S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Prestaňte písať a diktujte!

Archív NXT
0

Pamätníci si určite spomenú na rok 1984 a uvedenie legendárneho Macintosha, ktorý sa predstavil hlasom. Hlasová syntéza je nenáročná a bez problémov ju zvládali aj historické osembitové počítače. Rozpoznávanie hlasu je podstatne náročnejšia úloha. Navyše slovenčina nepatrí medzi majoritné jazyky, ktorým dodávatelia operačných systémov (Apple, Microsoft, Google) prioritne venujú pozornosť.


Na našom trhu sa využíva český produkt NEWTON Dictate. V propagačných manuáloch k verzii sa uvádza, že diktovanie je 2× rýchlejšie než písanie pomocou klávesnice a u skúseného používateľa sa dosahuje presnosť rozpoznania až 98 %. To znie sľubne, a preto sme sa rozhodli produkt otestovať.

Newton Dictate 4 sa dodáva v troch verziách:

  • Verzia Start (99 EUR) je určená predovšetkým študentom, domácnostiam a drobným podnikateľom. Všeobecný slovník, ktorý obsahuje 300 000 najčastejších slov, umožňuje diktovanie bežných dokumentov, listov a e-mailov, obchodnej korešpondencie, zmlúv, výkazov, študentských prác či analýz. Slovník možno editovať a pridávať vlastné slová. Súčasťou balenia je jednoduchý headset.
  • Verzia Business (499 EUR) obsahuje navyše slovník používaný v bežných obchodných textoch. Umožňuje diktovanie do externých programov, rozpoznávanie predtým zhotovených nahrávok a kompletné hlasové ovládanie vrátane ovládania aplikácií Microsoft Office. Súčasťou súpravy je kvalitný headset Sennheiser .
  • Verzia Professional (1499 EUR) obsahuje všeobecný a odborný slovník podľa vlastného výberu. Licencia je prenosná na viac počítačov. Súčasťou je profesionálne diktovacie zariadenie Philips Speechmike.

Rozpoznávanie hlasu má extrémne požiadavky na výpočtovú kapacitu a slovenčina je podobne ako čeština pre proces rozpoznávania jeden z najzložitejších jazykov. Preto sa ako minimum vyžaduje konfigurácia s procesorom Intel Core i5 (1,7 GHz) a 4 GB pamäte RAM. Slabšia konfigurácia má zásadný vplyv na presnosť rozoznaného textu. Newton Dictate 4 sme testovali na tablete Microsoft Surface Pro a vzhľadom na klasické škatuľové balenie a inštalačné médium DVD sme ho museli inštalovať z externej mechaniky USB. Tú budú potrebovať aj všetci používatelia moderných ultrabookov bez internej mechaniky.

Prvé dojmy

Po pripojení headsetu, ktorý je súčasťou dodávky, a spustení aplikácie sme mohli začať diktovať. Nadiktovali sme úvodnú stať tohto článku. Výsledok vidíte na obrázku.

Dictate1.png

Prvý pokus pri ktorom nový používateľ diktoval úvod tohto článku.

Aj bez počítania správne a nesprávne interpretovaných slov je zrejmé, že presnosť určite nie je deklarovaných 98 %. Pripomíname, že to bol úplne prvý pokus bez tréningu. Po troch hodinách testovania, pri ktorom sme čítali bežné texty z novín, sme sa jednak naučili diktovať, jednak sa aplikácia Newton Dictate 4 adaptovala na hlas prednášajúcej osoby. Potom bolo rozpoznávanie takmer úplne presné vrátane názvov amerických miest či dokonca maďarských mien a priezvisk v článku o jednom z kandidátov na prezidenta. V tomto okamihu sme mohli konštatovať, že dosiahnuť deklarovanú presnosť je po krátkom zácviku reálne.

Skúsenosti

Aplikácia ponúka používateľom prehľadné používateľské prostredie s dizajnom a rozvrhnutím ovládacích prvkov, na ktoré sú zvyknutí z najpoužívanejších textových editorov. Aplikácia funguje v klasickom režime, keď sa približne so sekundovým oneskorením postupne zobrazuje nadiktovaný text, alebo v režime MINI, ktorý umožňuje vkladať diktovaný text na pozíciu kurzora a zapisovať do akejkoľvek aplikácie. V aplikácii Microsoft Word môže používateľ nielen diktovať, ale aj riadiť proces tvorby textu (korektúra a editácia), navyše možno Word kompletne ovládať hlasom. Po letmom naštudovaní ovládacích hlasových povelov sa nám to podarilo.

Dictate3.png

Diktovanie textu do aplikácie Word - všimnite si, že po viachodinovom tréningu je prepis úvodu úplne presný

Odporúčania pri diktovaní: Môžete hovoriť pomerne rýchlo, bežným tempom, no vyslovujte plynulo, medzi jednotlivými slovami nemusíte robiť zbytočné pauzy. Aplikácia sa počas diktovania automaticky adaptuje na hlas rečníka. Na prekážku nie je ani nádcha (simulovali sme s kúskom vaty v nose) a podľa tvrdenia dodávateľa ani menšia rečová chyba. Používateľ si môže nastaviť mieru odfiltrovania hlasov z okolia, takže okolo rozprávajúceho nemusí byť úplné ticho. Ak program opakovane nie je schopný rozoznať nejaké slovo, ktoré často používate, napríklad meno zahraničného obchodného partnera, pridajte si ho do slovníka. Hoci aplikácia vie dopĺňať do textu čiarky, je výhodnejšie interpunkčné znamienka diktovať.

Postupom času objavíte ďalšie funkcie, napríklad šablóny, do ktorých nadefinujete často používané bloky textu, ako je záhlavie listu, podpis s adresou a podobne. Šablónu do textu vložíte jediným povelom či stlačením klávesovej skratky.

Možno si položíte logickú otázku, prečo sme v Newton Dictate 4 nenadiktovali tento článok. Newton Dictate 4 rozoznáva lepšie dlhšie vety než krátke frázy či jednotlivé slová. Preto sa viac hodí na prepis plynule čítaného textu, čítanie vopred pripraveného prejavu či rutinný opis nejakého obrázka, prípadne udalosti napríklad v lekárskej či súdnoznaleckej praxi. Na tvorivú činnosť, pri ktorej text postupne formulujete, takže ho nehovoríte plynule, je zrejme potrebný dlhší zácvik.

Nadiktovaný text môžete, samozrejme, editovať. Buď ihneď po nadiktovaní, alebo ho môžete uložiť v internom formáte TTAX ako text zviazaný s audiostopou pomocou časových značiek. Vďaka tomu môžete ľahko skontrolovať, či sa váš diktát správne prepísal, a opraviť prípadné nepresnosti. Možno si vypočuť celú nahrávku od začiatku až do konca alebo prehrávať iba konkrétne slovo. Na lepšiu orientáciu sa pri počúvaní zvukovej stopy zvýrazňujú slová, ktoré sa práve prehrávajú.

Verdikt PC REVUE

Naše dojmy z testovania aplikácie Newton Dictate 4 sú veľmi pozitívne, aplikácia po adaptácii presnosťou rozpoznávania diktovaného textu presiahla naše očakávania. Verzia Business excelovala nielen pri diktovaní bežného textu, ale aj obchodných textov, konkrétne zmluvy s mobilným operátorom. Dokáže sa automaticky prispôsobiť konkrétnemu rečníkovi, rôznym spôsobom výslovnosti a jeho používanie nie je obmedzené ani miernou chybou reči. Jedna z výhod diktovania sú aj voľné ruky, takže môžete pracovať s rôznymi podkladmi, napríklad listovať v spisoch, prezerať obrázky, röntgenové snímky a podobne. Azda ani nemusíme zdôrazňovať význam takéhoto typu aplikácií pre nepočujúcich. Newton Dictate je preto oficiálne uznaný ako kompenzačná pomôcka, takže držitelia preukazu ZŤP môžu získať cenové zvýhodnenie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať