CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Rýchle objektívy Sigma pre formát Micro 4/3 (MFT)

1

Spoločnosť Sigma je medzi fotografmi známa ako výrobca kvalitných objektívov pre rôzne značky fotoaparátov, ktoré navyše ponúka prijateľnú cenu. Veľmi obľúbený je hlavne jej rad objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre full frame zrkadlovky, nazvaná Art. Sigma tieto objektívy vyrába pre systém Nikon FX, Canon EF a najnovšie aj pre systém Leica L-mount, používaný aj na najnovších bezzrkadlovkách Panasonic Lumix S1 a S1R. Obdobou tohto radu pre systémy APS-C s bajonetom Sony E-mount a micro 4/3 (MFT) pre modely Panasonic a Olympus sú objektívy radu DC DN Contemporary. 

V súčasnosti tento rad obsahuje trojicu vysoko svetelných objektívov so svetelnosťou f1.4 a s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 16 mm, 30 mm a 56 mm. Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou patria zväčša na vrchol ponuky výrobcov a poskytujú vynikajúcu kresbu a možnosť fotenia či filmovania v horších svetelných podmienkach. Na rozdiel od zoomových objektívov sa optické členy (okrem zaostrovania) nepohybujú, takže je pri týchto objektívoch jednoduchšie dosiahnuteľná vysoká kvalita obrazu. 

Vďaka vysokej svetelnosti sa navyše ľahšie dosahuje oddelenie objektu od rozostreného pozadia. Princípom radu Contemporary je to, že objektívy sa vyrábajú so zhodnou konštrukciou pre systém MFT aj APS-C a rozdiel je iba v použitom bajonete. To prináša určité výhody aj nevýhody. Objektívy pre systém MFT by pri danej ohniskovej vzdialenosti mohli byť menšie, rozmery však určuje rozmer snímača APS-C, ktorý je väčší. Na druhej strane je to výhoda práve pre systém MFT, pretože ten využíva zmenšenú plochu objektívu v strede, kde sú optické vlastnosti objektívu najlepšie.

My sme testovali práve verziu objektívov určenú pre systém MFT. Na testovanie sme použili bezzrkadlovky Panasonic DC-GH5 a Olympus OM-D E-M1X. Objektívy pre systém MFT majú crop faktor 2,0 daný veľkosťou snímača. To znamená, že ekvivalentná ohnisková vzdialenosť vzhľadom na 35 mm políčko sa násobí číslom 2, ale presnú prepočítanú ohniskovú vzdialenosť za dozviete zo súboru EXIF, uvádzaná ohnisková vzdialenosť je orientačná. Vo výsledku tak dostaneme ohniskovú vzdialenosť 34 mm pre objektív 16 mm, 65 mm pre objektív 30 mm a 122 mm pre objektív 56 mm. Objektívy majú zhodné mechanické vyhotovenie a konštrukciu. Konštrukcia tela objektívov z kompozitu TSC (Thermally Stable Composite), vybavená mosadzným bajonetom, je veľmi ľahká, pevná a kompaktná. Objektívy sú utesnené proti prachu, vlhkosti a stekajúcej vode.

Clona je 9-lamelová s vykrajovaným kruhovým otvorom, ktorý zabezpečuje veľmi pekný bokeh. Ovládanie clony je na princípe galvanometra, takže aj v režime videa je zmena clony veľmi plynulá a nedochádza k žiadnym skokom. Z ovládacích prvkov tu nájdete iba mohutný ostriaci prstenec s frézovaným drážkovaním, ktorý sa veľmi príjemne ovláda. Prepínanie manuálneho a automatického zaostrenia je ponechané na fotoaparáte. Pri vyšších modeloch to nie je problém, majú zväčša dedikovaný prepínač, pri kompaktnejších modeloch budete musieť pošmátrať v menu. Objektívy sa dodávajú so slnečnou clonou, konštrukcia jej uchytenia však nie je veľmi šťastná a počas prenášania sa mi občas stalo, že sa uvoľnila. Všetky objektívy používajú krokové motory zaostrovania, ktoré sú rýchle a nehlučné. Objektívy sa tak výborne hodia aj na natáčanie videa. 

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary je vysoko svetelný širokouhlý objektív. Vďaka vysokej svetelnosti f/1.4 a širokouhlému ohnisku 16 mm (34 mm po prepočte na 35 mm políčko) sa hodí na krajinársku, architektonickú a reportážnu fotografiu. Vysoká svetelnosť f/1,4 umožňuje pracovať s veľmi krátkymi expozičnými časmi, a to aj v slabšom osvetlení pri nočných záberoch alebo reportáži. Objektív sa vyznačuje výbornou obrazovou kvalitou a ostrosťou po celej ploche záberu. Vďačí za to špičkovej optickej sústave. Predná šošovka je potiahnutá špeciálnymi antireflexnými vrstvami Super Multi-Layer Coating na minimalizáciu vzniku odleskov a tzv. duchov. Zaostrovanie je rýchle, plynulé a tiché, čo využijete aj na videozábery. Na objektíve sa mi páčila rýchlosť zaostrovania a naozaj špičkový obraz. Z testovanej trojice je tento objektív najväčší.  

Ohnisková vzdialenosť: pevná 16 mm (ekv. k 35 mm políčku 34 mm)
Svetelnosť: F/1,4
Stabilizácia: nie
Priemer filtra: 67 mm
Cena: 399 EUR

Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT

Tento model bol predstavený vo februári 2016 a patrí k vrcholu radu DC DN. Ohnisková vzdialenosť v prepočte na 35 mm políčko je 65 mm. Zatiaľ čo napríklad na street foto je to už veľa, hodí sa napríklad na portrétové fotenie či skupinové fotky. Bez ohľadu na to, kde sa nachádza, pokiaľ ide o ohniskovú vzdialenosť a použiteľnosť, Sigma vstupuje do boja s preplneným trhom pevných objektívov so svetelnosťou f/1,4 pre formát MFT, ponúka však veľmi zaujímavú cenu, ktorá sa dostáva nižšie ako niektoré s objektívom so svetelnosťou f/1,8. Objektív je práve vďaka tomu, že pochádza z radu Contemporary, o niečo väčší ako napríklad Panasonic Leica Summilux DG 25mm F1.4, takže hlavne na menších telách bude menej skladný, no je ako ušitý napríklad na Panasonic GH5 či Olympus OM-D E-M1 II.

Optická konštrukcia využíva 9 prvkov v 7 skupinách vrátane dvoch asférických prvkov na lepšiu kvalitu obrazu. Na ľahšie použitie filtrov využíva interný ostriaci systém, ktorý udržiava počas zaostrovania predný prvok statický a minimálna vzdialenosť zaostrenia 30 cm ponúka možnosť detailnej fotografie. Objektív má výbornú ostrosť v celom rozsahu a pekný hladký bokeh. Slabá vinetácia sa prejavuje iba na clone f/1,4, pri f/1,8 už je nepozorovateľná. Chromatická aberácia je veľmi dobre kompenzovaná. Jemná súdkovitosť je v prípade potreby jednoducho korigovateľná v postprocese. Zaostrovanie aj priebeh clony sú veľmi plynulé a bez rušivých zvukov.   

 

Ohnisková vzdialenosť: pevná 30 mm (ekv. k 35 mm políčku 65 mm)
Svetelnosť: f/1,4
Stabilizácia: nie
Priemer filtra: 52 mm
Cena: 329 EUR

Sigma 56mm f/1,4 DC DN HSM Art 

Tretia do partie je horúca novinka, ktorá sa do predaja dostala až začiatkom tohto roka. Objektív poskytuje prepočítanú ohniskovú vzdialenosť 122 mm. Jeho príchod bol veľmi očakávaný, pretože ide v súčasnosti v rámci formátu MFT o portrétový objektív s najvyššou svetelnosťou a najlepším pomerom ceny a kvality. Jeho najbližšími konkurentmi sú Olympus M. ZUIKO Digital ED 75mm f/1.8 s cenou 899 eur, prípadne Olympus M. Zuiko Digital 45mm f/1.2 PRO s cenou 1299 eur.

So svojou ohniskovou vzdialenosťou tak výborne dopĺňa sortiment pevných objektívov pre tento formát. Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT je z trojice objektívov Sigma najmenší. Optická konštrukcia pozostáva z 10 prvkov v 6 skupinách, z ktorých jeden je SLD (Super Low Dispersion) a jeden asférický. Rovnako ako predchádzajúca dvojica ani tento objektív nemá stabilizáciu, takže je vhodnejší na telá so stabilizovaným snímačom. Povrchová úprava na frontálnej šošovke je odolná proti striekajúcej vode. Minimálna ostriaca vzdialenosť je 50 cm, ako objektív na makro teda nie je veľmi vhodný. Jeho výhody sa najviac prejavia pri fotení portrétov, halových športov, svadieb či produktovej fotografie.

Vďaka plynulému zaostrovaniu a clone je výborný aj na natáčanie videa. Objektív poskytuje excelentnú ostrosť v celom rozsahu a nádherný hladký bokeh. Jemná vinetácia je pozorovateľná hlavne na najnižších clonách, na portrétoch je niekedy žiaduca, inak nie je problém ju korigovať. Výborne je zvládnutá korekcia chromatickej aberácie. Vďaka malým rozmerom objektív ľahko môžete pri kratších vychádzkach nosiť aj v bunde. V pomere ceny a kvality v súčasnosti medzi objektívmi MFT nemá konkurenciu.     

 

Ohnisková vzdialenosť: pevná 56 mm (ekv. k 35 mm políčku 122 mm)
Svetelnosť: f/1,4
Stabilizácia: nie
Priemer filtra: 55 mm
Cena: 439 EUR

Tip redakcie: Pomer cena/kvalita

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
kamera foto video kvalita objektív technika Panasonic Nikon Olympus Canon

1 komentár

Rýchle objektívy? reakcia na: Recenzia: Rýchle objektívy Sigma pre formát Micro 4/3 (MFT)

1.4.2019 16:04
V odborných článkoch by sa patrilo používať správnu odbornú terminológiu.
Zdroj článku je očividne anglický.
Lenže anglické "fast lenses" neznamená "rýchle objektívy".
Sú to objektívy s vysokou svetelnosťou, čo je zásadný rozdiel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať