Roboty ovládané živými mozgovými bunkami
Vznik biopočítačov umožňuje skutočnosť, že naše neuróny používajú pri vnímaní sveta a konaní v ňom rovnaký jazyk ako počítače – elektrické signály. Živé mozgové bunky zapojené do biopočítačov s organoidmi na čipe sa teraz môžu naučiť poháňať roboty vďaka open source inteligentnému interakčnému systému MetaBOC. Táto technológia biopočítačov využíva elektrické signály používané neurónmi na interakciu s počítačmi.
Projekty ako DishBrain na Monash University v Austrálii preukázali schopnosť biopočítačov posilnených mozgom učiť sa rýchlejšie a efektívnejšie ako tradičné algoritmy umelej inteligencie, a to pri zlomku spotreby energie. Udržiavanie týchto bio-komponentov však prináša výzvy, ako je napríklad zabezpečenie ich prežitia poskytovaním primeraných živín a ochrany pred patogénmi.
Cieľom projektu MetaBOC, ktorý vyvinuli výskumníci z čínskej Tiencinskej univerzity a Južnej univerzity vedy a techniky, je vytvoriť rozhranie pre interakciu biopočítačov typu mozog na čipe (brain-on-a-chip) s elektronickými zariadeniami, ktoré im umožní vnímať, ovládať a učiť sa úlohy.
Pomocou guľovitých organoidov so zložitými nervovými spojmi pestovanými pod ultrazvukovou stimuláciou integruje systém algoritmy umelej inteligencie na komunikáciu s biologickou inteligenciou. Schopnosti biopočítačov typu mozog na čipe sa rozširujú na ovládanie robotov, učenie sa úloh, ako je vyhýbanie sa prekážkam a sledovanie cieľa. Tento pokrok v oblasti biopočítačových technológií vyvoláva etické otázky týkajúce sa vedomia a práv umelo vytvorených inteligentných systémov.
Postupne, ako sa vedci hlbšie zaoberajú spájaním biologickej a umelej inteligencie, sa hranice etiky a vedomia čoraz viac stierajú. Rýchly technologický pokrok vrátane projektov ako Neuralink a MetaBOC približuje ľudstvo k potenciálnej technologickej singularite, v ktorej umelá inteligencia prekoná ľudskú inteligenciu a urýchli pokrok nad rámec súčasného chápania.
Budúcnosť umelej inteligencie, biopočítačov a integrácie človeka a stroja vyvoláva hlboké filozofické a etické dilemy. Týkajú sa zaobchádzania s vedomými entitami vytvorenými technologickými prostriedkami. Dôsledky pohybu na tomto neprebádanom území spájania ľudských mozgov so strojmi sú pre spoločnosť, etiku a definíciu vedomia rozsiahle a zložité.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu