S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: ASUS ROG Strix SCAR II - Výkonný herný notebook

1

Efektné podsvietenie prednej hrany, kombinácia laminátovej textúry s efektne šikmo orientovaným maskáčovým vzorom na paneli okolo klávesnice a priesvitné klávesy WASD – to sú charakteristické znaky, podľa ktorých bezpečne rozoznáte model ASUS Strix SCAR z hernej série ROG čiže Republic of Gamers. 

Zadná stena displeja má povrchovú úpravu pripomínajúcu brúsený kov

Laminát s maskáčovou štruktúrou

Rovnako dôležitý je maximálny možný výkon, ktorý je v prípade notebookov limitovaný predovšetkým možnosťami chladenia. Na testovanie som mal k dispozícii verziu GL 504G s procesorom i7 a grafikou NVIDIA GTX 1060. Predáva sa aj verzia s grafickou kartou GTX 1070, no prírastku grafického výkonu zodpovedá aj adekvátne vyššia cena. 

ASUS ROG GL504G je dôkazom toho, že herné notebooky už nemusia byť robustné monštrá, ale vyriešiť v pomerne subtílnom 15-palcovom notebooku odvod tepla je pre konštruktérov veľká výzva. Telo prístroja je plastové, zadná stena displeja má povrchovú úpravu pripomínajúcu brúsený kov. Veľké logo na kryte je, samozrejme, podsvietené, takže už prvý pohľad napovie primárne určenie notebooku. Pravdupovediac, vzhľadom na dizajn ostatných častí by sa aj na kryt lepšie hodila štruktúra laminátu z uhlíkových vlákien. Presne tak je vyriešený panel klávesnice. Diagonála s efektným uhlom oddeľuje plochu, kde je navyše decentný maskáčový vzor. 

Podsvietenie prednej hrany sa pekne odráža od podložky, klávesy WASD vyniknú na prvý pohľad

Všetky klávesy majú podsvietenie RGB, LED diódy sú rozmiestnené do zón. Pre hráčov dôležité klávesy WASD sú priesvitné, takže sú podsvietené celé. Zaujímavo sú vyriešené kurzorové šípky vpravo, kde šípka nahor je umiestnená v numerickom bloku. Nad horným radom funkčných klávesov sú vľavo ešte štyri ďalšie klávesy: dva na ovládanie hlasitosti, ďalší na umlčanie mikrofónu a posledný na spustenie aplikácie Ovládacie centrum. 

Ako sa na herný notebook patrí, 15,6-palcový displej IPS s full HD rozlíšením má obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a latenciu GTG (sivá na sivú) 3 ms. Verné farby (podľa zbežného testu kolorimetrom 99 % sRGB) umožňujú notebook použiť aj na fotky, videá a návrh grafického dizajnu. Trochu netypické je umiestnenie kamery vpravo dole pod displejom. Umožnilo to posunúť displej čo najvyššie, do ergonomicky výhodnej polohy. Záber z mierneho podhľadu má svoje špecifiká,  portrétnemu fotografovi by sa nepáčil, no možno práve takýto uhol sa hodí na zvýraznenie drsného hráča. Pri multiplayerovej komunikácii si treba nastaviť taký uhol odklopenia displeja, aby ste boli v zábere.

Šesťjadrový procesor i7 ôsmej generácie má multithreading, takže operačný systém a aplikácie môžu využívať 12 vlákien. Chladiaci systém Hyper Cool zvládne dlhodobo aj najnáročnejšie hry či renderovanie 4K videa bez toho, aby sa nepríjemne zohriali plochy okolo klávesnice, kde máte zápästia. Naproti tomu spodná stena je pomerne teplá, takže hranie na kolenách bude komfortné len krátkodobo. Podľa subjektívnych dojmov z niekoľkých hier aj výsledkov benchmarku je výkon procesora aj grafiky dostatočný na väčšinu hier pri rozlíšení, aké má displej, teda FHD.

V niektorých hrách si budete musieť vybrať, či nastavíte vyššie detaily, alebo uprednostníte vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Pri hraní úplných aj demonštračných verzií hier, ktoré mám k dispozícii, som sa nestretol s prípadom, aby som sa pri nastavení na rozmer displeja alebo 24-palcového monitora dostatočných detailov dostal pod 30 fps. Technológia RangeBoost pre Wi-Fi využíva štyri antény, dve na zadnej aj prednej strane. Algoritmus firmvéru neustále skenuje signál a vyberá najlepšiu dvojicu antén, ktoré dokážu pokryť hluché miesta.

Na pravej strane je jeden port USB a slot na pamäťové karty, ostatné porty sú na ľavej strane. Na pripojenie monitora môžete použiť HDMI alebo DisplayPort, na pripojenie príslušenstva ďalšie tri porty USB. Na pravej strane nájdete aj eternetový konektor.  

Zadná stena zostala vyhradená výduchom na chladiaci vzduch. Keď už spomínam chladenie, môžete si nastaviť tri režimy – tichý, vyvážený a overpowered, ktorý je však pomerne hlučný. Na väčšinu bežných herných scenárov stačí vyvážený režim, ktorý je dobrým kompromisom medzi hlučnosťou a účinnosťou chladenia. Pri bežnom používaní batéria vydrží 4 - 5 hodín, čo je na herný notebook dobrá hodnota. Samozrejme, pri hraní budete musieť mať pripojený sieťový adaptér.

 

Musím pochváliť zvuk, pokiaľ ide o hlasitosť aj vyrovnanosť frekvenčného priebehu, samozrejme, s výnimkou najnižších tónov. Priestor vnútri, určený možno primárne na prúdenie chladiaceho vzduchu, sa hodí ako ozvučnica. Mriežky reproduktorov sú zospodu na skosených bočných hranách.

V recenziách herných notebookov, po ktorých túži hlavne mladšia veková kategória, sa už tradične snažím poskytnúť argumenty, ktorými študent môže presvedčiť investora, teda rodičov. Herné stroje sú konštruované tak, aby za cenu trochu väčších rozmerov a hmotnosti dokázali poskytnúť extrémny výkon, čo najrýchlejšiu 3D grafiku a veľkú pamäťovú a úložnú kapacitu. Takže sú to zároveň ideálne stroje na editovanie fotografií a videí, na beh aplikácií CAD pre architektov a inžinierov a takisto vynikajúca voľba pre vývojárov a dátových analytikov. Výkon procesora a kapacita RAM umožnia na hernom notebooku bez problémov spúšťať niekoľko virtuálnych strojov súčasne. 

Verdikt: Dizajnovo vydarený herný notebook s primeraným výkonom. Na svoje si prídu aj priaznivci svetelných efektov.

Technické parametre: 

Procesor: Intel Core 8. generácie i7 8750H, 2,2 GHz, boost do 4,1 GHz; pamäť: 16 GB DDR4 2666 MHz, 256 GB SSD + 1 TB HD; grafika: GTX 1060 6 GB GDDR5; displej 15,6" IPS (1920 × 1080 px @144 Hz); konektivita: 802.11ac Wi-Fi Wave 2, bluetooth 5.0i; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: USB-C 3.1 (gen. 2), 2× USB 3.1, 1× USB 3.1 (gen. 2), HDMI 2.0, mini DisplayPort, 3,5 mm  jack; rozmery 361 × 262 × 25,6 mm, hmotnosť 2,4 kg 

Benchmarky: PC Mark 10: 4945; 3D Mark Time Spy: 3855, Fire Strike Extreme: 5077, Fire Strike: 10 113, Sky Diver: 26 095

Cena: 1565 EUR

+ Dizajn, výkon, kompaktnosť, účinné chladenie 
- Kamera pod displejom

Hodnotenie: 91
Dizajn a konštrukcia: 92
Výkon: 88
Konektivita: 90

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
notebook dizajn kvalita Gaming gamer zabava hry procesor displej vykon grafika

1 komentár

kde je info o display, fotky z boku, svietivost, vernost farieb? Ci hraci nepozeraju filmy z postele?!! reakcia na: Recenzia: ASUS ROG Strix SCAR II: Výkonný herný notebook

8.1.2019 01:01
s
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať