
Purpurová nie je skutočná farba, náš mozog si ju len vymýšľa
Možno vás prekvapí, že purpurová farba v dúhe v skutočnosti neexistuje. Farby dúhy sú reprezentované skratkou ROYGBIV a nie je tam žiadne P pre purpurovú. Fialová farba sa síce vyskytuje, ale nie je rovnaká ako purpurová, pretože fialová má svoju vlastnú špecifickú vlnovú dĺžku svetla. Keď vidíte purpurovú, váš mozog sa snaží pochopiť červenú a modrú (alebo fialovú) vlnovú dĺžku, ktoré sú na opačných koncoch svetelného spektra. Mozog tieto farby zmieša a vytvorí tak vnem purpurovej, ktorá nie je skutočnou farbou.
Spektrum viditeľného svetla, ktoré človek vidí, tvorí len malú časť všetkých vlnových dĺžok, konkrétne 0,0035 %. Táto obmedzená viditeľnosť pochádza z fotoreceptorových buniek nazývaných čapíky v našich očiach, ktoré reagujú na svetlo. Vidíme len farby, ktoré spadajú do určitých vlnových dĺžok – od 350 do 750 nanometrov. Ultrafialové (UV) svetlo je pre nás neviditeľné, pretože jeho vlnové dĺžky sú príliš krátke, zatiaľ čo infračervené svetlo tiež nevidíme, pretože jeho vlnové dĺžky sú zasa príliš dlhé.
Existujú tri typy čapíkov: čapíky s krátkou (S), strednou (M) a dlhou (L) vlnovou dĺžkou. Väčšinu tvoria čapíky L, ktoré najlepšie reagujú na červené vlnové dĺžky, nasledujú čapíky M pre zelené a čapíky S pre modré. Čapíky v skutočnosti nevidia samotné farby, ale vysielajú elektrické signály na základe vlnových dĺžok, ktoré absorbujú, cez očný nerv do časti mozgu nazývanej talamus, kde sa signály spracúvajú.
Len čo sú tieto signály analyzované, sú odoslané do vizuálnej kôry. Mozog potom určí, na akú farbu sa pozeráte, porovnaním rozdielov v sile signálu, čo nám umožní vidieť až milión farieb. Keď sa pozriete na farby, ako je napríklad tyrkysová, váš mozog spriemeruje, koľko čapíkov ktorých typov reagovalo na detekciu tejto vlnovej dĺžky. Problém s purpurovou farbou spočíva v tom, že sa nepredpokladá, že by bolo možné vytvoriť farbu z vlnových dĺžok na opačných koncoch spektra.
Detekcia najkratšej vlnovej dĺžky, ktorú vykonávajú vaše čapíky S (fialové svetlo), sa neprekrýva s detekciou najdlhšej vlnovej dĺžky, ktorú vykonávajú vaše čapíky L (červené svetlo). Aby to mozog kompenzoval, ohýba spektrum do kruhu, takže sa oba extrémy stretávajú v purpurovej farbe. Je to ilúzia fyziky a neurovedy, vďaka ktorej si myslíme, že vidíme nespektrálnu farbu. Purpurová je teda ilúzia vytvorená naším mozgom, hoci sa stala symbolom takých vecí, ako je kráľovská hodnosť a mágia.
Zdroj: popularmechanics.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.