CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Panasonic TX-65FZ950 OLED - Najlepšie nakoniec

0

Panasonic si tentoraz príchod svojej vlajkovej lode predstavenej v minulom roku nechal na záver po všetkej konkurencii. Príslovie však hovorí, že na dobré veci sa musí čakať. Ak ste čítali našu recenziu na minuloročný model 65EZ1000, budete ako doma. Musím však upozorniť: nezamieňať s modelom 65EZ950, čo je minuloročný nižší model bez soundbaru. Panasonic to s tými názvami trošičku skomplikoval. Novinka vychádza z rovnakého dizajnu, charakteristického soundbarom v tvare čepele, umiestneným pod panelom. Jeho vývoj zastrešili koncernoví kolegovia z Technics, a tak sa o kvalitu nemusíte obávať.

Soundbar je umiestnený na podstavci a tvorí akoby jeho základňu po celej šírke panela, obsahuje osem basových reproduktorov, štyri stredové, dva výškové a štvoricu pasívnych žiaričov na posilnenie efektu basov a rozprestretie zvukového poľa. Oproti predchádzajúcej generácii sa mi zdá, že podstavec je teraz mohutnejší a stabilnejší. Televízor používa novú generáciu panela Ultra Bright s technológiou OLED Superb Motion Drive. Panel má rovnako ako predchádzajúca generácia v štruktúre antireflexnú vrstvu umiestnenú vnútri, ktorá účinne pohlcuje dopadajúce svetlo. Aj vo vypnutom stave je tak absolútne čierny. Výrobca však ešte viac zapracoval na detailoch v tmavých tieňoch a v tom je novinka naozaj majstrom.

O spracovanie obrazu sa stará výkonný Studio Colour HCX² Processor, ktorý aplikáciou tabuliek 3D LUT dokáže spracúvať farby presne podľa hollywoodskych štúdií. Vďaka tomu môže pracovať v role masteringového monitora rovnako ako domáceho televízora. Samozrejmosť je certifikát THX, čo znamená, že prístroj dokáže obraz a zvuk reprodukovať v kvalite, akú zamýšľali jeho tvorcovia. Panel OLED s uhlopriečkou 65"má natívne rozlíšenie 3840 × 2160 bodov s 10-bitovým zobrazením a je hrubý iba 7 mm. Je orámovaný iba tenučkým lemom v čiernej metalickej farbe, takže si ho ani nevšimnete.

Zadná strana je do polovice hladká a hrubá asi ako 6 kreditných kariet, nižšie vystupuje asi 5-centimetrový diel, ktorý nesie všetku elektroniku a vstupy. Prípojné miesta možno opatriť krytom, ale ak toho máte pripojeného viac, trčiacim káblom sa nevyhnete. Ponuka prípojných miest je bohatá, okrem štvorice HDMI je tu trojica USB, vstup dvojice satelitných tunerov a kombinovaného DVB-T2/C, optický výstup S/PDIF, slúchadlový výstup, slot na kartu SD a modul CI aj komponentový analógový AV vstup. Žiaľ, ani tentoraz nie sú všetky štyri HDMI v plnej výbave a porty 3 a 4 síce podporujú 4K 50/60p, ale iba so vzorkovaním 4:2:0. Pre väčšinu používateľov je to možno nepodstatná informácia, pretože viac ako dve zariadenia, ktoré dokážu využiť plné farebné vzorkovanie 4:2:2 alebo 4:4:4, nikdy mať nebudú, ale papierovo je to tak J. Nájdete tu, samozrejme, aj eternet, Wi-Fi a bluetooth.

Televízor má certifikáciu Ultra HD Premium a podporuje zobrazenie s vysokým dynamickým rozsahom HDR v štandardoch HDR 10+, HDR10 a HLG. Nový štandard HDR 10+ zatiaľ na veľa nosičoch nenájdete, je však dobré ho mať, pretože sa predpokladá jeho široké využitie v budúcnosti. Softvér pracuje s novým rozhraním My Home Screen 3.0. To stále vychádza z OS Mozilla Firefox. Ak poznáte televízory Panasonic, budete tu doma, je to jednoduché a klasické, aj keď možno trocha zlepšenia dizajnu by už nezaškodilo. A čo je najdôležitejšie, podpora aplikácií je aktuálna.

Dostanete 4K a HDR verzie aplikácií Netflix, Amazon Video a YouTube. K dispozícii je takisto množstvo ďalších aplikácií a služieb. Televízor podporuje aj spoluprácu so službami Google Assistant či Amazon Alexa. K prístroju sa dodáva dvojica ovládačov. Veľký je už klasika, má kovový vrchný panel, veľké podsvietené tlačidlá a logicky rozdelené oblasti. Menší je dizajnový, prehnutý, s touchpadom uprostred a mikrofónom na hlasové ovládanie. Nemôžem si pomôcť, ale nejako som sa s ním nevedel zžiť a nakoniec vyhral ten veľký.Po tom, čo sa dohráte s rôznymi nastaveniami a vyskúšate všetky možné aplikácie, zostane jediné, kvalita obrazu. Panasonic s týmto modelom nasadzuje latku naozaj vysoko, a ak to dáme do súvislosti s veľmi agresívnou cenou, až vám to začne vŕtať v hlave. Áno, tento 65"OLED v čase testovania mal cenovku 2799 eur. Za to ste ešte minulý rok ledva kúpili 55"OLED. Len na pripomenutie, jeho predchodca 65EZ1000 stál pri uvedení 7199 eur. 

Dokázal Panasonic udržať kvalitu predchodcu? Nie. On ju rovno zvýšil. Mal som možnosť v rýchlom slede po sebe testovať najnovší QLED, S-UHD aj tento OLED. Napriek tomu, že technológie LCD dnes výrobcovia dotiahli do takých výšin, aké by ešte pred dvoma rokmi ťažko niekto predpokladal, ich obraz je úžasný a hlavne pri najvyšších modeloch QLED aj čierna už začína byť čiernou, OLED je proste kráľ. V kvalite zobrazenia je v súčasnosti táto technológia neprekonaná. Na OLED svieti každý jednotlivý bod, a ak chcete úplnú čiernu, tak zhasne. To žiadne LCD zatiaľ nevie, muselo by mať podsvietený každý bod zvlášť.

OLED navyše vzhľadom na to, že zobrazovacia vrstva je vlastne hneď navrchu a nepoužíva LCD, nepozná pojem pozorovacie uhly. Skrátka, pokiaľ na obraz fyzicky vidíte, je jeho zobrazenie rovnaké. To je práve parameter, ktorý oceníte hlavne pri televízoroch. Pri monitoroch sedíte v podstate vždy v strede, takže to riešiť nemusíte. V poslednom čase sa v médiách objavili trochu tendenčné testy, ktoré zdôrazňovali hlavne problematiku vypaľovania bodov pri zobrazovačoch OLED. Pokiaľ trochu poznáte technológiu panelov OLED, viete, že tento problém skutočne existuje. Háčik je však v tom, že používateľom boli tieto informácie podsúvané tak, akoby taký televízor bol po krátkom čase v podstate nepoužiteľný, čo určite nie je pravda. Pravda je taká, že keby ste televízor používali tak, že na ňom budete dlhodobo zobrazovať rovnaký obraz (fotku, logo stanice, titulok), mohlo by to na zobrazovači spôsobiť, že aj po prepnutí tam budú viditeľné obrysy najjasnejších častí. Ide však o to, že by to muselo byť zobrazené niekoľko desiatok hodín a televízor by sa vypínal neštandardným spôsobom, napríklad vytiahnutím zo zásuvky.

Výrobcovia, samozrejme, o tejto vlastnosti vedia, a preto majú OLED TV vstavané obvody, ktoré sa starajú o regeneráciu panela. Vždy, keď televízor vypnete, elektronika vykonáva regeneráciu obrazových bodov. Preto je dôležité OLED TV vždy vypínať pomocou DO. Pri bežnom používaní na sledovanie televízie však takéto situácie nenastávajú, a ak predsa, tak veľmi zriedka. Životnosť panelov OLED je plánovaná na niekoľko tisíc hodín, takže si môžete byť istí, že prv, než by ste si na zobrazovači vôbec mali šancu všimnúť známku nejakého opotrebenia, bude už dávno zastaraný morálne (podpora nových formátov, rozlíšenia, veľkosť uhlopriečky a podobne). 

Obrazové kvality televízora sú vynikajúce. OLED TV nepoznajú už z princípu žiadne prežiarené časti na tmavom podklade; čo má byť čierne, je čierne. Maximálny dynamický jas dosahuje 780 cd/m2, statický jas 349 cd/m2. To sú pre OLED vynikajúce hodnoty, no v tomto ohľade majú výhodu práve QLED, ktoré dosahujú aj viac ako dvojnásobok, takže sa viac hodia do miestností so silným svetlom. Na druhej strane na statický kontrast 384 900:1 si žiadne LCD len tak nesiahne. Zobrazenie v tieňoch je tu však veľmi presvedčivé a na televízore uvidíte množstvo detailov, o ktorých ste ani netušili, že tam sú. Veľmi dobré je spracovanie pohybu aj upscaling z nižších rozlíšení, hlavne z full HD. Silná stránka je aj jednotnosť zobrazenia veľkých plôch. Nekonajú sa tu žiadne farebné či jasové škvrny.

Panasonic si dal záležať aj na zvukovej časti a vo výsledku je tu televízor s výborným zvukom. Kvalitné domáce kino síce nenahradí, ale na bežné sledovanie televízie je viac než postačujúci. Zvuk je v celom spektre vyrovnaný, dych mu začne dochádzať až od stredných basov, ktoré už sú vzhľadom na rozmery nad jeho sily. Možno však použiť externý subwoofer, ktorý sa dá pripojiť aj bezdrôtovo. V celom rozsahu je zvuk čistý a už pri 50 % hlasitosti bez problémov ozvučí bežnú miestnosť. Zosilňovače majú výkon 2 × 20 W + 2 × 20 W. Možnosti pripojenia sú veľmi bohaté, ako sa na túto kategóriu opatrí. Výborná je aj spolupráca s externými zariadeniami, televízor bez problémov prehráva obsah z pripojeného USB HDD alebo zo sieťových umiestnení. Často používané umiestnenia si môžete pripnúť na obrazovku rýchleho prístupu a odtiaľ ich mať hneď k dispozícii. 

Panasonic TX-65FZ950 sa už tradične radí na absolútnu špičku ponuky. A hoci by sa zopár drobných nedostatkov našlo, kvalita reprodukcie v kombinácii so zaujímavou cenou dajú na ne rýchlo zabudnúť.

Verdikt: Ak hľadáte špičkový obraz, jednoduché ovládanie a výborný zvuk, tu je jeden z kandidátov.

Technické špecifikácie
Uhlopriečka  65"(165 cm) OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10+, HDR10, HLG, farebné spracovanie 10-bit., pripojenie 4× HDMI, optický S/PDIF výstup, 3× USB (1× USB 3.0), tuner 2x DVB-S2, 1× Combo DVB-C/T2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, WiFi Direct, bluetooth, 2× CI plus v 1.4, slot SD, My Home Screen 3.0, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 36 kg, spotreba typická 120 – 230 W 

Cena: 2799 EUR

+ vynikajúci obraz, dizajn, jednoduché ovládanie, kvalitný zvuk, rýchle prostredie , HDR 10+
- Nič podstatné

Hodnotenie:
Obraz: 100
Zvuk: 90
Výbava: 98
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 98

Tip redakcie: TOP PRODUKT

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic audio video kvalita TV smart home domacnost zabava OLED displej Google Amazon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať