S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Samsung 65S95B / Nová éra kvality prichádza

0

Spoločnosť Samsung svoj prvý komerčne dostupný televízor OLED Samsung ES9500 OLED s uhlopriečkou 55" predstavila už v roku 2012. Išlo o vôbec prvý komerčne dostupný televízor OLED na trhu, ktorý umožňoval aj zobrazenie 3D obrazu a mal unikátnu funkciu dvojitého zobrazenia, umožňujúcu sledovanie dvoch od seba nezávislých obrazov na jednej obrazovke. V roku 2015 však Samsung technológiu OLED opustil a venoval sa zdokonaľovaniu LCD televízorov s technológiou Quantum Dot, známych pod označením QLED.

S_1124 T Flexcam Advertisement  

Ako sa však hovorí, „nikdy nehovor nikdy“, a tak sa teraz vo svojom najnovšom modelovom rade S95B k tejto technológii vracia, ale v podstatne prepracovanej verzii. Novinka totiž využíva nový panel s prelomovou zobrazovacou technológiou Quantum Dot OLED (QD OLED). Tá je technologickým skokom oproti bežne používaným panelom OLED s technológiou WOLED, ktoré využívajú biele body OLED s farebnými filtrami. QD OLED využíva modré body OLED, ktoré generujú modrú zložku obrazu, a pre ďalšie dva body z každej trojice sú priamo integrované vrstvy kvantových bodov na generovanie červenej a zelenej zložky. Vďaka tomu je oproti konvenčnej technológii OLED dosiahnutý posun zelenej a červenej zložky, aby boli generované presne a bez prímesí. Vo výsledku to znamená hlbšiu zelenú aj červenú farbu, presnejšie farebné podanie, výraznejšie a prekreslenejšie farby. Ďalší benefit je podstatne vyšší jas a živšie farby aj pri pohľade z ostrejších uhlov. To je dané tým, že v prípade klasickej technológie OLED farebné filtre pohlcujú časť svetla a potláčajú vyžarovanie do strán. Modré OLED však poskytujú vyšší svetelný výkon a kvantová vrstva pohlcuje minimum svetla a umožňuje jeho väčší rozptyl. Panel tak dokáže poskytnúť plný jas vo všetkých farbách. Televízor má panel OLED nanesený na podkladovej kovovej doske, ktorá sa stará o lepšiu distribúciu tepla, a tak nehrozí lokálne prehrievanie. Vďaka tomu dokáže zobrazovať maximálny dosiahnuteľný jas a kontrast bez rizika tepelného preťažovania displeja, ktoré by mohlo viesť k jeho degradácii. Faktom je, že počas testu som ani po dlhom sledovaní televízora nezaznamenal zahrievanie panela a na dotyk bol chladný. To je veľmi podstatný rozdiel oproti súčasným klasickým panelom OLED.

Televízor S95B sa v súčasnosti dodáva iba v dvoch uhlopriečkach – 55 a 65 palcov. Ja som mal na test väčší model, je však veľmi pravdepodobné, že v nasledujúcom roku už uvidíme aj väčšie uhlopriečky.


Zloženie zobrazovača LCD vľavo a QD OLED vpravo

Televízor má ultratenký dizajn, aký je pri LCD technológii nedosiahnuteľný. Panel s kovovým podkladom má hrúbku iba niekoľko milimetrov, až sa ho bojíte dotknúť. V zadnej časti je pripevnený box s elektronikou, ktorý je pomerne kompaktný, a tak celý televízor vyzerá veľmi futuristicky. Ak chcete, môžete ho pripevniť na stenu pomocou štandardného držiaka VESA s rozmermi 300 × 200 mm alebo pomocou držiaka Slim Fit od spoločnosti Samsung. Žiaľ, táto koncepcia nedáva veľa priestoru na reproduktory. Výsledkom je, že model S95B obsahuje len základnú verziu systému Samsung Object Tracking Sound, ale tak ako v ostatných televízoroch značky na rok 2022 je k dispozícii dekódovanie Dolby Atmos. Niežeby to hralo zle, ale poznať, že výrobca musel robiť kompromisy. Vcelku v tom nevidím žiadny problém. Fajnšmeker, ktorý si kúpi takýto televízor, určite zainvestuje aj do niektorého z vyspelých systémov soundbaru s Dolby Atmos, ktoré vďaka technológii Q-Symphony pracujú v tandeme s reproduktormi televízora.

O spracovanie obrazu sa stará procesor Samsung 4K Neural Quantum, používateľské rozhranie pracuje s najnovšou verziou OS Tizen. Obsahuje aj režim Filmmaker a podporuje HDR10, HLG a HDR10+, žiaľ, nie Dolby Vision. Absencia poslednej menovanej funkcie zostáva sklamaním, aj keď očakávaným. Televízor nepoužíva One Connect box, ako sme na to zvyknutí pri viacerých modeloch QLED, ale všetka elektronika aj prípojné miesta sú na už zmieňovanom boxe vzadu. Ponúka pripojenie so štyrmi vstupmi HDMI – dva smerom do strany a dva smerom nadol. Všetky dokážu pracovať s rozlíšením 4K/120 Hz, VRR a ALLM, pričom HDMI 3 podporuje aj eARC. Na bočnej strane sú takisto dva vstupy USB 2.0 a smerom nadol nájdete dva tunery na pozemné a satelitné vysielanie, optický digitálny výstup a eternetový port. Pokiaľ ide o bezdrôtové pripojenie, k dispozícii je Wi-Fi, bluetooth a podpora AirPlay 2.

S95B sa dodáva s inteligentným ovládačom so solárnym napájaním na ktorom nájdete aj tlačidlá priameho prístupu k službám  Netflix, Prime Video, Disney+ a Samsung TV Plus. Používateľské prostredie je pod taktovkou najnovšej verzie platformy Tizen, akú nájdeme aj v ostatných modeloch Samsungu na tento rok, a to so všetkými plusmi aj mínusmi. Výber aplikácií na streamovanie videa je komplexný a dostupné sú všetky hlavné služby, ako napríklad Netflix, Prime Video, Apple TV+, Disney+, Now TV, Rakuten, HBO Max, YouTube a veľa ďalších. Mínusom je, že nová domovská obrazovka má tendenciu pôsobiť preplnene pre vrstvy odporúčaní a obsahu jednotlivých služieb. Na druhej strane, ak chcete narýchlo prepnúť vstup alebo niečo nastaviť, je to pomocou inteligentného ovládača otravné a musíte ísť vždy cez viac položiek. Ani tu zatiaľ nenájdete Game Hub, ktorý Samsung ponúka v iných krajinách, služby ako Xbox Game pass, GEForce Now, Twitch či Google Stadia však možno nainštalovať samostatne, takže o hranie neprídete.   K dispozícii je, samozrejme, aj aplikácia SmartThings, ktorá zjednodušuje nastavenie, spolu s hlasovým ovládaním prostredníctvom Bixby, Google Assistant alebo Alexa.

Oblasť, kde nový Samsung S95B skutočne vyniká, je kvalita obrazu. Televízor pokrýva farebný gamut na úrovni 100 % farebného priestoru DCI-P3 a pôsobivých 76 % farebného priestoru BT.2020. V režime Filmmaker pracuje s priemernou farebnou odchýlkou δE 1,6. Táto vynikajúca úroveň presnosti zaručuje, že obraz SDR je ohromujúci, s hlbokou čiernou, vynikajúcim vymedzením tieňov, presne vykreslenými detailmi a prirodzenými farbami vďaka použitiu kvantových bodov. Pôsobivé je spracovanie obrazu čipovou súpravou 4K Neural Quantum Engine, ktoré zvýrazňuje všetky detaily vo vysokokvalitných obrazoch a dodáva im väčšiu hĺbku. Zvýšenie rozlíšenia a zlepšenie obrazu sú vynikajúce a zaručujú, že aj obsah s nižším rozlíšením je sledovateľný, zatiaľ čo spracovanie pohybu je rovnako schopné a vytvára pohyblivé obrazy bez trhania alebo iných pohybových artefaktov. Televízor pri zobrazení HDR dokáže v oknách s jasom 1 – 10 % dosiahnuť špičkovú svietivosť viac ako 1000 nitov, pričom ponúka celkový jas až 346 nitov. To sú pre OLED vynikajúce hodnoty a znamenajú, že S95B dokáže vo výsledku zobraziť obsah s jasom 1000 nitov bez toho, aby sa musel uchýliť k akémukoľvek mapovaniu tónov. Je to, samozrejme, vďaka vrstvám kvantových bodov použitých pre červenú a zelenú farbu, ktoré vytvárajú širšie a čistejšie farby s HDR. Pri sledovaní testovacích videí poskytuje televízor neuveriteľne vykreslený obraz s úžasným podaním farieb a hlbokou čiernou, v ktorej sa však na rozdiel od niektorých klasických OLED TV s panelmi WOLED nestrácajú detaily ani v najhlbších tieňoch. Televízor tu predvádza krištáľovo čistý obraz s vynikajúcim spracovaním pohybu, nezaskočia ho ani náročné scény s veľkým množstvom detailov, ktoré sú často kameňom úrazu pre obvody spracovania obrazu. Úžasné vykreslenie detailov v najvyšších jasoch iba dopĺňa celkový vynikajúci dojem. Televízor tak má predpoklady stať sa výborným displejom aj pre náročných hráčov, ktorí si môžu nainštalovať už spomínané služby alebo využiť niektorú z herných konzol.

Samsung S95B v každom prípade podáva presvedčivý výkon v režime SDR aj HDR. Vzhľadom na to, že ide o úplne novú technológiu displeja, je zatiaľ dostupný iba s uhlopriečkou 55 alebo 65 palcov. Bude však zaujímavé pozrieť si panely s touto technológiou aj vo väčších uhlopriečkach. Obraz pôsobí príjemne prirodzeným dojmom, vyššia svietivosť zaručuje, že sledovanie HDR je skutočný zážitok. Čierna je bezchybná, detaily tieňov sú vynikajúce a pôsobivé je spracovanie pohybu. Samozrejme, nájdu sa aj chybičky, tie však bohato vyvažuje kvalita obrazu. Škoda iba chýbajúcej podpory Dolby Vision, ten by sa vzhľadom na kvalitu displeja naozaj hodil.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový obraz, výbava, všetky porty HDMI 2.1, dizajn, VRR, ALLM a 4K pri 120 Hz
- Bez podpory Dolby Vision

PARAMETRE:

• Displej: 65" Quantum Dot OLED (QD OLED) s rozlíšením 4K, 120 Hz, Quantum HDR1000, obrazový procesor 4K Neural Quantum Processor, OS Tizen 7, vstupy: 4× HDMI 2.1, podpora eARC, 4× USB 2.0, bezdrôtová konektivita: Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 5.2, AirPlay 2, zvukový výkon 60 W, Dolby Atmos, Q Symphony, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa

• Cena: 1979 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať