Recenzia: Sony Bravia Android TV
Mnohí z vás počas sledovania TV používate z rôznych dôvodov paralelne aj smartfón alebo tablet - či už na vyhľadanie doplnkových informácií k sledovanému programu, alebo na iné účely.
Pokiaľ chcete sledovať obsah prezentovaný na mobilnom zariadení, môžete ho pripojiť napríklad pomocou technológie Miracast či Chromecast. Od týchto scenárov je už len krôčik k televízoru priamo využívajúcemu platformu Android.
Využili sme príležitosť oboznámiť sa v pražskej pobočke Sony s predpredajnou vzorkou televízora Bravia Android TV typu W80C. Skôr než televízor zapnete, upúta vás praktický dizajnový štýl Pure geometry. Po zapnutí začnete vnímať aj ďalší dizajnový štýl Material Design, na ktorom je založené používateľské rozhranie Androidu 5.0 Lollipop. Material Design je prehľadnejší a pomocou rôznych vizuálnych efektov, hlavne tieňa, sa snaží vzbudiť zdanie tretieho rozmeru.
Model W80C, ktorý sme testovali, má rozlíšenie full HD, no Sony uvedie na trh televízory s Androidom aj vo vyšších produktových radoch s rozlíšením 4K. Nový viacjadrový obrazový procesor Sony X1 na 4K analyzuje vstupný signál bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza - či už z televízneho vysielania, Blu-ray filmov, DVD, prípadne internetových videí. Procesor X1 vyhodnocuje rozlíšenie, bitrate, šum, chyby, detaily a na základe priebežných analýz dynamicky prerozdeľuje „prácu" pre ostatné procesory a moduly v televízore tak, aby si divák užíval čo najkvalitnejší obraz. Modul X-tended Dynamic Range dynamicky prispôsobuje kontrast, technológia Triluminos zabezpečí optimálne podanie farieb a celkový dojem z obrazu dotvára technológia 4K X-Reality Pro. Zvukový procesor DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine) rekonštruuje nahrávku až na úroveň Hi-Res audio, čo umožňuje počúvanie hudby vo výrazne vyššej kvalite než pri CD audio. Najvyššie modelové rady majú reproduktory s technológiou Magnetic Fluid Speaker využívajúcou magneticky vodivú kvapalinu.
Bravia Android TV poskytuje zábavu prostredníctvom Google Cast, hlasové vyhľadávanie, aplikácie a hry z aplikačného obchodu Google Play. Služba Google Cast umožňuje prenášať filmy, relácie a fotografie z mobilného zariadenia, prípadne PC do televízora. Kompatibilita s platformami Android, iOS, Windows, Mac, Chromebook v praxi znamená, že používateľ môže využívať Google Cast aj z týchto zariadení.
Finálna verzia bude využívať prehliadač internetového obsahu Opera. Plynulosť používateľského rozhrania sme vyskúšali na populárnej hre Asphalt Airborne 8. Sony už tradične nezverejňuje parametre svojich procesorov, frekvencie, počty jadier ani kapacity RAM, takže graficky náročná hra ukázala, že technické parametre sú dimenzované dostatočne. Samozrejmé je NFC a one-touch zrkadlenie obrazovky cez Wi-Fi. Aplikácia PhotoSharingPlus spolu s cloudovým backgroundom umožňuje zdieľanie fotografií cez TV. Cez adresu URL v prehliadači telefónu alebo tabletu sa načítajú fotografie umiestnené na lokálnom zariadení a zobrazia sa na televízore. Funguje to ako sociálna minisieť až pre 10 ľudí, pričom prezentované fotografie sa dajú aj stiahnuť. Výhodou takéhoto zdieľania popri bezprostrednosti a interaktívnosti je aj to, že nemusíte poskytnúť hosťom heslo k domácej sieti Wi-Fi.
Na ovládanie sa využíva nielen natívny diaľkový ovládač, ale aj populárny ovládač OneFlick s touchpadom na dotykové a mikrofónom na hlasové ovládanie. Pri hrách možno využiť joysticky a gamepady od rôznych výrobcov, či už bezdrôtové, alebo pripojené cez USB. Bezdrôtovo sa dajú pripojiť až štyri herné ovládače súčasne. Problém nie je ani s bluetoothovými klávesnicami a myšami. Televízor nemá kameru, takže Skype ani iné komunikačné nástroje nebudú v modeloch na rok 2015 podporované.
Televízor, ktorý sme mali možnosť testovať, nie je finálny produkt, takže aj keď fungoval bez problémov, nebudeme ho zatiaľ hodnotiť, pretože ešte všeličo sa môže zmeniť a zlepšiť.