S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Samsung Galaxy S23 / Kompaktný výkonný smartfón so špičkovými fotoaparátmi

1
Aktualizácia (28.3.2024):  Samsung prichádza s aktualizáciou používateľského rozhrania One UI 6.1. na ďalšie zariadenia. Od dnes tak môžu majitelia telefónov série Galaxy S23 (S23, S23+, S23 Ultra), S23 FE, Z Flip5, Z Fold5, tabletov série Tab S9 využívať nové funkcie umelej inteligencie Galaxy AI,
 
Popisy funkcií Galaxy AI
• Circle to Search with Google – pokročilé vyhľadávanie na Googli s presnými výsledkami. Pritom stačí čokoľvek na displeji zakrúžkovať, prípadne kliknúť na obrázok.
• Asistent pre písanie – nástroj umožňujúci vyladiť štylistiku písaných správ tak, aby zodpovedala účelu a kontextu, či už ide o zdvorilý odkaz kolegovi z práce alebo krátky, ale úderný status na sociálnych médiách.
• Tlmočník – preklad konverzácie v reálnom čase v prehľadnom rozdelenom okne – obaja účastníci hovoru si môžu stáť či sedieť tvárou v tvár a čítať si na displeji, čo ten druhý hovorí.
• Simultánny preklad – obojsmerný hlasový aj textový prekladač telefónnych hovorov v reálnom čase. Výrazne uľahčuje napríklad rezervácie najrôznejších služieb na cestách alebo hovory s ľuďmi, ktorých rodný jazyk používateľ neovláda.
• Asistent pre poznámky – tento nástroj vytvára automatické zhrnutia textu do vopred pripravených šablón, prípadne titulnej stránky najrôznejších projektov. Tým zvyšuje každodennú produktivitu.
• Asistent pre prepisy – pomocou umelej inteligencie a technológie Speech-to-Text prepisuje, zhŕňa a prípadne aj prekladá hlasové záznamy.
• Webový asistent – vďaka tejto funkcii si používatelia môžu udržovať prehľad, čo sa aktuálne deje okolo nich aj vo svete, pretože umelá inteligencia prehľadne zhŕňa hlavné správy či obsah vybraných webových stránok.
• Generatívne úpravy – ešte väčšia tvorivá sloboda pri úprave fotografií. Funkcia umožňuje meniť veľkosť či polohu objektov v kompozícii, prípadne ich úplne odstrániť.
• Návrh úprav – osobný inteligentný poradca pri úprave fotografií, posudzuje každú snímku zvlášť a navrhuje úpravy na mieru.
• Okamžité spomalenie – inteligentne pridáva do videozáznamu ďalšie okienka, čo umožňuje vytvárať spomalené zábery akčných scén.

Osvedčené veci, napríklad štýl a hlavné dizajnové črty vlajkových smartfónov Samsung Galaxy, netreba meniť. Nový Samsung Galaxy v porovnaní s predchodcom má čistejšie línie hlavne preto, že nemá obrubu objektívov. Rovnaké zostali aj prémiové materiály – kombinácia lesklého hliníkového rámu s odolným sklom, ale aj farebné varianty – zelený, fialový, čierny a krémový. Samozrejmosť je odolnosť proti vode a prachu podľa IP68, čo znamená, že smart­fón vydrží ponorenie do hĺbky 1,5 m na pol hodiny. Model, ktorý som testoval, mal 8 GB RAM a 256 GB úložného priestoru.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Plochý displej s uhlopriečkou 6,1" a rozlíšením 1080 × 2340 využíva technológiu Dynamic AMOLED s maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Frekvencia sa adaptívne prispôsobuje zobrazovanému obsahu. Displej podporuje HDR10+ a maximálny jas je 1200 nitov. Na zobrazovaní sa významne podieľa umelá inteligencia. Technológia Vision Buster analyzuje aj zobrazovaný obsah a na základe toho upravuje kontrast, farebné spektrum a ďalšie parametre obrazu. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov pod povrchom displeja je rýchla a spoľahlivá, problémom nie sú ani vlhké či mierne nakrémované prsty. Displej chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Rovnaký typ odolného skla je použitý aj na zadnú stenu. Subjektívne krycie sklo lepšie eliminuje prípadné odlesky a menej sa na ňom zachytávajú odtlačky prstov.

Kľúčová inovácia Galaxy S23 je čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Má prívlastok „for Galaxy“, čo znamená, že pre S23 je mierne pretaktovaný na dosiahnutie vyššieho výkonu. Procesor je 8-jadrový, pričom najvýkonnejšie jadro, určené na výpočtovo najnáročnejšie úlohy, beží na taktovacej frekvencii 3,36 GHz. Nová čipová súprava zvyšuje výpočtový výkon série Galaxy S23 v porovnaní s S22 približne o 30 %. AI, ktorá sa podieľa aj na spracovaní obrazu pri fotení a filmovaní, vy­užíva NPU (Neural Processing Unit ), ktorej výkon sa v porovnaní s predchodcom zvýšil takmer o polovicu. Grafiku má na starosti GPU Adreno 740, ktorý je zhruba o 41 % rýchlejší v porovnaní so sériou Galaxy S22 a vyvinutý hlavne pre náročných používateľov a hráčov. Vzhľadom na kompaktné telo sa smartfón pri vysokej záťaži v hornej časti dosť zahrieva, ale nakrúcanie 8K videa sa nepreruší a ani na plynulosti náročných hrách sa to neprejaví, takže konštruktéri chladiaceho systému vykonali dobrú prácu.

Procesor je zároveň energeticky úspornejší, takže batéria s kapacitou 3900 mAh vydrží v pohode deň intenzívneho používania a pri konzervatívnejšom využívaní aj dva dni. Nabíjačku v balení nenájdete. Maximálny príkon nabíjania cez port USB-C je 25 W, takže v tomto ohľade Samsung za konkurenciou trochu zaostáva. Bezdrôtové nabíjanie je podporované príkonom 15 W a reverzné bezdrôtové nabíjanie, pri ktorom zo smartfónu nabíjate hodinky či slúchadlá, príkonom 4,5 W. 

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1,8 a snímač s rozlíšením 50 megapixelov. Sekunduje mu ultraširokouhlý fotoaparát s 12 Mpx snímačom a teleobjektív s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 70 mm, takže poskytuje trojnásobný zoom. Fotografie majú rozlíšenie 4000 × 3000 pixelov, čo zodpovedá rozlíšeniu 12 Mpx. To naznačuje, že 50-megapixelový snímač hlavného fotoaparátu kombinuje štyri fyzické pixely do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla pri fotení v šere, večer a v noci. Ak chcete za dobrých svetelných podmienok zachytiť viac detailov, môžete si nastaviť aj fotenie v rozlíšení 50 megapixelov. Zábery zo všetkých fotoaparátov majú vynikajúcu dynamiku jasu aj farieb, a to aj v zložitejších svetelných podmienkach.

Pri nočnom fotení preto pokiaľ možno uprednostnite hlavný fotoaparát. Samozrejme, dobré výsledky dosiahnete aj s teleobjektívom alebo ultraširokouhlým objektívom, ale kvalita je spravidla nižšia. Ak predsa len potrebujete teleobjektív alebo ultraširokouhlý záber, použite statív a v režime Pro nastavte dlhší čas expozície. Samozrejme, dá sa to aplikovať iba v prípade, ak v zábere nie je pohybujúci sa objekt. Pri fotení v horších svetelných podmienkach expozičná automatika uprednostňuje kratší expozičný čas, a to aj za cenu vyššieho ISO. Snaží sa však neprekročiť hodnotu ISO 4000, pretože pri tejto hodnote je farebný šum stále ešte akceptovateľný. Je to dobrá taktika, pretože umelá inteligencia síce dokáže eliminovať chvenie rúk pri dlhšej expozícii, ale to umožňuje ostré zábery len pri statických scénach. Len čo je v zábere pohyb, riešením je jedine kratší expozičný čas. Vyskúšajte takisto nočný režim, pri ktorom sú viac rozjasnené plochy v tieni. V normálnom režime fotky vernejšie reprodukujú svetelnú atmosféru.


Večerné zábery verne zachytávajú svetelnú atmosféru

Vysoké rozlíšenie snímača sa naplno uplatní pri nakrúcaní videí v rozlíšení 8K. Ukladanie videa je pomerne úsporné, minúta 8K záznamu zaberie v úložnom priestore približne 600 MB. Podporované režimy videa sú 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps a super spomalené video 1080p@960fps. Počas nakrúcania videa môžete prepínať medzi objektívmi od rozlíšenia 4K@30 fps. Optická stabilizácia hlavného objektívu je veľmi účinná, takže môžete bez problémov nakrúcať videá aj pri dynamickej chôdzi. Stabilizácia funguje vynikajúco aj v režime 4K 60 FPS. Ultraširokouhlý objektív nemá optickú stabilizáciu a ani ju nepotrebuje, pretože platí pravidlo, že „bezpečný“ expozičný čas je prevrátenou hodnotou ohniskovej vzdialenosti, takže pri fotení z ruky môže ­­automatika pokojne nastaviť čas 1/13 s, prípadne s ohľadom na elektronickú stabilizáciu aj dlhší.


Verné podanie farieb pri kombinácii denného a umelého osvetlenia

Náročnejších fotografov poteší aplikácia Expert RAW, ktorá fotí do formátu RAW Adobe DNG, takže na spracovanie „surového“ záberu môžete použiť nielen aplikácie od Adobe, ale aj Zoner Photo Studio či ďalšie aplikácie. Formát RAW poskytuje podstatne viac možností úprav, napríklad rozjasnenie tieňov či zobrazenie detailov na veľmi jasných plochách. 

Ak chcete experimentovať s videom v 8K rozlíšení, odporúčam použiť statív. Technológia SuperHDR umožňuje zachytiť detaily tváre aj prirodzenú farbu pleti nielen pri fotografiách, ale aj videách v protisvetle. Funkcia Auto Framing rozpozná a dokáže kontinuálne sledovať až desať ľudí a pri nakrúcaní videa na nich automaticky zaostruje. Jednoduchá matematika prezradí, že pre 8K video, čo je fyzicky 7680 × 4320 pixelov, je potrebné rozlíšenie snímača minimálne 33,2 megapixela, takže v tomto rozlíšení sa nedá použiť ani ultraširokouhlý objektív, ani teleobjektívy. Pripomínam, že displej má rozlíšenie 3088 × 1440 pixelov, takže 8K aj 4K video si v plnom rozlíšení vychutnáte len na televízoroch či monitoroch so zodpovedajúcim rozlíšením.

Veľmi príjemne ma prekvapil zvuk, ktorý netrpí počuteľným skreslením ani pri najvyššej hlasitosti. Milovníci kvalitnej hudby a dunivých basov, samozrejme, použijú slúchadlá.


Vynikajúco zvládnutý kontrast svetlo-tieň

Operačný systém Android 13 je doplnený o osvedčenú používateľskú nadstavbu One UI 5.1. Firemní používatelia ocenia možnosti certifikovanej bezpečnostnej platformy Samsung Knox. Poskytuje nielen ochranu, ale aj prehľad o tom, aké aplikácie majú prístup k údajom a ako ich využívajú. Používatelia môžu takisto špecifikovať, ktoré aplikácie a programy získajú prístup k ich dátam a ako ich môžu používať. Knox Vault umožňuje izolovať časť úložného priestoru, v ktorom sú citlivé dáta, ako sú heslá či biometrické údaje, od hlavného operačného systému.

Medzigeneračný rozdiel medzi S22 a S23 nie je revolučný, takže na nový vlajkový smartfón prejdú používatelia starších modelov S20, prípadne S10.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výborné fotoaparáty, kvalitné nočné zábery, výkonný procesor a GPU, výdrž batérie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: 4 nm procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (1× 3,36 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2 GHz Cortex-A510), GPU Adreno 740; pamäť 8 GB RAM; 256 GB úložného priestoru; displej: Dynamic AMOLED 2X 6,1", rozlíšenie 1080 × 2340 px, 425 PPI, obnovovacia frekvencia max. 120 Hz, HDR10+ 1200 nitov; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát 50 Mpx, OIS f/1,8, ohnisková vzdialenosť 24 mm; ultraširokouhlý 12 Mpx, f/2,2, ohnisková vzdialenosť 13 mm, uhol záberu 120˚, teleobjektív 10 Mpx, 3× optický zoom, OIS, f/2,4, oh­nisková vzdialenosť 70 mm; predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2, 26 mm; batéria 3900 mAh; nabíjanie: káblové 25 W, bezdrôtové 15 W, 4,5 W reverzné nabíjanie; konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Wi-Fi Direct, bluetooth 5.3; operačný systém Android 13, One UI 5.1; rozmery: 146,3 × 70,9 × 7,6 mm; hmotnosť: 168 g 

Cena: 1099 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Nezavádzajte reakcia na: Samsung Galaxy S23 / Kompaktný výkonný smartfón so špičkovými fotoaparátmi

18.4.2023 10:04
ako môžte nazvať 6,1" lopatu kompaktnou?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať