S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Samsung Galaxy S7 Edge

0

» Uvedenie novej vlajkovej lode Samsungu v predvečer otvorenia MWC (Mobile World Congress) je už tradične veľkolepé divadlo. Tentoraz nechýbala ani virtuálna realita, každý účastník podujatia mal na stoličke pripravené okuliare Samsung Gear VR, nainštalované, pripojené a s vloženým telefónom.  V sektore, kde sme sedeli, kolovali dohady, že Samsung zrejme vymenil nabíjací konektor za USB Type-C, a preto takto využil okuliare, ktoré sa pre S7 už nebudú dať využiť. Tento dohad bol nesprávny, okuliare Gear VR sú kompatibilné aj s novou vlajkovou loďou. Počas prezentácie sme potom všetci mohli vychutnať niekoľko vydarených virtuálnych scén a pozrieť si konštrukčné a dizajnové detaily v plastickom trojrozmernom podaní.

Príprava

Na recenziu jednej z najočakávanejších noviniek tohtoročnej „mobilnej“ sezóny sme sa dôkladne pripravili. Od vlaňajšej recenzie S6 uplynul takmer rok, aby sme teda mohli okrem recenzovania aj zodpovedne porovnávať, požičali sme si a týždeň intenzívne používali najskôr minuloročný model Samsung Galaxy S6. Tento telefón sme potom používali na porovnávanie aj počas testovania fotoaparátu. Aby sme mohli porovnávať, každý záber sme urobili obidvoma telefónmi z rovnakej pozície a prakticky v rovnakom čase. Výsledky porovnania nájdete na našom webe v článku Samsung Galaxy S7 Edge verzus Samsung Galaxy S6 - porovnanie foto­aparátov.

Konvergencia veľkostí

Produktový rad Galaxy S6 pozostával z troch modelov, pričom S6 a S6 Edge majú displej s uhlopriečkou 5,1". Po niekoľkých mesiacoch pribudol do rodiny posledný člen Galaxy S6 Edge+ s uhlopriečkou 5,7". Zdá sa, že nový produktový rad Galaxy S7 bude zahŕňať len dva modely. Základný model S7 s plochým 5,1" displejom a S7 Edge s displejom zaobleným po stranách a s uhlopriečkou 5,5". Aby sme boli úplne presní, model S7 má displej z 3D skla, ktoré je na okrajoch tvarovaním za tepla jemne zaoblené. Základný model S7 je menší a užší ako jeho predchodca a je o milimeter a nejaké stotiny hrubší. Súvisí to zrejme so zvýšením kapacity batérie a paradoxne toto zhrubnutie značne prispelo aj k ergonómii a telefón sa lepšie drží. Naproti tomu S7 Edge je tenší ako jeho predchodca.

» Porovnanie formátov pri maximálnom rozlíšení: vľavo je S6 (16:9) a vpravo S7 (4:3)

Dizajn a konštrukcia

Na testovanie sme mali k dispozícii model Galaxy S7 Edge, takže priamo sme obidva varianty S7 porovnávať nemohli, ale z hľadiska parametrov a funkcií, ktoré nesúvisia so zaobleným displejom, sú obidva modely veľmi podobné a na prípadné rozdiely vždy upozorníme.

Kovové, hliníkové telo modelu Edge po obvode lepšie nadväzuje na prednú a zadnú zaoblenú stenu z odolného skla Corning Gorilla Glass, prechod už nie je taký ostrý a vďaka tomu sa nový telefón oveľa lepšie drží v ruke. Tvar rámu do značnej miery eliminuje šmykľavosť skla ­zadnej steny. Marketingovo je sklo prezentované ako luxusné a ušľachtilé, to je pravda, ale tvorcovia mobilných telefónov preferujú sklo na zadnej stene aj z iného dôvodu. Ak má telefón podporovať indukčné nabíjanie, nemôže byť zadná stena kovová, takže do úvahy pripadá len plast, sklo, keramika či uhlíkové a kompozitné materiály. Detailný pohľad na povrchovú úpravu kovového rámu pripomínajúcu titán a na elegantné úzke tlačidlá vsadené presne, bez akejkoľvek vôle do rámu prezradí úsilie dizajnérov a konštruktérov o navodenie pocitu luxusu a precíznosti už pri prvých dotykoch. Veľmi priaznivo hodnotíme zaoblenie zadnej steny, ktoré je pri S7 použité v obidvoch modeloch. Pri hands on testovaní na MWC sme aj pri základnom modeli postrehli, že krycie sklo displeja má 3D úpravu, teda po celom obvode jemne zaoblené hrany, takže sklená plocha oveľa lepšie nadväzuje na kovový rám –  či už na pohľad, alebo na dotyk. Fotoaparát na ­zadnej strane vyčnieva už len 0,46 mm, čo značne zvýšilo stabilitu telefónu položeného zadnou stranou na tvrdej podložke. Krátkodobé testovanie nenaznačilo, že by obruba krycieho skla objektívu mala tendenciu na ošúchanie. Vpravo od objektívu je LED blesk a senzor na meranie tepovej frekvencie.

» Spodná stena telefónu

» Slot na kartu microSD sa presťahoval na hornú stenu telefónu

Novinka, presnejšie povedané, staronová vlastnosť, je vodotesnosť vyhovujúca štandardu IP68, čo znamená, že telefón prežije pol hodiny v hĺbke jeden a pol metra. Staronová preto, lebo vodotesný bol model S5, no tu bola vodotesnosť dosiahnutá pomocou krytky konektora USB, čo bolo značne nepraktické. Galaxy S6 nebol vodotesný. S7 je vodotesný, no nepoužíva krytky, ale vnútorné utesnenie konektorov. Po vystavení vode odporúčame dôsledne vyklepať vodu z konektorov a nechať uschnúť. Odolali sme pokušeniu ponoriť Galaxy S7 do plexisklovej vaničky s vodou a nakrútiť o tom populistické video, ktoré by vôbec nič nedokazovalo, pretože keby aj telefón náhodou úplne vodotesný nebol, prejavilo by sa to až po dlhšom čase. Slaná voda je tabu, ak sa telefón s ňou dostane do styku, odporúčame nechať v servise odborne vyčistiť konektory. Samsung poškodenie vplyvom porušenia vodotesnosti, samozrejme, neuznáva, nemôže mať istotu, že boli dodržané stanovené podmienky.

Hardvérové tlačidlo pod displejom s integrovaným snímačom odtlačku prsta je v porovnaní s S6 trochu väčšie a jeho tenučký rámik už nie je strieborne metalický, ale vo farbe zariadenia, teda v našom prípade čierny. Drobná, no pozitívna zmena smerom k dizajnovému minimalizmu. Presnosť identifikácie podľa odtlačku je takmer stopercentná. Exkurziu po obvode rámu ­začneme v hornej časti slotom na kartu SIM a microSD, nasleduje otvor na mikrofón kompenzujúci hluk pri telefonovaní. Na pravej strane sú dve oddelené tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Dajú sa využiť aj na iný účel, napríklad ako spúšť fotoaparátu či na ovládanie zoomu. Najviac prvkov nájdete na dolnej hrane. Zľava doprava je to konektor na slúchadlá, konektor USB, otvor mikrofónu a mriežka z desiatich otvorov v dvoch radoch, pod ktorou je monofónny reproduktor. Na pravej strane rámu je len jediné tlačidlo na zapnutie/vypnutie.

» Možnosti konfigurácie bočného panela

Displej

Použitý displej AMOLED s rozlíšením QHD je to najlepšie, čo môžete momentálne na mobilnom telefóne mať. Tak sýtosťou farieb, kontrastom, vernosťou a hĺbkou čiernej, ako aj čistotou a jasnosťou bielej farby. Rozsah pozorovacích uhlov je takisto vynikajúci, bez známok farebného skreslenia. Zaoblenie dlhších hrán displeja je najvýraznejší charakteristický znak modelu Edge. K výhodám patrí imidžovosť, odlíšenie značky a predovšetkým funkcie, ktoré možno aktivovať posunom prsta po zaoblenej hrane. Nevýhodné je určité skreslenie obrazu v zaoblenej časti, ktoré môže trochu prekážať napríklad pri čítaní elektronických kníh. Tvorcovia aplikácií špeciálne pre Samsung s tým počítajú a ostatní vývojári by si mali spomenúť na rané školské roky, keď sme si museli v zošitoch robiť okraje. Nemali by zabúdať, že na to, aby boli majitelia S7 a S7 Edge s ich aplikáciami spokojní až nadšení, nemali by využívať plochu displeja úplne na doraz. Pri určitom spôsobe držania môže dochádzať k nechceným dotykom, ale tie sa snažili tvorcovia používateľského rozhrania softvérovo identifikovať a ignorovať. Spočiatku si určite budete prispôsobovať úroveň jasu v rôznych svetelných podmienkach, ale už po krátkom používaní to nebude treba a začnete primeraný jas v každej situácii považovať za samozrejmosť. Nová S7 má totiž inteligentnú správu jasu displeja, ktorá si tieto hodnoty zapamätá a bude ich automaticky nastavovať.

Novinkou na displeji je funkcia Always On, teda trvalé zobrazovanie niektorých informácií, predovšetkým času a ikon notifikácií, aj pri vypnutom telefóne. Technológia AMOLED umožňuje takmer úplne vypnúť čierne pixely, a ak sa k tomu pridá primerane intenzívne podsvietenie len časti obrazovky, takéto zobrazenie je paradoxne aj energeticky šetrné. Podľa výskumov sa totiž priemerný používateľ pozrie na displej telefónu priemerne 150-krát denne a každé pozretie si vyžiada niekoľkosekundové zapnutie telefónu. Telefón sa dá nastaviť tak, aby sa v noci funkcia Always On zmenila na takzvané nočné hodiny, ktoré spolu s ďalšími údajmi malými znakmi ­zobrazia na zaoblenej bočnej hrane displeja. Informácie na bočnej hrane môžete zobraziť aj pri vypnutej obrazovke, stačí, keď po zaoblenej hrane urobíte prstom gesto „tam a späť“.

Pri pohľade na domovskú obrazovku S6 a S7 (každá má iný grafický a farebný motív) sme subjektívne konštatovali, že S7 má oveľa sýtejšie farby. Takto budú určite obidva modely porovnávať ľudia na pultoch predajní. Nechcelo sa nám však veriť, že by sa Samsungu, presnejšie výrobcovi zobrazovacej jednotky, podarilo až tak výrazne zlepšiť perfektný displej AMOLED šestky. Preto sme urobili jednoduchý pokus. Pomocou luxmetra sme na obidvoch telefónoch nastavili presne rovnakú intenzitu podsvietenia, zosnímali sme screenshot obrazovky S7 a zobrazili na S6. Výsledok potvrdil náš predpoklad, že displej nového modelu síce zobrazuje sýtejšie niektoré odtiene, predovšetkým sýtomodrú a červenú, ale rozdiel je veľmi malý. Tvorcovia grafiky nadstavby operačného systému jednoducho vybrali motív, ktorý umožnil displeju čo najviac vyniknúť. Pri meraní sme zistili nielen fakt, že maximálna hodnota podsvietenia je o 11 percent vyššia než pri minuloročnom modeli, ale aj to, že displej je pri minimálnom jase takmer o 20 percent tmavší. Nastavenie jasu je možné v rozsahu 400:1.

Hardvér a výkon

O výraznom náraste výpočtového a grafického výkonu najlepšie svedčí trojica hodnôt 69 815, 70 647 a 127 672. To sú skóre modelov Galaxy S6 Edge, S6 Edge + a S7 Edge v populárnom benchmarku AnTuTu. Namerané hodnoty v plnom rozsahu potvrdzujú tvrdenie Samsungu, že procesor nového modelu Galaxy S7 má o 30,4 % vyšší výkon, ako mal S6, a grafický čip je výkonnejší dokonca až o 63,9 %. Vyšší výkon si zákonite vyžaduje účinnejšie chladenie. Chladiaci systém S7 využíva podobný princíp ako chladničky či klimatizácie, teda vyparovanie a kondenzáciu. Tekutina v uzavretej tvarovanej chladiacej trubici sa pri zahriatí bude vyparovať a ochladí tak tepelne exponované miesta. Pri ochladzovaní v inej časti telefónu, kde nie sú polovodičové prvky, dochádza ku kondenzácii, takže teplo sa v telefóne rovnomerne rozloží a následne odovzdá do okolia. Ani počas behu benchmarkov, ani pri hraní náročných hier sme nezaznamenali sklon k prehrievaniu. V najteplejšom mieste sme namerali 39,6 stupňa a v spodnej najchladnejšej časti 30,2 stupňa. Ak sme počas hrania telefón zároveň nabíjali, teplota sa vyšplhala na 41,8 stupňa.

V USA sa Galaxy S7 predáva so štvorjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 820 a vo zvyšku sveta vrátane Slovenska sa na trhu ponúka verzia s osemjadrovým procesorom vlastnej konštrukcie Exynos 8890. Procesor je vyrobený 14 nm technológiou a má dve štvorice jadier. Prvé štyri jadrá typu Mongoose sú taktované na 2,6 GHz, tie sa zapájajú do hry pri náraste požiadaviek na výkon. Ďalšie štyri jadrá Cortex-A53 majú na starosti bežnú, energeticky úspornú prevádzku. Kapacita operačnej pamäte 4 GB s rezervou vystačí na akýkoľvek účel. Grafický výkon poskytuje čip Mali-T880 MP12. Na Slovensku sa budú predávať len telefóny s kapacitou úložného priestoru 32 GB. Vzhľadom na podporu externej pamäťovej karty to nie je na prekážku.

Batéria a nabíjanie

Používatelia veľmi ocenia zvýšenie kapacity batérie pri obidvoch modeloch. S7 má batériu s kapacitou 3000 a väčší Edge s kapacitou 3600 mAh. Výdrž na batériu bola totiž jedna z pripomienok používateľov S6, ktorým sa nepáčilo, že pri intenzívnom používaní im telefón na jedno nabitie nevydrží ani celý deň a k tenkému štýlovému telefónu si musia nosiť powerbank. O S7 si dovolíme tvrdiť, že počnúc druhým týždňom im už batéria vydrží minimálne 24 hodín. Nie preto, že by sa batéria po týždni sformovala na vyššiu kapacitu, ale preto, že sa nabažia novinky a nebudú ju používať takmer neustále. Pri umiernenom používaní vydržíte fungovať aj dva dni, možno ku koncu využijete šetriaci režim Androidu 6.0 a prinajhoršom aj režim extrémneho šetrenia. Technológia Quick Charge 2.0 umožňuje nabitie úplne vybitej batérie na plnú kapacitu za menej ako 100 minút.

Rozšírenie pamäte kartou SD

Samsung vypočul pripomienky používateľov predchádzajúcich modelov a umožnil vložiť do telefónu aj kartu microSD s kapacitou do 200 GB. Pamäťová karta sa vkladá do spoločného slotu so SIM kartou. Zmenilo sa aj umiestnenie slotu, nový model ho má v pravej časti hornej steny. Zdanlivá nevýhoda spoločného slotu je prerušenie mobilného spojenia pri výmene pamäťovej karty, ale to používateľovi len pripomenie, že pamäťová karta je prostriedok na rozšírenie pamäte, a nie médium na prenos údajov. Postupne si totiž budete na kartu ukladať nielen multimédiá, ale aj dôležité údaje, napríklad dokumenty, mapy na navigáciu, dátové súbory aplikácií a podobne. Preto vymieňanie pamäťovej karty nebude prichádzať do úvahy a kopírovanie multimédií a iných veľkých súborov je jednoduchšie cez kábel USB. Keď už spomíname USB, súčasťou balenia S7 je aj redukcia z micro USB na USB typu A, teda ekvivalent kábla USB OTG (On To Go). Úspešne sme vyskúšali použitie kľúča USB. Po jeho zasunutí do redukcie sa automaticky spustí aplikácia na správu súborov. Pri vyberaní slotu s kartami sme zistili potenciálny problém. Otvor, do ktorého sa zasúva hrot na uvoľnenie slotu, je blízko otvoru na mikrofón na potlačenie hluku v miestnosti pri telefonovaní. Opatrným skúmaním sme zistili, že hrot sa do otvoru na mikrofón zmestí, no neskúšali sme, ako hlboko sa dá do nesprávneho otvoru zatlačiť a čo tam prípadne poškodí alebo nepoškodí. Veríme, že konštruktéri s touto možnosťou zámeny otvorov počítali a mikrofón umiestnili dostatočne hlboko.

Zvuk

Zvuk z monofónneho reproduktora je na bežné použitie dostatočne hlasný. Exceluje predovšetkým v pomerne širokej oblasti stredných a vyšších frekvencií. Pri vyšších frekvenciách je reprodukcia menej „ostrá“, a preto subjektívne príjemnejšia. Domnievame sa, že potlačenie najvyšších frekvencií a tým vlastne vyrovnanie frekvenčnej charakteristiky zapríčinila nevy­hnutnosť použitia membrány schopnej odolať tlaku vody v hĺbke 1,5 m. Telefón má len možnosť monofónnej hlasitej reprodukcie a nebude sa v tomto režime používať na prehrávanie hudby, frekvenčnú charakteristiku sme nemerali. Od pribalených slúchadiel sme nič mimoriadne neočakávali, ich frekvenčný prednes a dynamika je pre bežného používateľa viac než vyhovujúca a milovníci hi-end zvuku používajú slúchadlá inej kvalitatívnej aj cenovej triedy. Vyskúšali sme prehrávať skladby nahrané s vysokou vzorkovacou frekvenciou a reprodukcia so slúchadlami Sony MDR-1A triedy Hi-Res Audio bola excelentná. Audiodekodér aj nízkofrekvenčný zosilňovač sú kvalitou porovnateľné s prehrávačmi vyššej triedy. Ak chcete experimentovať s kvalitnejším prehrávaním bežných súborov MP3, odporúčame vyskúšať funkciu Zvýšenie rozlíšenia na UHQ. Na vážnu hudbu bude lepšie zapnúť voľbu Profi elektrónkový zosilňovač. Vyskúšali sme ho pri počúvaní Vivaldiho a husľový koncert s týmto nastavením znie veľmi dobre.

Fotoaparát

Keď laický záujemca začne porovnávať parametre novej vlajkovej lode Galaxy S7 s minuloročnou S6, bude v duchu uznanlivo prikyvovať, až kým sa nedostane po parametre hlavného fotoaparátu, presnejšie po jeho rozlíšenie. To kleslo zo 16 megapixelov na 12. Navyše kým S6 mal maximálne rozlíšenie pri pomere 16:9, nová S7 má natívny pomer strán obrazu 4:3, takže ak si nastavíte pomer strán 16:9, budete fotiť s rozlíšením 9,1 megapixela a snímka bude mať 4032 × 2268 pixelov. Skúsení fotografi však vedia, že počet megapixelov vypovedá o kvalite a možnostiach akéhokoľvek fotoaparátu len veľmi málo. Dôležitá je veľkosť a kvalita snímača a, samozrejme, objektív. Samsung Galaxy S7 má úplne nový senzor, využívajúci technológiu Dual Pixel, umožňujúci zachytiť lepší obraz aj v náročnejších svetelných podmienkach. Tým nemyslíme len šero a pološero, ale aj snímky v protisvetle. Väčšie pixely (1,4 mikrometra), z ktorých každý je zložený z dvoch fotodiód, dokážu zachytiť viac svetla.

Kľúčové zlepšenie je rýchlosť a presnosť automatického zaostrovania, predovšetkým pri sledovaní pohyblivých objektov. Bežné fotoaparáty mobilných telefónov využívajú na fázovú detekciu zaostrenia menej ako 5 % pixelov. Galaxy S7 na tento účel využíva všetky pixely. Na testovanie sledovania zaostrovania pohyblivého objektu sme využili veľkú, huňatú a svižne sa pohybujúcu mačku, pričom miestnosť sme postupne zatemňovali žalúziami. Musíme konštatovať, že čo sa týka rýchlosti a presnosti zaostrovania, a to aj rýchlo sa pohybujúcich objektov, za zhoršených svetelných podmienok a dokonca aj pri okraji obrazu, nemá momentálne S7 medzi smartfónmi konkurenciu.

Svetelnosť objektívu sa zvýšila z F/1,9 na F/1,7, čo umožní lepšie zábery v zlých svetelných podmienkach a aj väčšie možnosti pri realizácii kreatívnych zámerov pomocou hĺbky ostrosti. Na porovnanie, setové objektívy zrkadloviek majú svetelnosť F/3,5 a väčšina drahých kvalitných zoomových objektívov F/2,8. S predajom zrkadlovky do bazára by však budúci majitelia S7, očarení jeho krásnymi, perfektne exponovanými a ostrými fotografiami, mali predsa len počkať, pretože je tu jeden dôležitý obmedzujúci faktor. Clona objektívov mobilov sa nedá nastavovať a aj veľkosť senzora zrkadlovky a s ním súvisiace vlastnosti sú niekde úplne inde.

Zaujímavá funkcia je Motion Panorama, teda panoráma, ktorá zachycuje nielen priestor aj niekoľkonásobne presahujúci šírku zorného poľa objektívu, ale aj pohyb v tomto priestore. Pri prezeraní pohyblivej panorámy môžete meniť uhol pohľadu posunom prsta po obrazovke alebo rovnakým pohybom ruky s telefónom, aký ste robili pri snímaní panorámy.

Používateľské rozhranie

Android vo verzii 6.0 Marshmallow je doplnený nadstavbou TouchWiz, ktorú hodnotíme ako rozumné optimum medzi natívnym Androidom, tak ako ho poznáme z Nexusov, a prešperkovanými nadstavbami niektorých výrobcov, skrátka a dobre, zlatá stredná cesta. Používatelia modelu Edge ocenia bočný displej, ktorý zobrazíte gestom – pohybom prsta po zaoblenej časti displeja v mieste naznačenej zosvetlenou záložkou. Takto rýchlo vyvoláte obľúbený obsah, ktorým môžu byť napríklad často používané ikony, aktuálne spravodajstvo, kontakty alebo čokoľvek iné. Od budúceho mesiaca Samsung sprístupní SDK pre výrobcov softvéru. Predpokladáme, že začnú pribúdať rôzne varianty panelov „edge“ v aplikáciách tretích strán.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať