CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Nový iPhone 8 prekvapil výkonom

0

Tip redakcie: Špičkový výkon a kvalita

Konkurenčný boj v segmente smartfónov najvyššej triedy núti výrobcov prinášať novinky s ročnou periodicitou. Tomu však logicky zodpovedá aj stupeň inovácie, takže podobne ako vlani môžeme v prípade základného modelu iPhone 8 hovoriť skôr o technologickej evolúcii než o revolúcii, tou je iPhone X. Zatiaľ čo u predchodcu iPhone 7 sa viac než o novinkách diskutovalo o chýbajúcom konektore na slúchadlá, iPhone 8 prináša evolúciu v dizajne v podobe zadnej steny zo skla, ktorá umožňuje bezdrôtové indukčné nabíjanie, nového výkonnejšieho procesora  Apple A11 Bionic s podporou umelej inteligencie a zlepšeného fotoaparátu.

Dizajn a konštrukcia
Pri pohľade spredu sa dizajn v porovnaní so „sedmičkou“ prakticky nezmenil, to isté platí aj o ovládacích prvkoch po obvode telefónu, kde nechýba ani pre iPhone typický prepínač medzi tichým a normálnym režimom, napokon načo meniť osvedčené veci. Poďme sa teda rovno  venovať  zadnej stene z tvarovaného odolného skla. Nejde o novinku, ale dôkaz, že vývoj ide po špirále. Naposledy ho Apple použil v iPhone 4 a 4s so všetkými výhodami a hlavne nevýhodami. Sklo Gorilla Glass je síce veľmi tvrdé, takže aj keď budete nosiť iPhone bez puzdra vo vrecku spolu s kľúčmi, poškriabania sa báť nemusíte, no je zároveň aj krehké. V roku 2011, keď Apple začal vyvíjať iPhone 5 (uvedený bol v roku 2012), síce štandard bezdrôtového nabíjania Qi už bol publikovaný, no nik netušil, či sa rozšíri, a tak bolo sklo v iPhone 5 nahradené hliníkom, ktorý má lepšie mechanické vlastnosti a jeho matný povrch umožňuje spoľahlivejšie držanie. V roku 2017 je už bezdrôtové nabíjanie Qi masovo rozšírený štandard a ani Apple už nemohol zostať bokom. Určite si vydýchol aj legendárny šéfdizajnér  Applu Sir Jonathan "Jony" Ive, ktorý sa v iPhone 6 a 7 pasoval s plastovými štrbinami, nevyhnutnými na prístup signálov k anténam, ktoré narušovali dizajnovú integritu kovového tela smartfónu. Sklená zadná stena môže byť kompaktná, sklo rádiovým vlnám neprekáža, takže plastové štrbiny vo variante v odtieni „vesmírna sivá“, ktorý som mal na testovanie, boli takmer neviditeľné a zostali len na kovovom obvodovom ráme.  Vyčnieva z neho len na niekoľko desatín milimetra objektív fotoaparátu. Je však ukrytý pod odolným zafírovým sklíčkom, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí. Čo sa stane po prípadnom páde, a koľko bude stáť výmena zadného skla, to už bude iný príbeh, takže dodávatelia ochranných puzdier budú mať o odbyt postarané.


iPhone 8 podporuje bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi

Podobne ako pri iPhone 7 vodotesnosť a prachotesnosť sú deklarované na úrovni štandardu IP67,  ktorý garantuje odolnosť pri ponorení do čistej sladkej vody do metrovej hĺbky maximálne na 30 minút. Rovnako ako u konkurencie sa na vodotesnosť záruka nevzťahuje. Apple navyše zdôrazňuje, že odolnosť proti poliatiu, vode a prachu nie je trvalá a postupom času sa môže znížiť v dôsledku normálneho opotrebovania. Vystríha aj pred nabíjaním mokrého iPhonu. Je to logické, pretože konektor Lightning nie je utesnený.

Displej
Ak začnem stať vetou „To si môže dovoliť už len Apple“, určite uhádnete, že prišla reč na rozlíšenie displeja, v tomto prípade HD 1334 × 750 pixelov, čo na uhlopriečke 4,7 palca znamená hustotu 326 PPI, takže pixelovú štruktúru obrazu nepostrehnete.  Aj rámiky pri zvislých okrajoch displeja sú hrubšie, než je súčasný dizajnový trend. S výnimkou rozlíšenia je však displej jeden z najkvalitnejších v tejto triede. Má dvojdoménové pixely na široký zorný uhol, tradične vynikajúce podanie farieb, maximálny jas  625 cd/m2 a kontrast 1400:1 zaručuje dobrú čitateľnosť aj na slnečnom svetle. Veľmi pozitívne hodnotím novú funkciu True tone, ktorá  automaticky prispôsobuje vyváženie bielej, a teda aj celkovú tonalitu farieb podľa okolitého svetla. V praxi to znamená, že napríklad pri umelom osvetlení žiarovkami alebo LED s teplým nádychom (farebná teplota 3000 K) sa displej prispôsobí a nebude neprirodzene studeno biely. Naopak, v prostredí s vysokou farebnou teplotou, napríklad pri zamračenej oblohe (6000 K), bude biela farba obsahovať viac modrej zložky.

3D dotyk a haptické tlačidlo
Tieto z hľadiska používateľského komfortu doslova hity už poznáme z iPhonu 6 a 7. Nový operačný systém iOS 11 priniesol ďalšie možnosti, ktoré sa aktivujú intenzívnejším zatlačením, či už na ikonu v používateľskom rozhraní aplikácie, prípadne na dotykovej klávesnici a podobne. Napríklad pri písaní textu stačí silnejšie pritlačiť na plochu dotykovej klávesnice a celý dotykový displej sa zmení na touchpad, na ktorom pohybom stále pritlačeného prsta môžete navigovať textový kurzor na správne miesto. Osvedčilo sa aj haptické tlačidlo pod displejom, dotykové tlačidlo, ktoré takmer realisticky simuluje hmatovú spätnú väzbu mechanického tlačidla. Tradične je kombinované s rýchlym a spoľahlivým snímačom odtlačkov prstov.

Nový procesor s podporou umelej inteligencie
K revolúcii, ktorá na prvý pohľad nie je viditeľná, predsa len došlo. Postaral sa o ňu nový 6-jadrový čip Apple A11 Bionic so 64-bitovou architektúrou, ktorý má okrem pohybového koprocesora M11 integrovaný aj Neural engine na podporu úloh umelej inteligencie na báze neurónových sietí. Jeho výkon je potrebný pre Face ID a iné úlohy strojového učenia. A11 Bionic, vyrábaný 10 nm technológiou, má dve vysokovýkonné jadrá typu Monsoon, ktoré sú o štvrtinu rýchlejšie než výkonné jadrá v predchádzajúcej generácii čipov Apple A10 Fusion, a čo je ešte potešiteľnejšie, zvyšné štyri úsporné jadrá Mistral sú v porovnaní s predchodcom  rýchlejšie až o 70 %.  Na čipe je aj trojjadrový GPU, ktorý by v porovnaní s A10 mal byť rýchlejší o 30 %. Nový obrazový procesor realizuje výpočtové funkcie pri spracovaní záberov zo snímača vrátane pokročilého spracovania pixelov a prispieva k lepšej kvalite fotografií. K dispozícii som mal predvádzaciu vzorku od Telekomu s veľa nainštalovanými aplikáciami, no počas dvojdňového testovania som nezaznamenal nikde ani náznak zaváhania.

Stereofónny zvuk
Subjektívne trochu lepšie sú nižšie stredné tóny. Tak by sa dalo zhrnúť porovnanie prehrávania rovnakej skladby so starším iPhonom 7 Plus. iPhone 7 som nemal k dispozícii, no predpokladám, že pri takom porovnaní by bol nárast kvality zvuku výraznejší, pretože iPhone 7 Plus má väčšie rozmery a každý kubický milimeter objemu pri smartfóne nižším tónom veľmi prospieva. Úmyselne píšem o nižších tónoch, pretože o basoch sa v prípade reproduktorov smartfónov hovoriť nedá. Na ilustráciu, reproduktor iPhonu 7 mal na 200 Hz útlm viac než 25 dB a ľudské ucho počuje frekvencie od 20 Hz. Okolo konektora Lightning sú dve mriežky, no reproduktor je len pod pravou. Ako druhý reproduktor sa využíva ten, ktorý si pri telefonovaní prikladáte k uchu. Výhodná je širšia stereobáza pri orientácii na šírku. Pri orientácii na výšku hrá ľavý kanál z horného a pravý z dolného reproduktora. Vstavané reproduktory sú však len núdzové riešenie, na kvalitné počúvanie sú predsa určené slúchadlá.  O chýbajúcom 3,5 mm konektore na slúchadlá sa už v recenziách iPhonu 7 popísalo dosť, používatelia túto zmenu prijali bez väčších námietok. Pribalené slúchadlá majú konektor Lightning a v balení nájdete aj redukciu  na pripojenie klasických slúchadiel, ktorá má na jednej strane konektor Lightning a na druhej strane zásuvku na konektor jack.

Fotoaparáty
Objektív hlavného fotoaparátu má podobne ako jeho predchodca svetelnosť  f/1,8 a zostal aj blesk so štyrmi LED diódami. iPhone 8 však má väčší a rýchlejší senzor a nový farebný filter.  Novinkou je možnosť nahrávania videa v rozlíšení 4K so snímkovou frekvenciou 60 fps a nahrávania spomaleného videa s rozlíšením 1080p pri 120 alebo 240 sn./s. Na spomalené video odporúčam čo najlepšie svetelné podmienky, no nie nevyhnutne, v tomto ohľade si iPhone poradí aj v primerane osvetlenej miestnosti. 

Kvalita fotoaparátov v smartfónoch tejto triedy sa už blíži kulminačnému vrcholu, ale vždy sa ešte podarí niečo zlepšiť. Rozdiely medzi vlajkovými modelmi jednotlivých výrobcov sa prejavia v zložitých svetelných podmienkach, či už v šere, alebo protisvetle. Zábery z iPhonu sú realistické, bez zbytočne presaturovaných farieb. Veľmi dobre funguje optická stabilizácia, pri večernom fotografovaní iPhone 8 preferoval nastaviť pomerne dlhú expozičnú dobu, niekedy až 1/8 s, pred zvýšením ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Podrobný test prinesieme na webe, prvé subjektívne dojmy z fotoaparátu sa týkajú hlavne lepšie fungujúceho HDR a vykreslenia prechodov svetlo/tieň.

Úvahy o upgrade
Veľkosťou a parametrami je iPhone 8 ideálna voľba do biznisu, v pohode sa zmestí do vrecka košele a ešte lepšie do kabelky. Pokiaľ máte iPhone 7 a nie ste ten typ, ktorý musí mať každú novinku tak skoro, ako sa len dá, veľa dôvodov na upgrade nie je. Situácia sa však rýchlo môže zmeniť, podpora neurónových sietí a umelej inteligencie je určite predzvesť niečoho zaujímavého v blízkej budúcnosti, hlavne aplikácií vo väčšej miere využívajúcich rozšírenú realitu. Pre majiteľov iPhonu 6/6s, prípadne starších modelov by vysoký výkon a lepší fotoaparát „osmičky“ mohli byť silnou motiváciou.

Parametre

Procesor:  čip A11 Bionic so 64-bitovou architektúrou a pohybovým koprocesorom M11 a Neural Engine; 2 GB RAM, displej: Retina 4,7 palca, rozlíšenie 1334 × 750  (326 ppi) s podporou 3D Touch, kapacita úložného priestoru:  64 alebo 256 GB, fotoaparát: hlavný 12 Mpx, svetelnosť f/1,8, s automatickým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu, predná kamera 7 Mpx, svetelnosť f/2,2  fotky a 1080p HD video, komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11ac s technológiou MIMO, bluetooth 5.0, NFC, rozmery 138,4 × 67,3 × 7,3 mm, hmotnosť 148 g, AnTuTu Benchmark skóre 207 667

Cena: 799 EUR (64 GB), 969 EUR (256 GB)
Zapožičal: Slovak Telekom

Plusy, mínusy

+ Výkon, vodotesnosť, kontrast displeja
- HD rozlíšenie

Hodnotenie

Dizajn:  ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 96 %
Výkon:  ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Funkcionalita:  ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 98 %

Celkovo: 98 %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
iPhone 8

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať