Vo vesmíre objavili obrovskú zásobáreň vody
Vedci nedávno objavili veľkú zásobáreň starodávnej vody plávajúcu v hlbokom vesmíre, ktorú postupne pohlcuje masívna čierna diera, známa ako kvazar APM 08279+5255, vzdialený miliardy svetelných rokov. Toto zistenie podporuje myšlienku, že voda existuje vo vesmíre od jeho najstarších štádií, a vyvoláva otázky o tom, ako bude čierna diera interagovať s vodou, ktorú pohltí.
Čierne diery sú pozostatky masívnych hviezd, ktoré tak narástli, že explodovali do vesmíru a zanechali za sebou vyhorené jadrá. Tie sa zrútili do seba a vytvorili hmotu, ktorá je taká hustá, že pre silnú gravitáciu z nej nemôže uniknúť nič, dokonca ani svetlo. Voda pozorovaná vo vzdialenej čiernej diere prevyšuje 140 biliónov krát celkové množstvo vody na Zemi. Astronómovia môžu pozorovať, ako táto voda pomaly napája čiernu dieru, ktorú obklopuje.
Vedci z NASA, ktorí sú súčasťou tímu objaviteľov, si všimli obrovskú hmotnosť čiernej diery, ktorá je viac ako 20 miliárd krát väčšia ako hmotnosť Slnka, ako aj jej produkciu energie, ktorá sa rovná tisícke biliónov Sĺnk. Ide o prvé pozorovanie vodnej pary v takomto množstve vo vesmíre, čo kontrastuje s formou ľadu, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v galaxiách. Astronómovia predpokladajú, že voda obklopujúca čiernu dieru by mohla viesť k jej rastu, prípadne k tvorbe hviezd alebo k jej vyvrhnutiu späť do vesmíru.
Pozorovania sa začali v roku 2008 pomocou moderných teleskopov na Kalifornskom technologickom inštitúte a kryogénneho širokopásmového mriežkového spektrometra s milimetrovými vlnami, nazývaného Z-Spec, a vrhli svetlo na pôvod vody vo vesmíre a úlohu kvazaru pri distribúcii tohto základného zdroja. Prebiehajúce štúdie odhaľujú ďalšie poznatky o tomto mimoriadnom vesmírnom jave.
Zdroj: hgiantfreakinrobot.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu