Rozšírená kreativita: Ako umelá inteligencia môže zlepšiť ľudskú vynaliezavosť
V roku 2012 ekonóm Robert Gordon zverejnil kontroverzný dokument, v ktorom tvrdí, že hospodársky rast sa už v podstate skončil, a to v nemalej miere aj preto, že sme si v posledných desaťročiach neudržali hnacie sily inovácií. Štúdia Stanfordského inštitútu pre výskum hospodárskej politiky podporila jeho tézu a tvrdila, že zatiaľ čo utrácame stále viac peňazí za kreativitu a inovácie, naše výnosy stagnujú. Pritom ide nielen o investovanie financií, ale aj ľudských zdrojov. Vo výskume a vývoji dnes pracuje zhruba 20-krát viac ľudí ako v 30. rokoch 20. storočia.
Prečo je vytváranie nových vecí také ťažké? Vedci z Northwestern University sa na to pokúšajú odpovedať tým, že čoraz väčšie percento dnešnej tvorby sa dá označiť ako rekombinácia. V skutočnosti až 40 % všetkých patentov podaných na americkom patentovom úrade nie sú úplne nové diela, ale skôr zmes existujúcich myšlienok spojených dokopy.
Nájsť efektívne spôsoby, ako kombinovať existujúce nápady, nie je v žiadnom prípade ľahké, ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH