Rozhovor: Ako STU pripravuje svojich študentov pre trh práce
Rozhovor s prof. Ing. Maximilián Strémy, PhD. Slovenská technická univerzita v Bratislave prorektor pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax
Ako vnímate aktuálny stav prípravy študentov na prax? Myslíte si, že univerzity dostatočne pripravujú absolventov na reálne potreby trhu práce?
Iné univerzity nám neprináleží hodnotiť, absolventi STU sú však na pracovnom trhu mimoriadne žiadaní. Takmer 100 % si okamžite nájde uplatnenie v odbore, čo dokazuje vhodné prepojenie štúdia na STU s potrebami praxe. Absolvent je po piatich rokoch pripravený do praxe. Mal by mať potrebné vedomosti, zručnosti aj kompetencie. . Žiaľ, nemôžeme ich pripraviť na všetky zamestnania, ktoré si vyžadujú prax. Ale po krátkom doškolení , či samoštúdiu by nás študent mal byť pripravený už pracovať v konkrétnej firme.
Druhá možnosť pre absolventa je vedecká kariéra, kde verím že najtalentovanejší študenti môžu realizovať výskum a inovácie orientované pre prax. Práve takáto cesta je náročná, dlhá, plná otázok, omylov a aj objavov. A práve do aktivít talent manažmentu, možností rozvoja podnikateľských zručností študentov , príležitostí s praxou a ich realizáciu cez programy inkubátora STU Inqb smerujú naše úsilie pre ďalšie rozvojové a univerzitné aktivity, ktoré verím že v budúcnosti by mohli pomôcť s finančnou udržateľnosťou univerzity. Rovnako tak pre transfer a komercializáciu výskumu zamestnancov ako aj študentov. Niektoré z nich budeme nastavovať v rámci inovačnej stratégie STU a niektoré sa už podarili zrealizovať - úspešne bola obsadená pozícia biznis developera, ktorá by mala pomôcť hľadaniu príležitostí. Výskum, Inovácie a talent manažment sú dve aktivity najtrvalejšie pre rozvoj konkurencieschopnosti ekonomiky krajiny.
Bolo to obsahom niekoľkých stratégií v posledných pár rokoch a je to aj súčasťou minulý rok prijatej Národnej stratégii výskumu, vývoja a inovácií 2030, kde práve na základe dát je známe, že investície do vedy a inovačného ekosystému sa môžu našej krajine v dlhodobom horizonte vrátiť viac ako dvojnásobne. Podľa konzervatívnejších odhadov OECD, zvýšenie súkromných výdavkov na výskum a vývoj o 0,1 % HDP zdvihne ekonomickú výkonnosť krajiny na dlhom horizonte o 0,4 %. Podľa odhadov EK zvýšenie výdavkov na výskum a vývoj o 0,2 % HDP (10 % z priemerných výdavkov v EÚ v čase analýzy vo výške 2 %) zvyšuje HDP o 1,1 % až 1,4 %.
Aké opatrenia podniká STU, aby pripravila študentov na aktuálne potreby pracovného trhu?
Spolupráca so zástupcami zamestnávateľov je realizovaná na viacerých úrovniach.
Ak hovoríme o vzdelávaní, zamestnávatelia sú členmi v Radách študijných programov, kde členovia z praxe sa vyjadrujú pravidelne v periodickom hodnotení študijného programu k aktuálnym potrebám praxe a ich prepojeniu so študijnými plánmi, ktoré sa formujú aj na základe ich požiadaviek a potrieb. Na fakultách sú zriadené priemyselné rady s účasťou signifikantných priemyselných aktérov v danom regióne a študijnom odbore, kde máme zástupcov firiem: Siemens, VW, Schaffler, Strabag, Doprastav, ZF Slovakia, BOGE, VUCHT, Slovnaft, Duslo Šaľa, MASAM, Festo, VUJE, pri architektoch YIT, J&T, Baumit, Skoda Auto... To všetko smeruje k priamej spolupráce na výskume – využitie akademického potenciálu, vrátane vedeckých laboratórií a špičkových zariadení pre priemysel, sprostredkovanie transferu najnovších vedeckých a odborných poznatkov do praxe, posilnenie spolupráce v oblasti vedy a výskumu formou riešenia spoločných projektov alebo formou zmluvného výskumu.
Čo sa týka architektov, Fad spolupracuje so slovenskou komorou architektov (SKA), ich vzdelanie podlieha smernici EU o architektoch. SKA sa podiela na kritikách, obhajobach, na výuke predmetov.
Nesmieme zabúdať ani na vedecké rady fakúlt a STU, kde sú významnými členmi aj zástupcovia R&D firiem. A v neposlednom rade šú tu členovia Správnej rady STU.
Je možné v rámci štúdia absolvovať stáže alebo prax priamo v spolupráci s firmami? Sú tieto možnosti dostatočne využívané študentmi?
Študenti sú systematicky pripravovaní na prax, či už v rámci absolvovania praktickej výučby v podmienkach konkrétneho priemyselného podniku , absolvovaním exkurzií, študentskej stáže, absolvovaním prednášok i seminárov vedených odborníkmi z praxe. Odborníci z praxe sú sprostredkovateľmi reálnych potrieb trhu práce a pôsobením na študentov ich v pozitívnom slova zmysle nasmerujú tam, kde ich prax najviac potrebuje. Stáže a odborná prax je v niektorých študijných programoch už povinnou súčasťou.
Veľa študentov pôsobí vo firme už od druhého, tretieho ročníka, čo len zdôrazňuje uplatnenie našich študentov.
Existuje nejaká forma podpory alebo financovania pre študentov, ktorí by chceli počas štúdia pracovať na vlastných projektoch alebo startupoch?
Samozrejme, viacero možností. To čo dnes študenti ale aj vedci skúmajú, analyzujú a objavujú, môže zajtra byť kľúčové pre riešenie globálnych či firemných výziev či už z environmentálneho, ekonomického alebo sociálneho aspektu
Univerzitný inkubátor prináša rad programov na podporu rozvoja podnikateľského nápadu, ochrany práv duševného vlastníctva, biznis plánovania ale aj skúseností spoločností v oblasti inovácii a startupov. Program sme rozšírili o spoluprácu s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, a veríme, že zapojenie súčasných a budúcich ekonómov a manažérov pomôže realizácii biznis plánov a stratégií. V tomto smere spolupracujeme s existujúcimi programami a joint ventures, s cieľom posúnuť aj príležitosti aj možnosti pre akceleráciu startupov. Zaujímavo sa javí spolupráca s SPP, ktorá podporuje aj naše výskumné skupiny či STUBA green team. Formuje sa spolupráca s GeorgeTEch a digitálnou koaliciou na jednej strane, i s BSK, sporiteľnou a strednými školami smerujúca k talent manažmentu, inováciám a komercializácii, čo sú veci na ktorých posledné mesiace pracujeme na STU.
K tomu všetkému sú tu príležitosti na našich fakultách, kde môžu študenti sa zapojiť do viacerých inovačných projektov , kde v súčasnosti začinajú aj zaujímave projekty na podporu talentovaných študentov.
Rovnako sa sústredíme na študentov, mladých výskumníkov i zamestnancov. Zhodnocovanie technológii a financovanie vývoja je zaujímavou možnosťou tak pre univerzitu , priemysel ako aj výskumníkov samotných. Pomaly sa zrejme blíži aj prvý väčší predaj technológie vyvíjanej vo výskumnej skupine u nás na STU - ale tu nechcem predbiehať. Verím že sa všetko uzavrie v prvom polroku budúci rok.
Čo sa dá urobiť preto, aby slovenskí absolventi zostali na Slovensku, namiesto práce v zahraničí?
Ukázať im perspektívu. Nielen ako študentom, ale ako mladým ľuďom, ktorých tu chceme, že majú priestor a nádej žiť v spoločnosti, ktorá podporí tak ich, ako aj ich nápady a dá im perspektívu obdobnú ako v lepších európskch krajinách. A snažiť sa vniesť viac slusnošti, úcty , rešpektu k názoru ostatnym, ako aj kritickeho myslenia do diskusii.
Aké sú plány STU na ďalšie prepojenie vzdelávania s praxou v nasledujúcich rokoch?
Ešte zintenzívniť spoluprácu. Priemysel je svetom inovácii, ktoré robia naši študenti a výskumníci. Tak ako my potrebujeme priemysel, potrebuje priemysel aj nás. A hlavne oboje potrebuje slovenská eknomika. Ďalšie kroky budú smerovať práve k hlbším vzťahom k priemyslu. Aj na univerzitnej úrovni by sme radi vytvorili možno 5-ticu priemyselných partnerov s prekryvom na viaceré fakulty, ktoré by dokázali podporovať výskum a vývoj u nás, rovnako tak študentov, ich aktivity, či inkubátor a transfer. Tak ako sa nám to darí teraz s SPP .