Prelomová technológia umožní premeniť akýkoľvek predmet alebo budovu na solárny panel
Vedci z Oxfordskej univerzity dosiahli prelom v technológii solárnej energie, keď vyvinuli nový prístup, ktorý by mohol znížiť potrebu tradičných solárnych panelov a solárnych fariem. Inovatívny materiál, ktorý vytvorili, sa dá použiť na predmety každodennej potreby, ako sú batohy, autá a mobilné telefóny, a umožňuje im vyrábať solárnu elektrinu. Tento nový materiál pohlcujúci svetlo je tenký a pružný, takže je vhodný na pokrytie takmer akéhokoľvek povrchu.
Uložením viacerých vrstiev pohlcujúcich svetlo do jedného solárneho článku vedci dokázali využiť širší rozsah svetelného spektra, čo viedlo k zvýšeniu výroby energie zo slnečného svetla. Ich prístup založený na spájaní viacerých vrstiev bol nezávisle certifikovaný na dosiahnutie viac ako 27 % energetickej účinnosti, čo zodpovedá výkonu tradičných kremíkových fotovoltických článkov. Výskumníci sa domnievajú, že ďalším vývojom by sa mohla dosiahnuť účinnosť vyššia ako 45 %.
Táto prelomová technológia ponúka nielen vyššiu energetickú účinnosť, ale aj univerzálnosť, keďže ultratenký materiál možno aplikovať na rôzne povrchy. S hrúbkou niečo vyše jedného mikrónu je takmer 150-krát tenší ako kremíková doštička, čím ponúka flexibilnejšie a nákladovo efektívnejšie riešenie na výrobu solárnej energie. Vedci predpokladajú, že ich inovatívny prístup nielen zníži náklady na solárnu energiu, ale zároveň z nej urobí najudržateľnejšiu formu obnoviteľnej energie.
Celosvetové priemerné náklady na solárnu elektrinu už od roku 2010 výrazne klesli a inovácie, ako sú tenkovrstvové perovskitové povlaky, by mohli ďalej znížiť náklady a znížiť potrebu kremíkových panelov a tradičných solárnych fariem. Práca výskumníkov má komerčný potenciál, pričom spoločnosti ako Oxford PV už vyrábajú perovskitovú fotovoltiku vo veľkom rozsahu.
Zdroj: ox.ac.uk.
Zdroj foto: freepik.com.
Zobrazit Galériu