Recenzia: Samsung Galaxy A70 / Výkonný s veľkým displejom a dobrou výdržou
Primárny charakteristický znak, podľa ktorého sa budú potenciálni záujemcovia rozhodovať pre tento model strednej triedy, je veľký, 6,7-palcový displej Super AMOLED s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Pri zbežnom preštudovaní technických parametrov bude silný argument aj hardvérová výbava a batéria s kapacitou 4500 mAh.
Jeden z mála kompromisov, pomocou ktorých sa podarilo dosiahnuť relatívne príjemnú cenu, je plastové telo, ale s elegantnou lesklou povrchovou úpravou a decentným dúhovým gradientom. Samsung to označuje ako 3D Glasstic. Na testovanie som mal modrý variant. Treba si, samozrejme, uvedomiť, že na rozdiel od skla plast nevyniká odolnosťou proti poškriabaniu, takže odporúčam ochranné puzdro.
Podobne ako väčšina konkurenčných modelov strednej triedy ani Samsung Galaxy A70 nemá ochranu proti vode. V balení nájdete nabíjačku s príkonom 25 W a slúchadlá. A70 má, tak ako je v prípade Samsungu dobrým zvykom, 3,5 mm konektor jack, takže ak vám nevyhovujú pribalené slúchadlá, môžete pripojiť akékoľvek iné. Nielen telefón, ale aj nabíjačka má moderný konektor USB-C. Displej pokrýva takmer celú plochu prednej steny a v strede hornej strany má kvapkovitý výrez na selfie kameru. Veľkosť displeja je vynikajúca na prezeranie obsahu, ale aj pri pomere strán 20:9 je už jednoducho veľký so všetkými dôsledkami – príjemnými aj nepríjemnými. Pri ovládaní ho napríklad neobsiahnete prstami jednej ruky.
Ultraširokouhlý objektív z princípu skresľuje línie architektúry
Naproti tomu na pozeranie videí a hranie je táto veľkosť perfektná. Technológia sAMOLED je záruka verného podania farieb a jasného, dobre čitateľného obrazu aj počas slnečného dňa. Rozlíšenie displeja síce nemôže konkurovať deklarovaným parametrom vlajkových smartfónov, ale aj tie používajú ako implicitné nastavenie nižšie rozlíšenie z dôvodu úspory energie. Aj pre túto veľkosť displeja je rozlíšenie FHD+ (1080 × 2400 pixelov) dostačujúce a pixelovú štruktúru obrazu voľným okom nezbadáte. Podľa môjho vkusu sa výrobca rozhodol správne. Pri limitovaných nákladoch vyplývajúcich z ceny radšej AMOLED ako vyššie rozlíšenie.
Čítačka odtlačkov v dolnej časti displeja pracuje na optickom princípe. Na rozdiel od ultrazvukovej technológie vo vlajkových modeloch je pomalšia a rozpoznávanie je skôr rozpačité než presné a spoľahlivé. Na odomykanie môžete použiť aj 2D skenovanie tváre. Funguje veľmi dobre, je rýchlejšie a pohodlnejšie, no ak vám záleží na bezpečnosti, jednoznačná voľba je odtlačok prsta. Technológia displeja umožnila funkciu Always On, teda zobrazovanie času a notifikácií aj na obrazovke hibernovaného telefónu.
Tlačidlá sú v hornej polovici pravej strany. Na ľavej strane v hornej časti je slot na dve nano SIM karty a pamäťovú kartu microSD. Slot nie je alternovaný, takže všetky tri karty sa dajú vložiť súčasne. Umiestnenie slotu je excelentné, na rozdiel od modelov, ktoré majú slot na hornej strane, nehrozí, aby ste omylom zasunuli ihlu do susedného otvoru, v ktorom je mikrofón na potlačenie hluku okolia pri telefonovaní. Reprodukcia zvuku je monofónna a reproduktor je skôr priemerný než vynikajúci. Kvalitu a zreteľnosť zvuku cez slúchadlá zlepšuje technológia Dolby Atmos.
Záber širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom
Samsung pre tento model siahol po procesore Snapdragon 675 s grafickým čipom Adreno 612. Takýto tandem vás nesklame v žiadnej aplikácii a môžete hrať aj náročnejšie hry. Mňa osobne výkon A70 veľmi príjemne prekvapil. Počas testovania som sa nikdy nestretol so zaváhaním používateľského rozhrania ani grafiky. Kapacita 6 GB RAM bude určite stačiť aj po upgrade na ďalšiu verziu Androidu. Rovnako aj kapacita 128 GB úložného priestoru stačí na akýkoľvek rozumný účel, a keby ste náhodou prepadli čaru 4K videa, môžete si úložnú kapacitu rozšíriť pamäťovou kartou.
Model A70 je jeden z mála smartfónov strednej triedy, ktorý aspoň v niektorom parametre predstihne vlajkové modely rovnakého výrobcu. Je to výkon nabíjačky 25 W, ktorý je o 10 W vyšší než pri modeloch Galaxy S10 a dokonca aj S10+. Rýchle nabíjanie za 90 minút z 5 % na plnú kapacitu a batéria s nadpriemernou kapacitou sú zárukou pohodlného používania. Batéria vydrží dva dni pomerne intenzívneho a tri dni bežného používania. Bezdrôtové nabíjanie, samozrejme, v tejto cenovej kategórii očakávať nemôžete.
V aplikácii fotoaparátu sa dá prepínať medzi širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom. Takúto kombináciu osobne preferujem pred tandemom širokouhlého objektívu s teleobjektívom.
Tretí objektív je pomocný, slúži na určenie vzdialeností na dynamické umelé rozostrenie pozadia.
Na spodnej strane je reproduktor, mkrofón, konektor USB-C a konektor na pripojenie slúchadiel
K dispozícii máte aj režim panorámy, bežného, zrýchleného aj spomaleného videa, časozberné snímanie a nechýbajú ani AR emotikony, obľúbené medzi mládežou. Pre úplnosť spomeniem aj manuálny režim umožňujúci nastavovať vyváženie bielej, ISO či kompenzáciu expozície. Pri fotografovaní vám asistuje automatické rozpoznávanie scén. Funguje veľmi dobre a výsledné zábery sú dynamické, živé, no bez zbytočného presaturovania farieb. Kvalita záberov je vo vyhovujúcich svetelných podmienkach veľmi dobrá, snímky sú plné detailov, a to aj pri prezeraní na PC. V horších svetelných podmienkach sa do značnej miery prejaví šum aj na záberoch z hlavného fotoaparátu so širokouhlým objektívom.
Ultraširokouhlý fotoaparát má zmysel používať len pri dobrom svetle. Musíte si zvyknúť aj na to, že v tejto cenovej triede nemôžete mať všetko a výrobca musel niekde trochu ušetriť – napríklad na optickej stabilizácii. Ak teda nakrúcate 4K video, ktoré je podporované so snímkovou frekvenciou 30 fps, odporúčam stabilizáciu – ak už nie statív, tak aspoň telefón o niečo oprieť. Bol som príjemne prekvapený možnosťou nahrávať superspomalené video snímkovou frekvenciou 960 fps.
Tlačidlá na pravej strane
Nadstavba operačného systému One UI neobsahuje nič zbytočné, predinštalované sú len aplikácie Facebook, Spotify, Netflix a tri aplikácie týkajúce sa zdravia, fitnes a nositeľných zariadení. Filozofia ovládania počíta s veľkým displejom, ktorý jedným palcom neobsiahnete, preto sú dôležité ovládacie prvky rozmiestnené tak, aby ste na ne pohodlne dosiahli. Jediné, čo som zmenil, je veľkosť ikon aplikácií. Keď už mám veľký displej, nech sa mi ich tam zmestí viac. One UI určite poteší aj používateľov, ktorým konzervatívny „natívny“ Android 9.0 pripadá trochu fádny. Vďaka implementácii bezpečnostnej platformy Knox je A70 ideálny smartfón aj do podnikového prostredia.
Parametre:
• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 675 (2× 2,0 GHz Kryo 460 Gold + 6× 1,7 GHz Kryo 460 Silver), 11 nm technológia; grafika: Adreno 612; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej Super AMOLED 6,7", FHD+ (1080 × 2400), 20:9, 3900 ppi; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 12 mm f/2,2, 16 Mpx; hlavný širokouhlý: f/1,7 PDAF, 32 Mpx; senzor hĺbky ostrosti f/2,2 5 Mpx; predný fotoaparát: 32 Mpx, f/2,0; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, A2DP, aptX, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 4500 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie) s One UI; rozmery: 164,3 × 76,7 × 7,9 mm; hmotnosť: 183 g, benchmark AnTuTu: 169 432
• Cena: 399 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľký, kvalitný displej, veľmi solídny výkon, vynikajúca výdrž na batérie
- Nespoľahlivý snímač odtlačkov prstov, občas rozpačité výsledky pri fotení v horšom svetle
HODNOTENIE:
Dizajn: 86 %
Konštrukcia: 86 %
Výkon: 88 %
Funkcionalita: 92 %
Celkovo: 89 %