S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy S9+ vs. Sony Xperia XZ2 vs. Huawei P20 Pro: Veľký test vlajkových smartfónov

0

Na jar bolo predstavených niekoľko špičkových smartfónov, takzvaných vlajkových lodí. Tri z nich, a to Samsung Galaxy S9+, Sony Xperia XZ2 a Huawei P20 Pro, som mal k dispozícii súčasne, takže som ich mohol nielen dôkladne otestovať, ale aj porovnať. Porovnanie sa týkalo výkonu, nabíjania, stabilizácie obrazu pri nakrúcaní videa a fotenia v extrémnych svetelných podmienkach pri slabom svetle večer a v noci. Metodika testovania bola zvolená s ohľadom na maximálnu objektívnosť. Podrobné výsledky aj s obrázkami v plnom rozlíšení a videá s postupom testovania nájdete na našom webe, odkazy na jednotlivé články sú v QR kódoch.

Porovnanie výkonu

Tento test bol realizovaný pomocou najnovších verzií benchmarkových programov AnTuTu Benchmark, PCMark for Android a 3dMark. Zakaždým boli urobené dva testy krátko po sebe a následne som vypočítal skóre ako priemer z obidvoch meraní. Vyššie skóre je lepšie.

AnTuTu Benchmark

  1. Sony Xperia XZ2                258 550
  2. Samsung Galaxy S9+       249 150
  3. Huawei P20 Pro                206 993

PCMark for Android: Work 2.0

  1. Sony Xperia XZ2                8 422
  2. Huawei P20 Pro                7 323
  3. Samsung Galaxy S9+       5 520

3dMark: Sling Shot Extreme OpenGL ES3.1

  1. Sony Xperia XZ2                4 186
  2. Samsung Galaxy S9+       3 316
  3. Huawei P20 Pro                2 965

3dMark: Sling Shot:

  1. Sony Xperia XZ2                4 667
  2. Huawei P20 Pro                3 313
  3. Samsung Galaxy S9+       2 372

Ak to zosumarizujem, vo všetkých testoch sa najlepšie umiestnil smartfón Sony Xperia XZ2.

Priebeh nabíjania metódou CCCV

Nabíjanie

Meral som nabíjacie prúdy. To je objektívne kritérium, ktoré sa dá zmerať. Naproti tomu výdrž batérie je do značnej miery subjektívna záležitosť, pretože každý človek používa svoj prístroj rôzne intenzívne, takže tento atribút neporovnávam.

Pri nabíjaní Li-ion akumulátorov sa používa metóda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage). Ako vyplýva z názvu, je to nabíjanie konštantným prúdom, až kým akumulátor nedosiahne vopred stanovené napätie, a potom nabíjanie pokračuje konštantným napätím. Prechod na nabíjanie konštantným napätím je na grafe vyznačený zvislou červenou čiarou. Všimnite si, že k tomu dochádza pri dosiahnutí 80 % a je to približne v tretine času potrebného na nabitie akumulátora na plnú kapacitu.

Preto som počas nabíjania meral dvakrát, prvýkrát vo fáze 30 – 40 % kapacity, keď sa nabíja rýchlo konštantným prúdom, a druhýkrát po prekročení 80 %, keď sa nabíja konštantným napätím. Údaje o napätí sú zaokrúhlené na jedno desatinné miesto. Každé meranie som robil dvakrát – pri zapnutom smartfóne a rozsvietenom displeji a aj v uspatom stave.

Originálna nabíjačka k Samsung Galaxy S9+ dodáva podľa štítka napätia 9 V/1,67 A alebo 5 V/2 A. Originálna nabíjačka k Huawei P20 Pro dodáva napätia 9 V/2 A alebo 4,5 V/5 A alebo 5 V/4,5 A. Nabíjačku k Sony Xperia XZ2 som k dispozícii nemal, ale to vôbec neprekážalo. Pri nabíjaní som simuloval aj reálny scenár, keď používateľ nenosí so sebou originálne nabíjačky pre všetky zariadenia, ale tieto zariadenia s konektorom USB-C nabíja z jednej nabíjačky. Presne tak fungujem aj ja a úplne všetko, čo sa nabíja cez USB-C, nabíjam zo zdroja pre MacBook Pro. Dodáva napätia 20,3 V/3 A, 9 V/3 A a 5,2 V/2,4 A. Je to logické, pretože z tejto nabíjačky môžem nabiť ultrabook aj smartfóny.

Nabíjanie z 30 % kapacity, smartfón zapnutý

Smartfón

Vlastnou nabíjačkou

Zdrojom z MacBook Pro

Samsung Galaxy S9+

8,9 V * 0,63 A = 5,6 W

8,9 V * 0,63 A = 5,6 W

Sony Xperia XZ2

---

8,8 V * 1,25 A = 11 W

Huawei P20 Pro

5,2 V * 1,12 A = 6,16 W

8,8 V * 1,57 A = 13,8 W

 

Nabíjanie z 30 % kapacity, smartfón v sleep mode

Smartfón

Vlastnou nabíjačkou

Zdrojom z MacBook Pro

Samsung Galaxy S9+

8,9 V * 1,59 A = 14,15 W

8,9 V * 1,45 A = 12,9 W

Sony Xperia XZ2

---

8,8 V * 1,43 A = 12,58 W

Huawei P20 Pro

5,2 V * 1,1 A = 5,72 W

8,8 V * 1,57 A = 13,8 W

 

Nabíjanie z 80 % kapacity, smartfón zapnutý

Smartfón

Zdrojom z MacBook Pro

Samsung Galaxy S9+

5,17 V * 0,49 A = 2,53 W

Sony Xperia XZ2

5,01 V * 1,21 A = 6,06 W

Huawei P20 Pro

8,96 V * 0,55 A = 4,92 W

 

