CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung Galaxy A8: Expert na „svojky“

0

Ako preniesť do modelu vyššej strednej triedy čo najviac atraktívnych funkcií a zároveň marketingovo nekanibalizovať vlajkovú loď? Tento problém riešia viacerí výrobcovia smartfónov. Väčšinou implementujú dizajnové a technologické vychytávky predchádzajúceho modelu vlajkovej lode a niečo atraktívne aj z aktuálneho modelu.

Dizajn a konštrukcia

Samsung vo svojom modeli Galaxy A8 (2018), ktorý je následníkom A5 (2017), stavil na duál­ny selfie fotoaparát a extrémne širokouhlý displej s uhlopriečkou 5,6 palca a s trochu netradičným pomerom strán 18,5:9, teda ešte širším, než je nastupujúci trend 18:9 (2:1). Technológia Super AMOLED poskytuje vynikajúci obraz v celom rozsahu prakticky použiteľných pozorovacích uhlov. Rozlíšenie 1080 × 2220 pixelov je de facto „roztiahnuté“ full HD. V tejto triede je viac než dostatočné, takže plynulé zobrazovanie pri ňom zvládne aj grafický čip, ktorý výkonom nepatrí k úplnej špičke. Dizajnéri si nerobili starosti s bočnými okrajmi pozdĺž dlhších strán. Približne 2 mm síce marketingovým špecialistom neumožnilo použiť prívlastok infinity, ale spomínané milimetre zabraňujú nechceným dotykom pri uchopení a držaní. AMOLED umožňuje rozsvecovať iba vybrané pixely, takže A8 má aj funkciu Always On Display, ktorá aj v pohotovostnom režime používateľa informuje o aktuálnom dátume, čase, upozorneniach či úrovni nabitia batérie.

Zatiaľ čo zadná stena má zaoblené všetky hrany približne s takým polomerom, na aký sme boli zvyknutí pri S8, krycie sklo displeja má len decentné 2,5D zaoblenie. Zaoblený je aj kovový rám po obvode. Výsledkom je až prekvapivo dobrá ergonómia, ľahký úchop a napriek trochu šmykľavej zadnej stene aj spoľahlivé držanie. Telefón má deklarovanú odolnosť proti vode IP68, čo v praxi znamená, že náhodné namočenie v sladkej vode by mu nemalo uškodiť. Mriežky reproduktora sú umiestnené trochu netradične v hornej tretine pravej strany, takže neprekáža, ak máte telefón v stojane, hoc aj plyšovom. Hlasitosť zvuku je dostatočná a kvalita primeraná rozmerom, teda lepšia, než na akú sme zvyknutí pri supertenkých modeloch. Poteší aj konektorová výbava – nechýba moderný konektor USB-C a ani klasický 3,5 mm konektor jack na slúchadlá. Zadná stena zo skla alebo materiálu podobného sklu umožňuje dobrý prístup signálu k anténam a technicky by ne­bránila ani bezdrôtovému nabíjaniu, ale niečo si výrobca predsa musí nechať aj pre vlajkové lode. Obdĺžnikový snímač odtlačkov prstov – rýchly a presný – našiel miesto na zadnej strane pod objektívom fotoaparátu.

Hardvér

Osemjadrový čip Exynos 7885 Octa má klasickú konfiguráciu dvoch výkonných jadier, schopných zvládnuť špičkovú záťaž, a šesť ­úspornejších jadier, taktovaných na 1,6 GHz, na bežné úlohy. V kombinácii s grafikou Mali G71 a 4 GB RAM je to slušná hardvérová výbava, ktorá však výkonom vlajkové lode určite nekanibalizuje. Dobre vyladenej nadstavbe operačného systému však tento výkon stačí, aplikácie bežia plynulo. Samozrejme, nie je to telefón pre náruživého hráča. V čase testovania bola aktuálna verzia operačného systému Android 7.1.1, veríme, že sa majitelia čoskoro dočkajú upgradu na Oreo. Verzia DUOS v bežnom predaji a od O2 má dva sloty na SIM karty a nealternovaný slot na microSD. Ostatní operátori budú predávať verziu s jednou SIM kartou. Pri dual SIM pripojenie LTE zvládne len jedna karta, druhá je len pre 3G/2G siete. Dobrá správa je, že výber karty pre LTE sa nastavuje v konfigurácii. Otestoval som aj podporu VoLTE.

Fotoaparáty

Skôr než sa prepracujem k najväčšiemu lákadlu tohto modelu, ktorým je predný fotoaparát s dvoma objektívmi, predstavím hlavný fotoaparát na zadnej stene. Objektív s automatickým zaostrovaním má svetelnosť f/1.7 a snímač s rozlíšením 16 Mpx (4608 × 3456 pixelov). Napriek tomu, že tento model nemá optickú stabilizáciu obrazu, expozičná automatika sa v horších svetelných podmienkach nebojí predĺžiť expozíciu až na 1/10 s, akoby sa za každú cenu snažila vyhnúť zvýšeniu ISO a tým aj vyššiemu šumu a zrnitosti obrazu. Pri večernom fotení je najčastejšia kombinácia 1/10 s a ISO 1250. Niekedy táto taktika vyjde, inokedy, ak prístroj nedržíte pevne a stabilne, je snímka rozmazaná. Optická stabilizácia by mala byť v tejto cenovej triede samozrejmosť. A čo sa týka šumu, nie je to veľká výhra v šere alebo večer, niečo zredukuje obrazový procesor pri spracovaní, no ani tak nie sú večerné zábery také, na aké sme zvyknutí hoci pri modeli S7, ktorý zoženiete za rovnakú cenu, ak nie lacnejšie.

Stať o prednom duálnom fotoaparáte začnem konštatovaním, že z technickej stránky sa skutočne vydaril a A8 v tomto ohľade predstihne aj mnohé vlajkové lode. Malý snímač a širokouhlý objektív nedokážu opticky rozmazať pozadie, fyzikálne limity sa jednoducho prekonať nedajú, takže dva objektívy umožňujúce rozpoznať objekty na popredí a pozadí už začínajú byť štandardom a objavujú sa aj pri predných fotoaparátoch. A8 má dva objektívy, obidva majú svetelnosť f/1,9. Nemajú optickú stabilizáciu a ani automatické zaostrovanie, sú zaostrené na pevnú vzdialenosť, teda fix-focus. Vzhľadom na určenie na selfie to stačí a fotoaparáty nestrácajú čas zaostrovaním, takže fotenie je rýchle. Jeden fotoaparát má rozlíšenie 16 Mpx a možno vás bude zaujímať aj rozmer snímača 1/3,1" a veľkosť pixelov 1 µm. Druhý predný fotoaparát má snímač 8 Mpx (1/4,0", 1,12 µm). Expozičná doba 1/10 s asi konštruktérov A8 fascinovala, pretože ju expozičná automatika použila aj na väčšine záberov predným fotoaparátom, a to aj v pomerne dobre osvetlených miestnostiach. Rozmazávanie pozadí pri fotení portrétov a často aj pri dovolenkových fotografiách umožňuje upriamiť pozornosť na fotografovaný objekt. Pri selfies treba zvážiť, či chcete mať na zábere seba a v pozadí niečo oranžovo-hnedé podlhovasté, alebo tam má byť pekne videná veža na námestí v Benátkach. Takže napriek tomu, že inžinieri funkciu rozostrenia pozadia zvládli excelentne, treba sa zamyslieť, kedy ju použiť a kedy chcete mať ostré aj pozadie.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Exynos 7885 Octa, jadrá: 2× Cortex-A73 2,2 GHz + 6× Cortex-A51 1,6 GHz, grafika Mali G71; 4 GB RAM, kapacita úložného priestoru: 32 GB, displej: AMOLED, 5,6 palca, rozlíšenie 1080 × 2220 px (441 ppi); fotoaparát: hlavný 16 Mpx, svetelnosť f/1,7 s automatickým zaostrovaním, predná duálna kamera 16 Mpx + 8 Mpx, svetelnosť f/1,9; komunikácia: LTE + VoLTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, bluetooth 5.0, NFC; rozmery 149,2 × 70,6 × 8,4 mm, hmotnosť 172 g; AnTuTu Benchmark skóre: 117 754

• Cena: 499 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci predný duálny fotoaparát, výborný širokouhlý displej, dual SIM + pamäťová karta
- Starší Android 7.1.1, fotoaparáty nemajú optickú stabilizáciu, menej kvalitné zábery v horších svetelných podmienkach, chýba podpora bezdrôtového nabíjania

HODNOTENIE:

Dizajn: 91 %
Výkon:  82 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung foto selfie kamera Galaxy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať