S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia / Sapphire RX 5700 Pulse: Mainstreamový Radeon výhodne

2

Grafické karty AMD postavené na novej architektúre RDNA sú konečne plnohodnotnou konkurenciou k NVIDIA GeForce. Iste vám neuniklo priame porovnanie Radeonu RX 5700 s GeForce RTX 2060 Super v septembrovom vydaní PC REVUE. Teraz sa znovu pozrieme na RX 5700, ale tentoraz vo vyhotovení od Sapphire. Tento výlučný výrobca grafík AMD má predsa len svojský pohľad na vec. A obdivuhodné je, že i napriek doplnkom, ktoré nebývajú pre iných výrobcov obvyklé, zostáva cena na spodnej hranici, za ktorú možno grafické karty RX 5700 zakúpiť.

Modely s prívlastkom Pulse predstavujú v ponuke Sapphire akýsi odľahčený variant, respektíve lacnejšiu možnosť oproti drahším Nitro+ s väčším chladičom. No i RX 5700 Pulse je poriadny kus hardvéru. S dĺžkou 254 mm patrí síce ku kratším kartám i v tejto triede, no 47 mm vysoký chladič presahuje dva sloty (takže do tretieho už kartu neosadíte) a takisto je o dva centimetre hlbší (v tejto osi má 135 mm), čo môže byť v niektorých atypických skrinkách dôvod kolízie s bočnicou. Vďaka tomu sa však zmestilo objemné hliníkové rebrovanie, ktoré ochladzujú až 95-milimetrové ventilátory. Sapphire túto kartu skrátka nechcel naťahovať do dĺžky, predsa len v tomto smere môže dochádzať k najčastejším obmedzeniam (pokiaľ je grafika pridlhá) a dizajn chladenia viac roztiahol do hĺbky.

​Grafická karta je vybavená hardvérovým prepínačom medzi dvoma BIOS-mi, čo ocenia aj pokročilejší nadšenci, ktorí si môžu nastavenia každého z nich upraviť podľa vlastných predstáv

Za pozornosť stojí aj prepínač medzi dvoma BIOS-mi. Jeden je s prioritou maximálneho výkonu a druhý by mal reprezentovať tichší režim. K tomu sa hneď dostaneme. Ešte predtým je však dôležité pochváliť ľahko vymeniteľné ventilátory. Každý má vlastný konektor v rámčeku a v prípade poruchy, typicky už po záruke, si dokúpite len ventilátor a fungujete ďalej. To nebýva bežné. Ventilátory sa totiž spravidla zapájajú priamo na zdieľaný konektor a do konštrukcie rámčeka chladiča sú zasadené napevno. Na grafickej karte Sapphire Pulse po odstránení jedinej skrutky len zosadíte ventilátor z konektora a vymeníte ho za nový – elegantné a praktické riešenie.

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Väčšina hier je pri najvyšších vizuálnych nastaveniach dobre hrateľná i v rozlíšení QHD (1440p). Výhrady k plynulosti by ste mohli mať v novinke Control, kde na zvýšenie komfortu asi predsa len nejaké detaily stiahnete. Alebo znížite rozlíšenie a použijete doostrovaciu techniku RIS (Radeon Image Sharpening). Osobitná kapitola sú potom Assassin's Creed Odyssey a Metro Exodus. V týchto hrách sa takisto minimálne fps miestami prepadnú pod kritickejších 40, ale treba dodať, že hlavne v ACO sú to len lokálne, krátkodobé zádrhy, ktoré sa objavujú aj v nižšom rozlíšení FHD (1080p), a to aj na výkonnejších grafikách. Priemerná snímková frekvencia 52 – 53 fps v 2560 × 1440 px je veľmi slušná.

Hoci Radeon RX 5700 necieli do 4K, pri Forza Horizon 4 si takéto vysoké rozlíšene môžete dovoliť. I v ňom bežia tieto graficky mimoriadne atraktívne preteky pri optimálnej rýchlosti, vždy nad 60 fps. Rozlíšenie 3840 × 2160 px s detailmi na ultra sa nevylučuje ani s Battlefield V či Far Cry 5. Tentoraz je to už síce „len“ 40 fps+, na rekreačné prechádzanie kampane to však stále stačí. Naopak, v  najpoužívanejšom rozlíšení full HD je táto grafika vhodná i pre vysokofrekvenčné monitory.

Ktorýkoľvek ventilátor sa dá v prípade potreby jednoducho vymeniť na používateľskej úrovni

Všetky testy a namerané hodnoty sú s BIOS-om optimalizovaným na vyšší výkon, čo je i továrenské nastavenie. Oproti „tichému“ BIOS-u sú však zmeny viac-menej kozmetické. Zatiaľ čo v jednom GPU presahuje 1700 MHz (a v priemere osciluje okolo 1725 MHz), v druhom túto frekvenciu s priemernými 1680 MHz doťahuje. Rozdiel nielen vo výkone, ale i v spotrebe (- 3,8 W) a hlučnosti (- 0,4 dBA) je oproti tabuľkovým výsledkom zanedbateľný. Nech nastavíte ten či onen BIOS, ventilátory v záťaži nebudú ani zvlášť tiché, ani hlučné, skrátka taký akurátny kompromis do herného počítača. Zato napájanie tejto karty je vždy nadštandardne efektívne. V porovnaní s Gigabyte RX 5700 Gaming OC má pri trochu vyššom priemernom výkone o 7,5 W nižšiu spotrebu.

Hodnotenie:

Neexistuje veľa grafických kariet RX 5700, ktoré by boli lacnejšie, ako je táto vo vyhotovení Sapphire Pulse. A pritom low-end v tomto segmente nestelesňuje ani vyhotovením, ani výkonnostne. Skrátka pomer ceny k hodnote je tu veľmi pôsobivý. Nejaké veci na zlepšenie sa nájdu vždy, ale uznávame, že ochladzovať malý čip AMD Navi ešte tichšie pri zachovaní vysokých frekvencií a zároveň pri takýchto sympatických a takmer všade kompatibilných rozmeroch je naozaj neľahká úloha.

 „Nadštandardne vybavená grafika za podpriemernú cenu. Bravo!“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, výborný pomer cena/výkon, možnosť upraviť limit TDP a frekvencie na úroveň výkonnejšieho modelu XT, na dĺžku kratšie PCB sa zmestí aj do menších skriniek, jednoduchá výmena ventilátorov, duálny BIOS
- Širší návrh chladenia môže kolidovať s úzkymi skrinkami

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu itcomplet.sk.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
grafika karta dizajn vykon pamat pocitac technika stroj

2 komentáre

Sapphire je najlepsi AMD partner reakcia na: Recenzia: Sapphire RX 5700 Pulse: Mainstreamový Radeon výhodne

25.11.2019 16:11
Grafiky od Sapphire mam dlhodobo rad. Mal som ich uz niekolko a vzdy ma potesia kvalitou spracovania. Vzdy s vybornym chladenim a kvalitnymi komponentami, ktore vydrzia aj nestandardnejsie modifikacie/pretaktovanie.
Reagovať

RE: Sapphire je najlepsi AMD partner reakcia na: Sapphire je najlepsi AMD partner

25.11.2019 20:11
Sapphire vie ako na Radeony :) Aké grafiky od nich Vám prešli rukami, respektíve ste ich dlhodobo používali?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať