CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Olympus OM-D E-M1X - Keď potrebujete zachytiť čas

0

Po tom, čo sa v minulom roku doslova roztrhlo vrece s plnoformátovými bezzrkadlovkami, prichádza Olympus s ďalším míľnikom, modelom OM-D E-M1X systému MFT (Micro 4/3), ktorý má ambície konkurovať najvyšším modelom špecializovaných zrkadloviek, zameraných na fotenie športu či divokej prírody. Aj keď to názov evokuje, novinka nie je náhrada za model OM-D E-M1 Mark II, ale v modelovom rade stojí nad ním. Výrobca zostáva verný svojej filozofii ponúknuť čo najkompaktnejší a najľahší fotografický systém vo svojej triede, ktorý podčiarkuje potenciál formátu Micro 4/3. Hneď zo začiatku musím konštatovať, že ak ste doteraz mali skúsenosti s niektorým z vrcholných modelov formátu MFT, zabudnite na to. E-M1X pláva v úplne iných vodách, kde dosiaľ kraľovali prístroje ako Nikon D500, Canon EOS-1D X Mark II či Sony A9. Novinka od Olympusu sa stavia práve k týmto prístrojom. Robustné telo E-M1X s integrovaným vertikálnym gripom je konštruované s dôrazom na maximálnu spoľahlivosť a prevádzkyschopnosť v akýchkoľvek podmienkach. Prístroj je vybavený v súčasnosti jedným z najvýkonnejších systémov stabilizácie obrazu na svete, novým systémom automatického zaostrovania a o monumentálnu rýchlosť zaostrovania a snímania sa stará rovno dvojica obrazových procesorov TruePic VIII. Prístroj používa 20,4-megapixelový snímač Live MOS s novou povrchovou úpravou s vyššou citlivosťou. Fotoaparát je cielený predovšetkým do rúk fotografom, ktorí fotia športovú akčnú fotografiu, auto, moto alebo letecké športy, prípadne zvieratá v divej prírode.


OLYMPUS M. Zuiko 40-150mm F2.8, ISO320, f6,3, 1/1250s

Systém automatického zaostrovania so 121 krížovými bodmi fázovej aj kontrastnej detekcie na čipe vychádza z modelu OM-D E-M1 Mark II, algoritmus automatického zaostrovania bol však zásadne prepracovaný a zlepšený. E-M1X navyše využíva AF informácie z nahraných snímok na rýchle sledovanie nepredvídateľných pohybov objektov a zmien ich rýchlosti. Nová funkcia inteligentnej detekcie objektu umožňuje AF systému automaticky detegovať určité objekty (motorky, autá, lietadlá, vlaky) a zaostriť a sledovať optimálnu oblasť. Sledovanie objektu však výborne funguje aj pri iných objektoch a je výborne využiteľné aj pri akčných športoch, napríklad na sledovanie lyžiara, bežca a podobne. Vďaka AF s citlivosťou až -6 EV umožní prístroj spoľahlivé zaostrovanie aj v horších svetelných podmienkach. Pri vysokorýchlostnom snímaní pribudol režim anti-flicker na zamedzenie vplyvu blikajúcich svetiel. Zlepšené je aj fotenie snímok s vysokým rozlíšením (HiRes), ktoré teraz umožňuje vytvárať snímky s rozlíšením až  80 Mpx zo statívu alebo až 50 Mpx pri fotení z ruky. Prístroj pritom vy­užíva expozíciu 8 až 16 snímok s malým posunom snímača, z ktorých potom zloží výslednú fotografiu v RAW aj JPEG. E-M1X disponuje aj jedným z najlepších stabilizátorov obrazu na trhu. V kombinácii s objektívom M.ZUIKO ED 12-100mm F4.0 IS PRO prináša táto technológia 5-osovú synchronizovanú stabilizáciu obrazu, ktorá dokáže predĺžiť expozíciu až o 7,5 EV a umožňuje tak aj v náročných svetelných podmienkach fotografovanie z ruky, bez použitia statívu. S uzamknutým AF zvládne E-M1X vysokorýchlostné sekvenčné snímanie s frekvenciou až 60 sn./s s elektronickou uzávierkou. V režime sledovania AF/AE možno dosiahnuť maximálnu snímkovú frekvenciu 18 sn./s s mechanickou uzávierkou. V novom režime Pro Capture zaznamenáva spätne až 35 snímok ešte pred úplným stlačením spúšte a je ideálny na akčné fotografie, keď umožňuje zachytiť nepredvídateľne sa pohybujúce objekty a deje odohrávajúce sa v zlomku sekundy.


OLYMPUS M. Zuiko 40-150mm F2.8, ISO100, f4,0, 1/4000s

Nová je aj funkcia elektronického sivého filtra Live ND, ktorá umožňuje tvorbu efektných záberov ako pri použití klasického ND filtra. Efekt možno nastaviť v piatich úrovniach: ND2 (ekvivalent jedného EV), ND4 (2 EV), ND8 (3 EV), ND16 (4 EV) a ND32 (5 EV). Fotoaparát má teraz k dispozícii aj vlastné používateľské menu. Vzhľadom na obrovské množstvo funkcií a nastavení je to jedna z najužitočnejších funkcií. Napájanie zabezpečuje dvojica batérií, rovnakých ako pri E-M1 Mark II. V balení tak dostanete dve batérie aj dve externé nabíjačky, navyše je tu možnosť nabíjania oboch batérií priamo v tele cez port USB-C, ktorý umožňuje aj napájanie fotoaparátu napríklad z powerbanku. Ak máte náhradnú súpravu batérií, dokážete tak naraz nabíjať všetky štyri. USB podporuje USB-PD, obe batérie v tele fotoaparátu plne nabijete asi v priebehu dvoch hodín. Dvojica slotov SD podporuje teraz rýchle karty SDXC štandardu UHS II. Na tých vzhľadom na rýchlosť fotoaparátu odporúčam nešetriť. Priame a ergonomické ovládanie je pri fotoaparátoch Olympus zvykom, tu je však dotiahnuté do dokonalosti. Všetky ovládacie prvky sú presne tam, kde by ste ich hľadali, čo platí aj v polohe na výšku. Pribudol prepínač Lock, ktorý umožňuje uzamknutie všetkých alebo len vybraných ovládacích prvkov. Telo fotoaparátu je kompletne utesnené a odoláva aj striekajúcej vode a extrémnym podmienkam. Odolnosť proti prachu, striekajúcej vode a mrazu je zachovaná aj pri pripojení kábla diaľkového ovládania, mikrofónu alebo slúchadiel. Systém ochrany obrazového snímača proti prachu disponuje zlepšeným ultrazvukovým filtrom SSWF so špeciálnym povrchom vibrujúcim frekvenciou 30 000 kmitov za sekundu. Chladenie procesorov a snímača využíva technológiu Heat pipe na odvod tepla do horčíkovej konštrukcie tela, mechanická uzávierka má životnosť až 400 000 cyklov. Hľadáčik má rozlíšenie 2 360 000 bodov a disponuje novou optickou konštrukciou s prvotriednym zväčšením 0,83× (prepočet na 35 mm formát). Rozlíšenie hľadáčika na dnešné pomery nie je veľmi oslňujúce, výrobca ho však použil preto, lebo ako jediný na trhu podporuje neprekladané zobrazenie s frekvenciou až 120 Hz. Displej je dotykový, plne polohovateľný, s rozlíšením 1,37 mil. bodov.

Okrem profesionálnej kvality fotografií prináša E-M1X množstvo zlepšení vo videu. Ponúka záznam Cinema 4K (C4K, 4096 × 2160) 24p, Ultra HD 4K (3840 × 2160) 30p a 1080 120p. Video je dostupné maximálne v kvalite 8 bit 4:2:0 pre interný aj externý záznam. Prístroj podporuje aj profily Flat a nový OM-Log400. Vo výbave nájdete senzory ako GPS, teplomer, manometer a kompas, súhrnne nazývané snímače prostredia. Nový režim fotografovania pomocou Wi-Fi umožňuje fotiť priamo do počítača bez obmedzujúcich káblov. Snímky možno prenášať do počítača bezdrôtovo pomocou riadiaceho softvéru Olympus Capture.

Praktické skúsenosti

Keď som fotoaparát videl prvýkrát na prezentácii, pomyslel som si, že je veľký a ťažký. Samozrejme v rámci formátu MFT (Micro 4/3). Tu ide naozaj o najväčší a najťažší fotoaparát. Výrobca však vychádzal zo skúseností profesionálov, ktorí fotia prístrojmi E-M1 Mark II alebo Panasonic G9 a aj tak väčšinou používajú prídavný grip. S ním má E-M1 Mark II v podstate rovnaké rozmery ako novinka. Na druhej strane E-M1X nie je cielený ako cestovateľský či dovolenkový fotoaparát. Jeho pôsobiskom je profesionálne fotenie, kde sa vyžaduje odolnosť, vysoká výdrž a výborná ergonómia, čo plní na jednotku. Aj napriek tomu pri porovnaní s profesionálnymi zrkadlovkami sa v porovnateľnej zostave tela a objektívu dostávate na trochu menej ako polovicu pri rozmeroch a hmotnosti a asi tretinu ceny, čo si už určite zaslúži pozornosť. Pochopiteľne, na to, aby profesionál dal prístroju prednosť pred full frame zrkadlovkou, by to bolo stále trocha málo. Olympus však nenecháva nič na náhodu. Hoci oproti niektorým konkurentom sa zdá 121 ostriacich bodov málo, všetky sú fázové a krížové a navyše je tu rovnakých 121 zón kontrastného zaostrovania. Tento systém v spolupráci s vysokým výkonom dvojice procesorov TruePic VIII zabezpečuje bleskové zaostrovanie pri fotení športov či zvierat, porovnateľné s ktorýmkoľvek z konkurentov. Ostriaca automatika navyše pri sériovom snímaní vyhodnocuje dodatočne už nasnímané fotografie a dolaďuje podľa nich zaostrovanie v reálnom čase. Funguje to výborne a napríklad aj pri fotení približujúceho sa motorkára či lyžiara dokázala automatika bez problémov a bleskovo preostriť.

Ostriaci systém reaguje veľmi rýchlo, vďaka tomu sa mi často podarilo zachytiť priebeh pádu po tom, ako som ho spozoroval, stačilo namieriť fotoaparát a automatika sa okamžite chytila a preostrila na požadovaný objekt. Pri fotení takýchto športov je vynikajúcim pomocníkom sledovanie („trekovanie“). Namierite na objekt, trochu stlačíte spúšť a automatika priebežne sleduje jeho pohyb. Stačí len vo vhodnom okamihu dotlačiť. Ak fotíte niektorý z podporovaných motoristických športov, lietadlá alebo vlaky, stačí mať príslušný prostriedok zvolený a fotoaparát ho zarámuje hneď po namierení naň a bude ho sledovať. Pri motorkách sa automaticky zameriava na hlavu jazdca. Výrobca sľubuje, že s aktualizáciami firmvéru budú pribúdať ďalšie objekty na rozpoznávanie. Zaostrovanie aj v súčasnosti funguje výborne a objekty dokáže bezpečne sledovať aj oproti členitému pozadiu. Ostriaca automatika má obrovské množstvo nastavení, takže ak vám jej správanie nevyhovuje, môžete si ju ľubovoľne doladiť podľa seba. Ak používate sériové snímanie, je použitie rýchlych kariet UHS-II nevyhnutnosť. No aj s nimi dôjde buffer asi po 103 snímkach RAW. Po zápise niekoľkých z nich môžete fotiť ďalej, aj keď zníženou rýchlosťou. Veľká výhoda systému MFT je v tom, že ho zdieľajú výrobcovia Olympus a Panasonic. Objektívy sú navzájom kompatibilné, takže používateľ má na výber veľké množstvo objektívov v rôznych cenových aj kvalitatívnych kategóriách. Okrem sú tu iní výrobcovia, ako napr. Sigma, Samyang, Voigländer a ďalší, v ktorých ponuke nájdete hlavne pevné sklá s vysokou svetelnosťou. Ja som mal na test objektívy Olympus M.40-150mm F2.8, Olympus M.ZUIKO Digital ED 45mm f/1.2 Pro, Sigma 16mm F1.4 DC DN a Leica DG 50-200/F2.8-4.0. So všetkými objektívmi prístroj pracoval korektne a zaostrovanie bolo bezproblémové a rýchle. Oproti full frame zrkadlovkám, samozrejme, stráca hlavne v slabých svetelných podmienkach, kde je citlivosť predsa len nižšia, stále však bez problémov zvládne  ISO 3200 bez zjavného šumu. Obraz je výborne prekreslený a má slušnú dynamiku. E-M1X sa však nedá zahanbiť ani pri nahrávaní videa. Zvláda maximálne 4K 25/30p pri 100 Mb/s. Vzorkovanie je však iba štandardných 4:2:0 8 bit, a to aj externe. Tu je konkurencia ďalej, no video je kvalitné, s vysokou ostrosťou a k dispozícii máte aj vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá.

O fotoaparáte by sa toho dalo písať ešte veľmi veľa. Rozsah funkcií a možností je naozaj obrovský. Z môjho pohľadu je to v súčasnosti jeden z najlepších športových fotoaparátov na trhu, ktorý ocení nejeden profesionál. Napriek pomerne vysokej cene ide v tejto kategórii o relatívne lacné a prenosné riešenie, ktoré určite osloví aj veľa fotografov zvierat. Tí ocenia predovšetkým vysokú odolnosť a podstatne menšie rozmery a hmotnosť.

Parametre:

• Senzor: 20,4 Mpx MFT Live MOS; obrazový procesor: 2× TruePic VIII; AF: 121 krížových bodov fázového typu na čipe a 121 zón kontrastného ostrenia; rozsah ISO: 200 – 25 600; maximálna veľkosť obrázka: 7,776 × 10,368; režimy merania: ESP, bodové, stredové váženie, zvýraznenie, tieň; video: C4K pri 24fps, 4K pri 30fps, 1080p pri 120fps; hľadáčik: EVF, 236 000  bodov, zväčšenie 0,84×; pamäťová karta: 2× UHS-II SD; LCD: 3-palcová plne artikulovaná dotyková obrazovka, 1,37 milióna bodov; maximálna rýchlosť: sekvenčné snímanie s frekvenciou až 60 sn./s s elektronickou uzávierkou, v režime sledovania AF/AE možno dosiahnuť ma­ximálnu snímkovú frekvenciu 18 sn./s s mechanickou uzávierkou; pripojiteľnosť: Wi-Fi, bluetooth; veľkosť: 144,4 × 146,8 × 75,4 mm (iba telo); hmotnosť: 849 g (iba telo), 997 g (s 2 batériami a 2 kartami SD)

• Cena: 2999 EUR (telo)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zaostrovanie, stabilizátor obrazu, rýchlosť systému, kvalita fotiek, nabíjanie batérie aj v prístroji
- Video iba 4:2:0 8 bit

HODNOTENIE:

Foto: 100 %
Video: 95 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Olympus kamera foto video kvalita zaznam objektív technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať