ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: Netradičné mobilné aplikácie

0

V aplikačných obchodoch občas objavíte aplikácie, ktoré sa trochu vymykajú z bežného rámca. Vo väčšine prípadov netradičným a inovatívnym spôsobom využívajú bohatú senzorovú výbavu zariadenia, prípadne sú inak výnimočné.

Predstavíme len seriózne fungujúce aplikácie, nebudeme sa venovať tým, ktoré simulujú rozbitie skla displeja, iskrenie medzi prstom a mobilom, monitorovanie nálady a podobne. Začneme aplikáciami, pri ktorých nie je jednoduché odhaliť, ako fungujú, a často nie ste si istí, či ide len o zábavnú fikciu. Vedeli ste, že zariadenie s iOS (iPhone, iPad) dokáže snímať frekvenciu pulzu srdca bez akéhokoľvek doplnkového príslušenstva? Vyskúšajte napríklad aplikáciu Cardiograph. Princíp snímania je rovnaký, ako využívajú „kolíčkové" snímače na zariadeniach fitnes. Pri pumpovaní krvi do vlásočníc sa počas každého tepu mení priesvitnosť vášho prsta. Spomínané snímače presvecujú prst infračerveným svetlom. Aplikácia Cardiograph funguje tak, že položíte prst na kameru na zadnej strane zariadenia s iOS a cez kameru sa sníma zmena priesvitnosti vášho prsta vzhľadom na vonkajšie svetlo. Zakryjete prstom kameru a môžete merať. Aplikácia, samozrejme, najlepšie funguje, keď zariadenie s iOS natočíte tak, aby bol prst zakrývajúci kameru osvetlený slnečným svetlom alebo blízko stojacou lampou.


Vďaka aplikácii Cardiograph môžete pomocou zariadenia s iOS monitorovať pulz srdca

Fyzikálny princíp, v tomto prípade zvuk vhodnej vyššej frekvencie, využívajú aj aplikácie, ktoré sa snažia odpudzovať dotieravý hmyz. Odporúčame vyskúšať napríklad aplikáciu AntiMosquito. Účinok znásobíte vhodným externým reproduktorom s dostatočným výkonom. Vo väčšine prípadov musíte trochu experimentovať s nastavením zvuku, aby odpudzoval komáre, a nie vás.

antimosquito.jpeg

Aplikácia AntiMosquito na odháňanie komárov je k dispozícii pre iOS aj Android

Aplikácia na odpudzovanie komárov ultrazvukom je de facto špecializovaný prípad tónového generátora pre vyššie frekvencie. Pri rôznych testoch - či už slúchadiel, reproduktorov, zosilňovačov, alebo mikrofónov - nájde uplatnenie generátor harmonického nízkofrekvenčného signálu, prípadne špeciálnych signálov (obdĺžnikový či trojuholníkový signál, biely šum, ružový šum). Aplikácií, ktoré premenia vaše zariadenie na programovateľný generátor nízkofrekvenčného signálu, nájdete v aplikačných obchodoch veľa, no často je problém s kvalitou vygenerovaného signálu či možnosťou presného nastavenia frekvencie. Preto autor článku vytvoril aplikáciu, ktorá presne vypočítava digitálne hodnoty generovaného signálu. Aplikáciu, ktorá je vo Windows Store pod názvom Tone generator, využívame pri testovaní slúchadiel a reproduktorov. V aplikačných obchodoch nájdete aj aplikácie, ktoré prostredníctvom doplnkov s mikrokontrolérmi dokážu generovať aj vysokofrekvenčný signál.

Možno vám napadne, ako bez špecializovaných prístrojov overiť, či aplikácia AntiMosqiuto funguje a či naozaj generuje ultrazvuk na hranici počuteľných frekvencií, prípadne až za ňou. Na tento účel nájdete vo všetkých aplikačných obchodoch aplikácie typu osciloskop. Väčšina z nich využíva mikrofónový vstup mobilného zariadenia, ale nájdete aj také, ktoré využívajú špeciálne prípravky na báze mikrokontrolérov, pripojené cez Bluetooth. Aj osciloskopové aplikácie využívajúce mikrofónový vstup sú funkčne dobre vybavené. Niektoré sú dvojkanálové, iné umožňujú aj analýzu zvukového signálu pomocou rýchlej Fourierovej transformácie FFT.

oscillo.jpeg

Aplikácia Oscilloscope (vľavo) a Sound Oscilloscope FFT (vpravo) pre Android

Pomocou mobilných aplikácií dokážete zmerať aj úroveň okolitého hluku. Je to užitočné nielen na overenie intenzity zvuku odpudzovača komárov, ale aj v dielňach, na diskotékach a iných hlučných prostrediach. Aj tieto aplikácie využívajú vstavaný mikrofón. V App Store nájdete niekoľko aplikácií, ktoré sa líšia možnosťami aj používateľským rozhraním, napríklad Decibel Ultra, Decibel 10th, dB...

decibel.PNG

Používateľské rozhranie aplikácie Decibel Ultra pre iOS

Pomocou ambientného senzora, ktorý je štandardnou výbavou väčšiny mobilných zariadení a používa sa na prispôsobenie jasu displeja okoliu, môžete merať aj intenzitu okolitého osvetlenia. Je to dôležité pri sledovaní pracovného prostredia, či má napríklad žiak alebo študent v izbe dosť svetla na čítanie a podobne. Niektoré aplikácie, napríklad LuxMeter (iOS), dokážu merať úroveň osvetlenia v luxoch aj na základe obrazu zosnímaného kamerou.

Praktické využitie senzora merajúceho intenzitu osvetlenia ukážeme na príklade aplikácie typu optické počítadlo pre Windows 8.1 od autora článku. Každý z vás videl už tzv. optickú rampu čiže zariadenie počítajúce ľudí pri vstupe do priestoru, predmety na páse a pod. Variácií je veľké množstvo. Princíp je jednoduchý - objekty sa počítajú tak, že prechádzajú medzi zdrojom svetla a senzorom intenzity osvetlenia vhodne umiestneného tabletu.

counter.png

Počítadlo objektov Optical Counter využívajúce snímač osvetlenia. Z obrázka, ktorý je súčasťou pomocníka, je zrejmé, že aplikácia bola dôkladne otestovaná.

Súčasťou senzorovej výbavy mnohých mobilných zariadení je aj magnetometer, využívaný väčšinou ako kompas. V aplikačných obchodoch však nájdete aj aplikácie, ako je napríklad Teslameter 11th, ktoré sú schopné merať a graficky znázorňovať priebeh intenzity magnetického poľa, prípadne vyhľadávať kovové predmety v stene. Napríklad senzor magnetometra je v iPhone umiestnený v pravom hornom rohu. Jeho rozsah je ±2 gaussy (200 mikrotesla) a citlivosť 100 mikrogaussov (0,01 mikrotesla).

V súčasnosti veľa manažérov, podnikateľov a študentov nosí so sebou okrem PC aj tablet. Jedna z možností je využiť toto zariadenie s dotykovým displejom ako touchpad. Stačí do vyhľadávania v aplikačných obchodoch zadať kľúčové slovo mouse. Odporúčame napríklad aplikáciu Remote Mouse, ktorá využíva Wi-Fi a zariadenie s iOS s ňou funguje nielen ako touchpad, ale aj ako dotyková klávesnica. Aplikáciu tohto typu môžete využiť napríklad na pohodlné ovládanie počítača v role domáceho zábavného centra.

mouse.PNG

Tablet v úlohe touchpadu pre PC

Niektoré profesionálne diaľkomery využívajú na meranie vzdialenosti zvukové vlny. Pri známej rýchlosti šírenia zvuku vo vzduchu stačí vyslať zvukový signál a merať čas, za ktorý sa zvuk odrazí od prekážky. Tento princíp využíva aj aplikácia Acoustic Ruler Pro. Vzdialenosti do jedného metra možno merať pomocou jedného zariadenia s iOS. Väčšie vzdialenosti až do 25 metrov sa dajú zmerať pomocou dvoch takýchto zariadení. Je to logické, pretože pri väčších vzdialenostiach je v okolí veľa predmetov, od ktorých sa môže zvuk odraziť, a zariadenie s iOS nedokáže vyslať zvuk smerovo.

V aplikačných obchodoch pre všetky platformy nájdete aj aplikáciu Aurasma na rozšírenú realitu. Rozširuje možnosti tlačových médií a reklamných letákov o multimediálny zážitok a interaktivitu. Stačí obrázok, pod ktorým je logo Aurasma, zosnímať cez rovnomennú aplikáciu. Následne sa miesto zosnímaného obrázka zobrazí video alebo iná forma multimediálnej prezentácie. Je to jednoduché, texty prečítate okom a na obrázky sa budete pozerať cez mobilné zariadenie.

aurasma.jpg

Rozšírená realita umocní zážitok z inzercie v papierových médiách

Oceňujeme aplikácie, ktoré dokážu motivovať používateľov počítačov a mobilných zariadení k fyzickej aktivite. Pre Windows 8.1 v tomto ohľade vyniká Ball Strike, ktorý obsahuje prvky rozšírenej reality bez nutnosti špeciálneho príslušenstva. Hráč sa postaví pred zariadenie s kamerou a snaží sa rukami alebo nohami rozbíjať virtuálne guličky, ktoré sa vkladajú do reálneho zosnímaného obrazu. Používatelia doplnku Kinect okamžite vedia, o čo ide, výhoda aplikácie Ball Strike je v tom, že jej stačí vstavaná alebo externá kamera. Realita rozpoznávania pohybu je prekvapivo presná, takže hra je zaujímavá a motivujúca. Spočiatku vám postačia ruky, no počet guľôčok a ich rýchlosť rastie, čo vás núti zapojiť do hry aj nohy, vykopávať a skákať. Aplikácia umožňuje nielen sledovať skóre a počet spálených kalórií, ale aj zdieľať svoje bláznivé fotky cez e-mail, Facebook a ďalšie sociálne siete. Po dlhšom testovaní konštatujeme, že hra funguje skoro ako Kinect.

BallStrike.png

Aplikácia Ball Strike pre Windows 8.1

Ku kurióznym, ale napriek tomu užitočný aplikáciám patrí aj RunPee. Ak ste v kine a potrebujete ísť na toaletu, aplikácia vás informuje, kedy bude najbližší „nezáživný" úsek, aby vám z filmu nič dôležité neuniklo.

pee.jpeg

Aplikácia Run Pee

V aplikačných obchodoch nájdete nielen kuriózne, ale aj podvodné aplikácie. Napriek kontrole aplikácií pred publikovaním sa dokonca aj do App Storu sem-tam dostane nejaká kuriozita. Pre niektorých vývojárov je zas prvoradým cieľom zisk, a to aj za cenu čiastočného podvodu. Typickým príkladom bola aplikácia I am Rich od nemeckého vývojára Armina Heinricha, ktorá stála 999,99 USD a okrem oznamu, že jej majiteľ je bohatý, nemala prakticky žiadnu funkciu. Kým bola aplikácia z App Storu stiahnutá, predalo sa jej 8 kusov - vývojár rýchlo zarobil 5600 USD a Apple 2400 USD. Po sťažnostiach boli minimálne dvom kupujúcim vrátené peniaze. Je to vtip alebo podvod? To nech každý posúdi sám. Armin Heinrich sa nevzdal, momentálne od neho nájdete v App Store podobnú aplikáciu Am I Rich LE, no tentoraz len za 8,99 eura.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať