Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?
Výskumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) tvrdia, že vyvinuli prvý systém schopný snímať emócie ľudí na diaľku pomocou bezdrôtových signálov. Doteraz na zisťovanie emócií a zdravotného stavu bolo treba na telo pripevniť rôzne zariadenia, teraz však vedci vytvorili úplne pasívny spôsob.
Systém sa nazýva EQ-Radio, zatiaľ je vo fáze prototypu a funguje tak, že vysiela nízkoenergetický bezdrôtový signál a meria čas potrebný na to, aby sa signál odrazil od tela osoby alebo objektu v jeho blízkosti.
Časy odrazu sa v prípade tiel ľudí líšia, ako sa strieda nádych a výdych a ako ich srdce bije, čo umožňuje odlíšiť ľudí od objektov, ktoré generujú statické odrazy. Systém využíva strojové učenie a učí sa rozlišovať rýchlejší a pomalší tep spôsobený rôznymi náladami, napr. hnevom, radosťou či smútkom. Podľa vyjadrenia vedcov je tento spôsob približne rovnako presný ako meranie pomocou EKG.
Na základe analýzy signálu je systém schopný s vysokou presnosťou (87 %) zistiť náladu po ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH