Rok 2017 - rok génovej terapie v medicíne. Od hemofílie a rakoviny až po opätovné sfunkčnenie oka
Génová terapia je liečba, pri ktorej sa konkrétny gén pacienta buď nahradí, prípadne ak ide o gén spôsobujúci ochorenie, úplne sa deaktivuje. Tento efekt sa zvyčajne dosiahne zavedením nových informácií do buniek prostredníctvom vírusov nesúcich žiadanú DNA. Dnes sú vedci bližšie k potvrdeniu skutočného významu génovej terapie než kedykoľvek predtým. Rok 2016 priniesol mnoho veľkých úspechov.
Prvý liek na báze génovej terapie
Talianski vedci z milánskeho San Raffaele Telethon Institute for Gene Therapy vyhlásili, že u 18 detí vyliečili ojedinelé, no o to zákernejšie imunitné ochorenie nazývané ADA-SCID. Tento úspech dosiahli odstránením kostnej drene detí, vnesením génu, ktorý naštartoval tvorbu enzýmu ADA (ten v tele týchto detí chýbal), a nakoniec kostnú dreň nahradili. Táto revolučná liečba, vlastnená spoločnosťou Glaxo a nazvaná Strimvelis, je výsledkom 14-ročnej namáhavej práce a testovania.
Možnosť reklamácie. Koľko bude génová terapia stáť?
Ak majú mať farmaceutické spoločno ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH