Samoadaptívne sklo v lete ochladzuje a v zime zohrieva
Medzinárodný výskumný tím vedený vedcami z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure vyvinul materiál, ktorý sa po nanesení na okenné sklo dokáže účinne sám prispôsobiť na ohrev alebo chladenie miestností v rôznych klimatických pásmach, čím pomáha znižovať spotrebu energie. Prvé sklo tohto druhu, vyvinuté na NTU, o ktorom informoval časopis Science, automaticky reaguje na zmenu teploty prepínaním medzi ohrevom a chladením.
Samoadaptívne sklo používa vrstvy kompozitu nanočastíc oxidu vanadičitého, polymetylmetakrylátu (PMMA) a povlaku s nízkou emisivitou, aby sa vytvorila jedinečná štruktúra, ktorá by mohla súčasne modulovať ohrev a chladenie. V lete sklo potláča slnečné ohrievanie (svetlo blízke infračervenému) a zároveň podporuje ochladzovanie sálaním (dlhovlnné infračervené žiarenie). Ide o prirodzený jav, pri ktorom sa teplo vyžaruje cez povrchy smerom do chladného vesmíru. V zime robí pravý opak, aby sa miestnosť vyhriala.
Pri laboratórnych testoch s použitím infračerv ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH