S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: Samsung DeX Pad: Plnohodnotná práca aj na veľkej obrazovke

1

Parametre moderných smartfónov umožňujú využívať ich ako plnohodnotný pracovný nástroj. Dostatočné je rozlíšenie QHD, ktoré smartfónom môžu závidieť mnohé note­booky, ba aj monitory. Jediný problém sú malé rozmery displeja a z toho vyplývajúce obmedzenia používateľského rozhrania. Preto výrobcovia smartfónov ponúkajú riešenia, ako pripojiť ich najvýkonnejšie vlajkové lode k veľkým obrazovkám, teda monitorom, televízorom alebo projektorom. Možno namietnete, že to cez vhodné bezdrôtové rozhranie dokáže každý smartfón vyššej triedy, a máte pravdu. Takýmto spôsobom však dokážete zobraziť ­jedine ­geometricky zväčšený obraz na displeji, čo sa dá použiť na prehliadanie fotiek a videí, ale nie na prácu.

Naproti tomu riešenie Samsung DeX Pad umožňuje aplikáciám využiť celú plochu obrazovky monitora. Aplikácie, ktorých vývojári pamätali aj na možnosť spustenia na väčšej obrazovke tabletu či televízora, sa budú snažiť využiť plochu, ktorá je im k dispozícii. Softvérová nadstavba integrovaná do operačného systému Android 8.x umožňuje spustiť na obrazovke viac aplikácií v prekrývajúcich sa oknách podobne, ako ste zvyknutí pri desktopových operačných systémoch.

DeX Pad je už druhá generácia dokovacej stanice k vlajkovým smartfónom Samsungu. Na pripomenutie, prvý DeX mal tvar puku, takže bol trochu neforemný na denné prenášanie. Samsung zrejme počítal s tým, že veľa majiteľov smartfónov si kúpi dve dokovacie stanice a jednu budú mať napríklad doma a druhú v práci. Táto marketingová predstava čiastočne aj pre vyššiu cenu nevyšla, a tak nový model je oveľa kompaktnejší. Znížila sa aj hmotnosť z 230 g na 135 g. Dex Pad má tvar kompaktnej obdĺžnikovej placky, o niečo väčšej než smartfón, s výčnelkom, v ktorom je pružne uložený konektor USB-C, takže sa dokáže prispôsobiť rôznym hrúbkam telefónov.

Na protiľahlej užšej strane má dva konektory USB 2.0, do ktorých môžete pripojiť napríklad klávesnicu a myš, port HDMI na pripojenie monitora, televízora alebo projektora a konektor USB-C na pripojenie napájania. Dokovacia stanica sa napája z rýchlonabíjačky, ktorá je súčasťou balenia. Je rovnaká ako nabíjačka dodávaná k najnovším smartfónom Samsung Galaxy S9 alebo Note 8. DeX Pad plní nielen funkciu rozhrania pre monitor a USB, ale zároveň v prípade potreby chladí vložený telefón. V hornej tretine hornej plochy sú výduchy pre ventilátor.

Rozlíšenie zobrazovania na externej obrazovke je HD+ (1600 × 900), FHD (1920 × 1080) a QHD (2560 × 1440). Displej smartfónu je v režime DeX zhasnutý. Aby som bol presný, ak nie je k DeX Padu alebo k smartfónu cez bluetooth pripojená myš, zobrazí sa obdĺžnik, ktorý na­značuje, že plochu displeja môžete použiť ako touchpad na ovládanie kurzora. Tento spôsob ovládania je vďaka vodorovnej polohe displeja veľmi pohodlný a presný. Ak nemáte k dispo­zícii ani klávesnicu, môžete využiť virtuálnu, ­zobrazenú na monitore. Tento spôsob zadávania textu sa dá použiť napríklad na zadávanie adries webových stránok. Komfortu hardvérovej klávesnice sa však ani zďaleka nevyrovná. Nový Dex nemá ani konektor na slúchadlá či externý reproduktor. Ani netreba, pretože je prístupný konektor smartfónu a vo väčšine prípadov sa zvuk prenáša do monitora alebo televízora cez HDMI.

Pri testovaní som použil zostavu klávesnice a myši, pripojenú bezdrôtovo cez spoločný USB dongle. Podporované aplikácie môžete otvárať vo viacerých oknách, ich veľkosť sa dá podľa potreby meniť – rovnako ako v moderných desktopových operačných systémoch. K dispozícii je aj experimentálny mód, zatiaľ v beta verzii, pomocou ktorého sa môžete pokúsiť zväčšiť okno, kde bežia aplikácie, ktoré si napevno zachovávajú tvar okna na výšku. Niektoré aplikácie aj webové stránky zmenia pri zmene veľkosti okna usporiadanie používateľského rozhrania skokovo – v okamihu, keď sa podľa veľkosti okna domnievajú, že už nebežia na smartfóne, ale na tablete a naopak.

Ikony podporovaných aplikácií sa štandardne zobrazujú vo veľkom okne na celú obrazovku. Pravé tlačidlo myši zobrazí kontextové menu, ktoré sa natívne na dotykovej obrazovke androidových zariadení aktivuje pridržaním. Android je napokon už v niekoľkých verziách veľmi dobre prispôsobený na prácu s myšou. Pri používaní aplikácií Office okamžite zistíte, že predinštalované aplikácie bez licencie fungujú plnohodnotne len na malých displejoch smartfónov. Aby ste mohli editovať dokumenty na veľkej obrazovke, potrebujete licenciu Office 365. Alternatívou sú Dokumenty Google, prípadne iné kancelárske aplikácie typu Libre Office či Hancom Office.

Resumé

Po týždni pomerne intenzívneho používania tandemu S8+ a DeX Pad môžem konštatovať, že práca je pohodlná a s väčšinou aplikácií sa dá pracovať rovnako komfortne a efektívne ako na typických desktopových platformách Windows a Mac OS. Na testovanie som mal starší model, takže som zároveň otestoval a môžem potvrdiť aj 100 % spätnú kompatibilitu. Jediný problém je ten, že potrebujete monitor, projektor alebo televízor. Pri prezentácii u zákazníka sa môžete spoľahnúť, že budete mať na čom zobrazovať. No ak si smartfón s dokovacou stanicou a kompaktnou klávesnicou zoberiete na cesty s tým, že sa pripojíte k televízoru v hotelovej izbe, budete s veľkou pravdepodobnosťou sklamaní. Buď sa nedostanete ku konektoru televízora upevneného na stene či zabudovaného v nábytku, alebo na ovládaní nie je tlačidlo na prepnutie vstupov. To nič, pracovať budete môcť aj tak, ale iba na malom displeji smartfónu.

Konkurencia, konkrétne Huawei, na pripojenie svojich vlajkových modelov nepotrebuje dokovaciu stanicu. Monitory s rozhraním USB-C pripojíte priamo a na pripojenie cez HDMI vám stačí ľubovoľná redukcia z USB-C na HDMI, aká sa využíva na pripojenie ultrabookov. Po hraní niekoľkých náročnejších hier sa osobne domnievam, že prídavné chladenie smartfónu ventilátorom dokovacej stanice je pre výkon pri behu výpočtovo a graficky náročných aplikácií natoľko dôležité, že Samsung uprednostnil takéto riešenie pred priamym pripojením.

Parametre:

• Rozmery: 161 × 84 × 33 mm; hmotnosť 135 g

Cena: 61 EUR

Celkovo: 90 %

PLUSY, MÍNUSY:

+ Komfort práce na veľkej obrazovke, kontinuita na jednom zariadení
- Potrebujete mať k dispozícii zobrazovaciu jednotku           

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung DeX Pad smartfon technológie displej

1 komentár

video reakcia na: Samsung DeX Pad: Plnohodnotná práca aj na veľkej obrazovke

4.8.2018 00:08
dik za doplnene video
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať