S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: Epson Perfection V850 Pro - Profesionálny skener na dokumenty, fotografie a filmy

0

Veľa ľudí potrebuje naskenovať staršie fotografie, aby ich uchovali v maximálnej kvalite v digitálnej podobe, prípadne ich zdieľali s rodinou či na sociálnych sieťach. Na tento účel je na domáce použitie k dispozícii niekoľko skenerov rôznych značiek v podstatne nižších cenových reláciách. Epson V850 Pro je funkciami a kvalitou skenovania určený skôr na profesionálne použitie, teda pre firmy, ktoré sa venujú skenovaniu fotografií, dokumentov, filmov, diapozitívov, röntgenových snímok a iných priesvitných aj nepriesvitných predlôh.

Keďže optika a elektronika potrebná na skenovanie priesvitných predlôh je aj v hornej odoberateľnej časti, pri skenovaní takýchto predlôh treba káblikom prepojiť kryt s telom skenera. Skener má dva optické snímacie systémy. Jeden s natívnym rozlíšením do 4800 dpi na reflexné skenovanie fotografií a druhý s rozlíšením 6400 dpi na skenovanie transparentných predlôh.

Skenovanie fotiek aj negatívov si môžete pozrieť v našom videu:

Na skenovanie dokumentov treba založiť do veka bielu nepriesvitnú podložku. Veko skenera možno v prípade potreby aj odobrať a skenovať materiály netypických rozmerov a tvarov, napríklad historické knihy, listiny a podobne. V takejto konfigurácii sa skenujú aj fotografie. Softvér, ktorý si nainštalujete zo stránky výrobcu, ponúka domáci aj profesionálny mód.

V domácom móde nastavujete len to, čo chcete skenovať, t. j. dokumenty, fotografie, čiernobiele alebo farebné filmy (negatívy aj pozitívy), a skener pri náhľade automaticky rozpozná jednotlivé fotografie či políčka filmu. Aby toto rozpoznanie fungovalo, pri skenovaní fotografií je potrebné medzi nimi nechať aspoň 7 mm medzery. 

Automaticky sa nastaví aj rozlíšenie. Pri fotografiách je to 300 dpi (bodov na palec). Pri fotografii pohľadnicového formátu 13 × 9 cm potom bude rozlíšenie skenu 1560 × 1080, čo je dostatočná hodnota nielen na pozeranie na obrazovke, ale aj na tlač. Na publikovanie na webe stačí rozlíšenie 96 dpi. Môžete nastaviť obnovu farieb či korekciu podsvietenia. V profesionálnom režime sa dá nastaviť podstatne viac parametrov vrátane tonálnych a farebných kriviek, zlepšenia ostrosti a podobne. K dispozícii je aj funkcia odstraňovania prachu a poškriabania. Pomocou dodávanej aplikácie X-Rite i1 môžete skener kalibrovať.

Pohľad na optický systém vo veku skenera

Pri skenovaní priesvitných predlôh, ako sú filmy či diapozitívy, treba počítať s faktorom zväčšenia. Napríklad z kinofilmového políčka 34 a 36 mm sa dá urobiť zväčšenina 26 × 18 cm, prípadne aj väčšia. Keby ste chceli rozlíšenie full HD, potrebujete nastaviť hustotu skenovania 1200 dpi. Mne sa pri kinofilme osvedčila hustota skenovania 2400 – 4800 dpi. Natívne rozlíšenie skenera je 6400 dpi. Samozrejme, čím vyššie rozlíšenie nastavíte, tým bude skenovanie trvať dlhšie.

Model Pro má dve súpravy držiakov na filmové predlohy. V praxi to znamená, že počas skenovania jednej súpravy originálov môžete zakladať predlohy do druhého držiaka, čo zvyšuje efektivitu. V každej súprave je držiak na 35 mm kinofilm, držiak na diapozitívy, držiak na film stredného formátu, do ktorého môžete vložiť pás filmu  6 × 20 centimetrov, a držiak na 4 × 5-palcový film. Maximálny rozmer transparentnej predlohy je 8 × 10 palcov. Po spustení náhľadu sa identifikujú jednotlivé políčka filmu a môžete pre ne zadať parametre skenovania. 

Držiaky na skenovanie kinofilmu a filmu stredného formátu

Kvalita skenovania bola veľmi dobrá, napokon nič iné som od prístroja v tejto cenovej relácii nečakal. Pri maximálnom natívnom rozlíšení 6400 dpi z filmového políčka 6 × 6 mm, nafoteného fotoaparátom Pentacon Six, boli skeny plné detailov, s vynikajúcim dynamickým rozsahom. Jemná zrnitosť spôsobená „tvrdším“ vyvolávaním sa dala účinne odstrániť v postprocese. 

Držiaky na skenovanie diapozitívov a  4 × 5-palcového filmu

Pri skenovaní starších negatívov som ocenil funkciu Digital ICE na odstraňovanie prachu a škrabancov. Aj tu však platí „niečo za niečo“. Skenovanie jedného políčka negatívu pri 2400 dpi trvalo pol minúty.

Po zapnutí funkcie Digital ICE, kde je potrebných viac skenovacích cyklov, sa čas predĺžil 5-násobne, teda na 2 a pol minúty. Musíte preto zvoliť vhodný kompromis medzi kvalitou a rýchlosťou skenovania. Nepoškriabané negatívy radšej utrite antistatickou utierkou a skúste zosnímať bez Digital ICE. Skenovanie farebnej predlohy A4 trvalo 15 sekúnd. 

Verdikt: Excelentná kvalita skenovania a výborné funkcie na odstránenie prachu, škrabancov a zrnitosti.

Technické parametre
Technológia Matrix CCD s mikroobjektívom a systém High Pass Optics; max. rozlíšenie 6400 dpi na transparentné a 4800 dpi na reflexné predlohy; hĺbka farieb 48 bitov, výstupné rozlíšenie 25 – 12 800 DPI, spotreba: 23 W pri skenovaní, 12 W v režime ready a 1,5 W v úspornom režime, rozmery produktu 503‎ × 308 × 152 mm, hmotnosť  6,6 kg

+ Vysoká kvalita skenovania, komfort a efektivita práce vďaka dvom súpravám držiakov
- Nič podstatné

Hodnotenie: 96

Tip redakcie: Kvalita skenovania

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
epson foto video scan skener dokument kvalita app aplikácia tlač technika Digital

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať