S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

S mobilnými aplikáciami nezmoknete

0

Aplikácie na predpoveď a zobrazenie aktuálneho stavu počasia patria v smartfónoch k tým vôbec najsťahovanejším. Používate tú pravú?

Či už plánujete nejaký turistiku, relaxačnú jazdu na bicykli, alebo skrátka len nechcete zmoknúť na ceste z práce, kontrola aktuálneho stavu počasia a predpoveď na nasledujúce dni je často esenciálna. Meteorologické webové služby a mobilné aplikácie pritom plnia dve základné úlohy.

Prvá z nich je dlhodobá predpoveď na viac dní či dokonca týždňov. Čím je časový horizont dlhší, tým viac sa znižuje pravdepodobnosť úspešnosti predpovede. Predpovediam na viac ako desať dní či dokonca na celý mesiac už zvyčajne netreba venovať pozornosť, pretože ide prakticky len o tip založený na počasí z minulých rokov.

Druhá úloha takýchto služieb je reportovanie aktuálneho stavu alebo stavu v blízkych hodinách. Tu ide o veľmi presný stav teploty, rýchlosti vetra, tlaku a polohy oblačnosti, na základe ktorej sa dá s vysokou presnosťou odhadnúť stav, aký bude v danej lokalite panovať o pár hodín. Ak si na radare pozriete údaj o aktuálnych zrážkach a sledujete, ako sa mrak za posledných niekoľko desiatok minút posúva k vašej polohe, takmer určite viete, že dážď je čo nevidieť nad vašou hlavou, a môžete sa prispôsobiť. Tu nám teda dáta poskytujú cennú a takisto veľmi presnú službu, na základe ktorej môžeme reagovať.

Ak sa za nejakú mobilnú aplikáciu rozhodnete zaplatiť, treba si uvedomiť, že platba je hlavne za dizajnové vyhotovenie a jednoduchosť používania, nie za dáta o počasí. Aplikácie samy osebe počasie nepredpovedajú a dáta sťahujú od jedného alebo viacerých meteorologických ústavov.

AccuWeather

Platforma: Android, iOS

Hodnotenie: 2/5

Aplikácia AccuWeather s viac ako 50 miliónmi stiahnutí na platforme Android sa nedá pre jej popularitu ignorovať. Jej autorom je rovnomenná americká mediálna spoločnosť, venujúca sa komerčným televíznym predpovediam. Táto spoločnosť ako prvá začala ohlasovať pocitovú teplotu, určovanú na základe reálnej teploty, vlhkosti, vetra, intenzity slnečného svetla a podobne, ktorú označuje ako RealFeel. Iné spoločnosti však postupne pocitovú teplotu takisto začali ohlasovať.

Aplikácia je v slovenčine a na jej základnej obrazovke nájdete zhrnuté aktuálne informácie o oblačnosti, teplote, vlhkosti, rýchlosti vetra a pocitovej teplote. Prítomná je aj krátka správa s výhľadovým počasím na ďalšie dni. Nechýbajú ani hlásenia o výstrahách (silný vietor, povodňové varovania a podobne), ktoré sa preberajú od Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU). Nastaviť možno viacero miest a cez menu sa medzi nimi prepínať. Problém je v tom, že možno vybrať len väčšie slovenské mestá, napr. Bratislavu, Košice, Banskú Bystricu či Trenčín. Mestá so 60 000 obyvateľmi, ako Poprad, Martin, či ešte menšie už budete hľadať v programe márne, čo je rozhodne veľké mínus.

Dizajn aplikácie neurazí, ale ani nenadchne. Na jej ďalších záložkách nájdete predpovede na zvyšok dňa v hodinových odstupoch a na tretej na nasledujúce dni. Dostupná je aj mapa oblačnosti s časovou osou za posledných pár hodín. Radarové dáta chýbajú. Bonusom sú správy o počasí z celého sveta formou videa. Ponuka widgetov na plochu je neveľká a prakticky ide o dva totožné pásy s čiernym alebo bielym pozadím. Možno pridávať vo viacerých kusoch s nastavením na rôznu lokalitu.

Aplikácia v základe zobrazuje baner s reklamou. Odstrániť ho môžete zakúpením platinovej verzie programu za 3,3 eura  pre Android), respektíve za 4 eurá pre platformu iOS, ktorá zároveň pridá informácie z radarov o aktuálnych dažďových prehánkach alebo snežení.

SHMUdroid

Platforma: Android

Hodnotenie: 4/5

SHMUdroid je na Slovensku veľmi populárna aplikácia, o čom svedčí aj viac ako 100 000 stiahnutí. Hoci z hľadiska grafiky a názvu to vyzerá, že jej autorom je Slovenský hydrometeorologický ústav, stojaci za stránkou SHMU.sk, v skutočnosti to tak nie je. Ide o produkt Žilinskej spoločnosti Konio System. Ak ste zvyknutí navštevovať stránku SHMU.sk, budete v aplikácii okamžite ako doma.

Stačí zadať lokalitu (pokojne aj malé mesto či dedinku) a aplikácia vám zobrazí podrobný meteogram na tri najbližšie dni s klasickým dvojhodinovým odstupom, vychádzajúci z modelu ALADIN. Ide o kompletné tabuľky priebehu teplôt, oblačnosti, úhrnu zrážok, tlaku a rýchlosti vetra. Všetko v podobe graficky možno trošku zastaraných, ale zato mimoriadne prehľadných grafov, prevzatých priamo od SHMU. K dispozícii je aj desaťdňový meteogram modelu ECMWF a dvojdňový epsgram modelu ALADIN a osemdňový modelu ECMWF. Ak hľadáte aplikáciu s jednoduchými informáciami o počasí formou graficky znázorneného obláčika a dáždnika, SHMUdroid nie je nič pre vás. Grafy sú podrobné a určené pre ľudí, ktorí chcú kompletné informácie. Podobnosti tohto typu radi využívajú najmä turisti, ktorí si dobre môžu plánovať celodenné výlety do hôr.

Bezplatná verzia obsahuje reklamný baner a uvedené grafy jednotlivých modelov. Chýba mapa s radarmi, meteorologické a hydrologické výstrahy a takisto widget na plochu. Všetko je dostupné spolu s odstránením reklám vo verzii SHMUDroid+, ktorá stojí 2 eurá. To nie je veľa, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že platíte za to, čo je na stránke SHMU.sk, ktorá je, pravdaže, prístupná aj zo smartfónu zadarmo. Platíte teda za pohodlnosť používania mobilnej aplikácie, nie za grafy a údaje.

Yr

Platforma: Android, iOS

Hodnotenie: 5/5

Aplikácia s jednoduchým názvom Yr patrí nórskemu meteorologickému inštitútu (NRO) a svojich fanúšikov si nachádza po celom svete vrátane Slovenska. Na Androide má na konte viac ako 1 milión stiahnutí a dostupná je aj pre iOS. V aplikácii možno navoliť niekoľko lokalít z rôznych kútov Slovenska alebo celého sveta vrátane malých dediniek, ktoré sa neustále zobrazujú na úvodnej obrazovke. Ukazujú základné predpovede na tri najbližšie dni. Po vybratí niektorej z nich sa otvorí rozklad na jednotlivé hodiny dňa v podobe meteogramu, kde sa zobrazuje priebeh oblačnosti, zrážok, teploty a tlaku. Zaujímavé je vždy aj zobrazenie niekoľkých dostupných webových kamier v cieľových lokalitách, ktoré o aktuálnom počasí podajú veľmi dobrú informáciu.

Nechýba ani mapa s celosvetovým radarom zrážok. Okrem aktuálneho dažďa ju možno prepínať aj na teplotu, silu vetra a tlak. Widget na plochu zobrazuje aktuálny čas, oblačnosť, teplotu a predpoveď na najbližších 6, 12 a 18 hodín. Je v dvoch podobách (vo veľkom a malom formáte), ale rozmer sa dá priamo na ploche dodatočne upravovať. Aplikácia je zadarmo a bez reklám. Pre mnohých však bude  nevýhodné to, že má rozhranie len v anglickom jazyku (ak opomenieme nórčinu).

iMeteo

Platforma: Android, iOS

Hodnotenie: 4/5

Aplikácia iMeteo je zrejme najsťahovanejšia slovenská mobilná aplikácia na počasie, ktorá má v androidovej verzii niekoľko stoviek tisíc stiahnutí. Pre iOS je graficky odlišná a naposledy bola aktualizovaná pred dvoma rokmi. V prepracovanejšej androidovej verzii sa na úvodnej stránke aplikácie zobrazuje fotografia zadanej lokality, pričom je dostupný údaj o oblačnosti, skutočnej a pocitovej teplote, rýchlosti vetra, vlhkosti vzduchu a takisto časový údaj o východe a západe slnka v daný deň. Ukazuje sa aj predpoveď na nasledujúce obdobie s časovým odstupom tri hodiny. Obrázky sú zaujímavé, ale hornej časti údajov by sa občas hodilo priehľadné čierne pozadie, tak ako má dolná časť, pretože na niektorých fotografiách lokalít je text horšie čitateľný. V základe možno mať v bezplatnej verzii zadané vždy len jedno mesto. Toto obmedzenie však neplatí pre widgety a môžete ich umiestniť na plochu vo viacerých typoch pre rôzne mestá. Dostupná je ich pokročilá konfigurácia a dá sa upravovať nielen veľkosť, ale aj farba textu, priehľadnosť, vyberať obrázok mesta alebo obrázok reprezentujúci aktuálne počasie. Výrobca si v tomto ohľade rozhodne zaslúži pochvalu. Trochu nás však prekvapilo, že vyhľadávanie je citlivé na diakritiku a po zadaní Zilina vám Žilinu skrátka nenájde. V iných aplikáciách takáto situácia zvyčajne nenastáva.

Aplikácia má množstvo doplnkových funkcií. Potešiteľné je, že ani v bezplatnej verzii, v ktorej sa zobrazuje reklamný baner, nechýba radar. Ten funguje na podklade Google Maps a na slovenskom území aplikácia preberá údaje zo siete SHMU. Dostupné sú však aj údaje z českého ekvivalentu CHMI a takisto údaje z nemeckej a chorvátskej siete (Wetteronline.de a Meteo.hr). K aplikácii je pridružený aj web iMeteo.sk a priamo cez aplikáciu možno zobrazovať rôzne aktuality a krátke články v súvislosti s aktuálnym počasím na Slovensku a vo svete.

Program ponúka zakúpenie prémiovej verzie za 59 centov na mesiac alebo 4,99 eura ročne. To je vzhľadom na konkurenciu pomerne prehnané. Prémiová verzia odstráni zobrazovanie reklamného banera, umožní používanie viacerých obrazoviek na prehľad počasia vo viacerých mestách bez nutnosti zadávať ich do vyhľadávania. Aktivuje sa funkcia výstrahy, ktorá vás upozorní v prípade nebezpečných zmien počasia vo vašej blízkosti, a ešte viac sa rozšíri ponuka a konfigurácia widgetov. Dostupná bude takisto konzultácia o vývoji počasia prostredníctvom SMS a e-mailu.

Yahoo Počasie

Platforma: Android, iOS

Hodnotenie: 5/5

Yahoo Počasie je graficky najlepšie zvládnutá aplikácia na počasie, s ktorou sme sa stretli. Nádherný grafický kabát však rozhodne nejde na úkor dobrej funkčnosti. Úvodnú obrazovku tvorí veľká fotografia, ktorá sa obmeňuje, pričom sa na nej objavuje základný údaj o teplote a stave oblačnosti. Údaje sú animované (animácie možno vypnúť), a ak prší, na displeji sa objavia dažďové kvapky. Pri posunutí obrazovky smerom dole uvidíte predpoveď teploty a oblačnosti s jednohodinovým odstupom. Ak rolujete ďalej, zobrazí sa predpoveď na nasledujúce dni, podrobnosti o vlhkosti, stupni UV žiarenia a dohľadnosti. Ešte nižšie sa pri peknej animovanej ikone veternej elektrárne zobrazujú informácie o vetre a tlaku a takisto animácia s časom východu a západu slnka na daný deň.

Pohybom do boku sa dá prepínať medzi ďalšími lokalitami, ktorých možno zadávať ľubovoľný počet a jednoducho sa medzi nimi prepínať. Každá má svoju fotografiu sťahovanú z galérie Flicker. Ak sa vám fotografia zapáči, kliknite na ikonku Flicker a aplikácia otvorí internetový prehliadač s daným účtom, kde ju možno stiahnuť. Dostupná je takisto mapa s radarovými snímkami zrážok, na ktorú stačí ťuknúť a môžete vymeniť zrážky za zobrazenie teploty alebo sily vetra. Jedna zo špecifík tejto aplikácie je podrobné nastavenie aktualizovania dát. V nastavení si môžete vybrať, či sa majú sťahovať iba cez Wi-Fi alebo aj cez mobilné pripojenie. Na mobilné dáta možno nastaviť limit 1, 5 alebo 10 MB/deň. Aplikácia ponúka dva druhy widgetov, ktoré obsahujú takisto vymieňajúcu sa fotografiu nastaveného mesta. Veľká výhoda je tá, že priamo na widgete sa môžete medzi svojimi lokalitami rýchlo prepínať ťahaním do boku tak ako priamo v aplikácii.

Americká internetová spoločnosť Yahoo sa touto aplikáciou skutočne vyznamenala. Program si nainštalovalo už niekoľko desiatok miliónov ľudí, pričom je zadarmo a kompletne bez reklám. Yahoo využíva aplikáciu na propagáciu svojich služieb. Nejde však o žiadne vnucovanie. V nastavení skrátka nájdete prístup k iným aplikáciám tejto spoločnosti a takisto jej e-mailu.

Weather Timeline

Platforma: Android

Hodnotenie: 5/5

Weather Timeline je jediná aplikácia v našom článku, ktorá nie je v základnej alebo úplnej verzii zadarmo. Ide však o veľmi podarený softvér a cena 69 centov nie je žiadna tragédia. Aplikácia má podobu časovej osi, vytvorenej z malých prepojených boxov. Už na prvý pohľad pritom zaujme úhľadnosťou a príjemne pôsobiacimi a nevtieravými animáciami. Úvodný box ukazuje údaje o oblačnosti, tlaku, rýchlosti vetra, vlhkosti a aktuálnej aj pocitovej teplote. Ďalšie boxy ukazujú údaje na nasledujúcich 24 hodín a nadchádzajúcich sedem dní. Každý box možno dotykom rozbaliť a zobraziť podrobnejšie informácie.

Okrem časovej osi aplikácia obsahuje aj veľmi pekne spracovanú časť s grafom, kde je znázornený priebeh tlaku, teploty, zrážok a sily vetra na nasledujúce dni. Program v základe preberá dáta od Forecast.io, ale zdroj sa dá prestaviť na Weather Underground, nórsky YR.no alebo OpenWeatherMap a World weather online. Perfektne je zvládnutá aj mapa. Používa sa satelitný mapový podklad Google, na ktorý možno premietnuť údaje o aktuálnych zrážkach z radarov a dáta o oblačnosti a teplote. Zaujímavá doplnková funkcia je zobrazenie fáz Mesiaca na všetky dni v roku.

Program ponúka viac ako desať rôznych widgetov, ktoré v základe volia farbu podľa aktuálneho počasia. Možno však napevno nastaviť aj vlastnú, pričom sa dá konfigurovať aj písmo a ikony jednotlivých prvkov. Za neveľkú cenu tak môžete získať peknú a dobre vybavenú aplikáciu.

Zobrazit Galériu

František Urban

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať