenia s účtom vyžaduje naskenovanie QR kódu a zadanie číselného kódu na overenie správnosti. Authy však spárované účty zobrazuje v prehľadnom dizajne a podporuje kopírovanie kódu do schránky, čo uľahčuje jeho vkladanie v rámci totožného zariadenia.
Službu možno používať prostredníctvom mobilnej aplikácie pre Android a iOS. K dispozícii je aj rozšírenie pre Chrome. Hoci sa dáta ukladajú v cloude a medzi zariadeniami sa môžu prenášať, sú chránené hlavným heslom a potvrdením pomocou SMS správy alebo druhým dôveryhodným zariadením.
Takýto systém sa nám páči. Dáta sú dostatočne zabezpečené, aby sme k nim pristupovali iba my. Zároveň je jednoduchšie využívať svoj účet z iného zariadenia. To oceníte v prípade, že telefón stratíte alebo omylom naformátujete. Ako sme spomenuli, prvé prihlasovanie z cudzieho zariadenia je dostatočne zabezpečené.
Aplikáciu následne možno chrániť PIN kódom alebo v prípade verzie iOS aj snímačom odtlačkov prstov. Authy považujeme za špičku v danej kategórii, lepšiu alternatívu sme doteraz nenašli. Škoda však chýbajúcej aplikácie pre Windows Phone.
Google News & Weather
Niektoré nadstavby systému Android ponúkajú vlastné riešenia, ktoré zhromažďujú správy z viacerých webov a zobrazujú informácie o počasí. V niektorých prípadoch sú však k dispozícii iba zahraničné médiá, inokedy je aplikácia dostupná iba pre zariadenia konkrétneho výrobcu. Riešením situácie môže byť aplikácia Google News & Weather. Hoci nie je bez chýb, chválime jej potenciál.
Ak totiž všetko funguje, ako má, Google News & Weather je vítaný pomocník. Prostredníctvom widgetu informuje na domovskej stránke o aktuálnom počasí a predpovedi na nasledujúce dni. Zároveň zobrazuje zaujímavé články zo slovenských portálov, ako napr. Topky, Webnoviny.sk, Pravda, TA3, Pluska atď. Pomocou widgetu sa z času na čas dostanete k zaujímavému článku, takže prínos aplikácie je v tomto smere zrejmý.
Horšie to je, keď si aplikáciu otvoríte. K dispozícii je niekoľko sekcií - svet, biznis, technológie, šport atď. Sekcie síce možno upravovať (definovať nové, skrývať existujúce), no v praxi to, žiaľ, nefunguje. Akékoľvek zmeny sa počas nášho testovania okamžite vynulovali. V tomto smere má Google čo zlepšovať.
Ďalší nedostatok je občasné zlé triedenie správ - napr. zásnuby speváčky Lady Gaga veľmi s biznisom nesúvisia. Takúto správu by sme hľadali v sekcii Zábava. Problémom je aj nedostatok médií, z ktorých aplikácia čerpá obsah. Prejavuje sa to napr. prázdnymi sekciami Technológia a Veda.
Aj napriek spomenutým výhradám je Google News & Weather aplikácia, ktorú máme nainštalovanú v našom redakčnom tablete. Používame ju najmä ako zdroj predpovede počasia a sem-tam si otvoríme nejaký článok, ktorý nás zaujme v rozhraní widgetu. Aplikácia si však zaslúži pozornosť Googlu, viacero vecí treba zlepšiť.
GoPix
Poznáte službu Magisto? Ide o editor videa, ktorý pracuje za vás. Vyberiete fotografie, videá, odošlete ich do cloudu a počkáte na výsledok. Aplikácia GoPix funguje na podobnom koncepte, ale medzi oboma službami je viacero rozdielov.
V prvom rade GoPix pracuje iba s fotografiami. Vyberiete si 6 až 9 snímok, ktoré sa automaticky orežú podľa potrieb výsledného videa. Poradie fotiek môžete pred sfinalizovaním projektu zmeniť. Takisto aplikujete niektorý z dostupných efektov. K dispozícii sú podobné filtre ako v prípade konkurenčných služieb. V poslednom kroku obohatíte videoprezentáciu o hudbu a výsledok si môžete uložiť alebo zdieľať s priateľmi.
Je tu však niekoľko vecí, ktoré nám pri používaní služby prekážajú. Najvýraznejší nedostatok je absencia textu. Ten do videa nepridáte a je to veľká škoda - najmä ak prezentačné video obsahuje opisy k fotografiám. Druhé negatívum je obmedzená ponuka filtrov a hudby, aj keď na bežné potreby to asi bude postačovať. Knižnicu Hudby by ste si teoreticky mohli rozšíriť vlastnými skladbami, no aplikácia vás pri použití komerčných pesničiek upozorní na autorské práva.
Koncept služby GoPix sa nám páči. Ocenili by sme však možnosť pridať viacero fotiek a okomentovať ich. Výsledkom by bola naozaj unikátna prezentácia. Aktuálne možnosti aplikácie sú postačujúce, aby vytvorili „wow" efekt pri sledovaní niekoľkých videoprezentácií. Lenže jej potenciál zďaleka nie je vyčerpaný. Dodajme, že aplikácia je momentálne dostupná iba pre systém iOS.
Kaspersky QR Scanner
QR kódy sú často používaný spôsob, ako prepojiť fyzický objekt (napr. papier) s digitálnym svetom. Aj my ich používame v našich článkoch a odkazujeme pomocou nich na mobilné aplikácie alebo videoprílohu. Ibaže do QR kódu môžete jednoduchým spôsobom zakódovať podvodný odkaz, prípadne link na škodlivý obsah. Mnohé aplikácie, ktoré snímajú QR kódy, obsah kódu nekontrolujú. V závislosti od nastavenia automaticky načítajú odkaz alebo zverejnia obsah.
Aplikácia Kaspersky QR Scanner sa chce od ostatných nástrojov tohto typu odlíšiť. Má zabudovaný algoritmus, pomocou ktorého kontroluje zakódované odkazy. Vďaka tomu by aplikácia mala ochrániť používateľov pred rôznymi podvodnými stránkami. Výrobca databázu pravidelne aktualizuje, čo zvyšuje využiteľnosť aplikácie.
Na druhej strane používateľský zážitok nie je úplne optimálny. Jej používanie je jednoduché - stačí fotoaparátom namieriť na QR kód a ten sa načíta alebo sa objaví upozornenie na potenciálne nebezpečný odkaz. No webová stránka sa načíta v samostatnom okne, ktoré je umiestnené v spodnej polovici obrazovky. Zabudovaný internetový prehliadač je, žiaľ, spomalený a webová stránka sa v niektorých prípadoch načítala až po pár sekundách. Na porovnanie, pomocou prehliadača Safari (testovali sme verziu iOS) bol web načítaný o poznanie rýchlejšie. V prípade verzie iOS nám prekážal aj nepohodlný spôsob otvárania odkazov cez Safari. Táto funkcia je bežná súčasť väčšiny aplikácií, ale Kaspersky QR Scanner ju neponúka. V tomto smere by sme teda ocenili viaceré zlepšenia.
Nástroj však chválime z hľadiska jeho konceptu. Bezpečná čítačka QR kódov je užitočná pomôcka. Aplikácia je momentálne k dispozícii pre platformy iOS a Android.
Microsoft Outlook
Microsoft sa dávnejšie rozhodol, že svoju stratégiu zameria na mobilné zariadenia a cloudové služby. Preto sprístupnil modernejšie verzie balíka Microsoft Office pre iPhony, iPady a androidové zariadenia. A preto kúpil aplikáciu Acompli, ktorú premenoval a vydal pod názvom Microsoft Outlook.
Mobilný Outlook je praktický totožný, ako bola aplikácia Acompli pred akvizíciou. V prípade verzie iOS sa zmenili fonty, ktoré sú v aktuálnej verzii krajšie. Aplikácia pôsobí elegantnejšie, hoci základné funkcie sa nemenia. Nástroj spárujete s účtami Gmail, Yahoo Mail, iCloud, Dropbox. Samozrejme, nechýba podpora pre služby od Microsoftu, konkrétne Outlook, OneDrive, Office 365 a Microsoft Exchange. Testovali sme viacero služieb a synchronizácia sa vykonala bez problémov. Jediný problém sme mali so súkromným účtom Outlook.
Mimochodom, v súvislosti s pôvodnou verziou aplikácie Acompli sa objavili pochybnosti pri jej používaní so službou Microsoft Exchange. IT administrátori upozornili na to, že aplikácia nepodporuje všetky pravidlá, ktoré sú vyžadované v korporáciách. Outlook v tomto smere momentálne veľké zmeny neprináša, ale Microsoft pracuje na zlepšení a podpore potrebných bezpečnostných pravidiel.
Outlook oceňujeme najmä z hľadiska kombinácie viacerých funkcií. Súčasťou aplikácie je zabudovaný kalendár, ktorý zobrazuje údaje zo spárovaných služieb. Takisto možno rýchlo zdieľať súbory z cloudových úložísk. Páči sa nám jednoduché ovládanie, ktoré pripomína Mailbox, a delenie doručených správ na prioritné a iné. Vďaka tomu vás nebude telefón upozorňovať na každý newsletter, ale iba na adekvátne správy. Táto funkcia funguje veľmi dobre a je to dôvod, prečo aplikáciu používame dodnes. Dodajme, že s kvalitou verzie iOS sme spokojní. Aplikácia pre Android však potrebuje zlepšiť.
Sunrise
Druhá z aplikácií, ktoré Microsoft kúpil v snahe zamerať sa na mobilné a cloudové služby. Treba uznať, že Sunrise patrí medzi to najlepšie, čo obchody s aplikáciami ponúkajú - rovnako ako Outlook aj Sunrise je prehľadný kalendár, ktorý zaujme aj extra funkciami. Pôvodne fungoval s Googlom a Facebookom, dnes však umožňuje integráciu množstva ďalších služieb.
Z používateľského hľadiska chválime prehľadné zobrazenie dôležitých dátumov, dohovorených schôdzok a narodenín. Aplikácia upozorňuje aj na predpoveď počasia, dokonca v rôznych častiach dňa. Je to užitočná pomôcka, ak si večer kontrolujete rozvrh ďalšieho dňa - poruke máte hneď aj informácie o počasí.
Listovanie v kalendári, pridávanie nových schôdzok, úprava, mazanie, to všetko je veľmi jednoduché. Kalendár automaticky prepočítava čas do časového pásma v zadanej lokalite, takže ak si plánujete služobnú cestu do Ameriky, nemusíte manuálne prepočítavať čas. Časové pásmo sa automaticky zmení.
Sunrise umožňuje jednoducho spravovať pozvánky na udalosti z Facebooku. Páči sa nám aj množstvo špeciálnych kalendárov, ktoré si môžete do svojho účtu pridať. Spomeňme štátne sviatky na Slovensku alebo kalendár zápasov slovenských futbalových a hokejových tímov. Samozrejmé sú podobné kalendáre pre svetové súťaže. Takisto si stiahnete kalendár s menami alebo fázami Mesiaca, čo výrazne zvyšuje informačnú hodnotu služby. Sunrise sa oplatí nainštalovať už len pre tieto extra kalendáre. Chválime aj pohodlné ovládanie a špičkový dizajn. Sunrise je jedna z top služieb v obchodoch AppStore a Google Play. Verzia iOS podporuje aj widgety. Žiaľ, zobrazuje iba aktuálny deň.
Zelená vlna
Zelená vlna je mobilná aplikácia rovnomenného dopravného spravodajstva RTVS. Ponúka viacero užitočných funkcií. Používatelia si môžu vypočuť posledné informácie, ktoré boli odvysielané v rozhlase - zobrazuje sa dátum a čas. K dispozícii je aj interaktívna mapa, ktorá zobrazuje nahlásené udalosti, ako aj upozornenie na najbližšiu udalosť podľa lokality používateľa. Tá sa zobrazuje hneď po spustení aplikácie, čo uľahčuje prístup k relevantným informáciám. Používatelia môžu udalosti aj nahlasovať, a to buď telefonicky, alebo priamo cez aplikáciu. K dispozícii je aj funkcia Neplatná, ktorá má upozorniť na neaktuálne informácie a zvýšiť tak informačnú hodnotu služby. Posledná z funkcií je živé vysielanie vybraných kamier v rámci Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc. Tie monitorujú niektoré z najvyťaženejších ciest. Možnosť skontrolovať si stav na cestách môže byť prínosom - na druhej strane na prípadné kolóny má upozorniť sama aplikácia.
K používateľskému rozhraniu a používaniu aplikácie nemáme pripomienky. Je dobre navrhnutá a funguje bez problémov. No ak používate aplikáciu Waze, jej prínos je otázny. Na druhej strane, ak navigáciu nepotrebujete a chcete si z času na čas skontrolovať situáciu na cestách, možnože vám bude viac vyhovovať ako spomenutý Waze. Zelená vlna si stiahnutie určite zaslúži. Aplikáciu hľadajte v obchodoch Google Play a AppStore.