Stabilizácia obrazu pri nakrúcaní videa

Dobrá stabilizácia obrazu je kľúčový predpoklad predovšetkým pri nakrúcaní videa z ruky, čo je pri smartfónoch najčastejšie používaný spôsob. Rovnako pri fotografovaní v horších svetelných podmienkach dobrá stabilizácia obrazu umožňuje predĺžiť čas exponovania bez toho, aby sa na zábere prejavila neostrosť vplyvom rozhýbania. Pri tomto teste bolo náročnejšie stanoviť metodiku, aby boli otrasy vždy rovnaké a navyše reálne. Simuloval som otrasy v autobuse MHD. Je to reálna situácia, skupina mladých sa vracia z párty a urobia si video aj z cesty. Napísal som mobilnú aplikáciu pre iPhone, v ktorej som pomocou akcelerometra zmeral otrasy pri bežnom scenári použitia, keď človek drží smartfón pred sebou v polohe, v akej by fotil a filmoval. Na základe nameraných údajov rovnaké otrasy generuje testovací prípravok riadený mikroprocesorovou doskou Arduino.

Poradie:

  • Sony Xperia XZ2,
  • Huawei P20 Pro,
  • Samsung Galaxy S9+.

Pripomínam, že Sony Xperia XZ2 nemá hardvérovú optickú stabilizáciu. Softvérový stabilizátor Steady Shot funguje tak, že sa sníma video vo vyššom rozlíšení, než je nastavená hodnota, a v reálnom čase sa orezáva tak, aby sa eliminovali otrasy a chvenie. Očividne to funguje veľmi dobre.

Fotenie večer a v noci

Dobrú fotografiu pri dobrom svetle, napríklad pri zamračenej oblohe napoludnie, dokážete urobiť prakticky akýmkoľvek smartfónom. Jeden z atribútov, ktorým sa špičkové smartfóny, takzvané vlajkové lode, odlišujú od lacnejších prístrojov strednej triedy, je to, že nimi dokážete urobiť dobrý záber aj v horších svetelných podmienkach.

Aj v tomto prípade som sa spoľahol na fotenie pomocou prípravku, čo je test, ktorý má najväčšiu mieru objektivity. Prípravok je komora, ktorá má čierne látkové steny a regulovateľné osvetlenie. Aby som eliminoval akékoľvek potenciálne blikanie, na osvetlenie nevyužívam LED diódy, ale klasické žiarovky napájané jednosmerným prúdom z kvalitného laboratórneho regulovaného zdroja. Vnútri komory bola testovacia scéna a takisto luxmeter. Jeho senzor meral úroveň osvetlenia v luxoch a displej bol v zábere, takže hodnota intenzity osvetlenia bola zachytená aj na každej fotografii. Samozrejme, telefóny boli pri tomto meraní na statíve.

Pri hodnote osvetlenia 1 lux, čo je skutočne veľmi málo svetla, si všetky tri smartfóny počínali pomerne dobre. Najlepší výsledok, čo sa týka minima šumu a detailov vykreslenia obrazu, dosiahol Huawei P20 Pro. Sony Xperia XZ2 zvolila podľa môjho názoru zbytočne vysoké ISO, čo sa prejavilo na šume. Paradoxne ešte vyššie ISO deklaruje P20, ťažko povedať, čo hodnota 51 200 znamená v praxi, každopádne na šume sa to nijako neprejavilo. Potom som znížil hodnotu osvetlenia na polovicu, teda na 0,5 lx. Parametre expozícií sa nezmenili, jedine Huawei P20 deklaruje hodnotu 65 535. Z tejto hodnoty, ktorá nie je náhodná, pretože v hexadecimálnom vyjadrení znamená 0xFFFF, je zrejmé, že aplikácia fotoaparátu do 4 bajtov v EXIF nedokáže aktuálnu hodnotu zapísať. Napriek tomu Huawei P20 s prehľadom víťazí, obrázok je dobre prekreslený, hoci červená farba už vyzerá dosť „vyšedivená“. S9+ sa drží veľmi dobre, aj keď šumu pribúda. Xperia XZ2 má najviac šumu, no zároveň má pri tejto hodnote osvetlenia najlepšie podanie farieb.

Testovací prípravok na generovanie vibrácií

 

Nastavujem hodnotu osvetlenia 0,2 lx. Huawei P20 v tomto prípade priam exceluje. Napriek tomu, že fotené predmety pri tejto úrovni osvetlenia sotva vidno, záber je plný detailov a úroveň šumu je veľmi nízka. Aj výsledok z Xperie XZ2 napriek šumu, a to aj farebného, ktorý vidno na bielych plochách kocky, zobrazuje detaily a musím pochváliť verné podanie farieb. Záber zo Samsung Galaxy S9+ je pri tejto úrovni osvetlenia na hranici použiteľnosti. Všetky fotky z tohto testu nájdete na našom webe.

Objektívne testovanie je jedna vec, no subjektívny dojem zo záberov v reálnom prostredí môže byť iný. Nasledujúca trojica snímok ukazuje záber na slabo osvetlené jazierko, pričom pri modeloch, ktoré mali nočný režim, som fotil aj s automatikou i v tomto režime. Aj v tomto prípade som vždy použil statív. Najskôr porovnanie fotiek pri nastavení na automatiku.

Všetky tri zábery sú veľmi dobré. Je príjemným prekvapením, že S9+ sa nesnaží o príliš saturované farby. Huawei P20 Pro je tradične vynikajúci. Xperia sa automaticky prepla na nočnú scénu. Nízke ISO 200 sa veľmi priaznivo podpísalo na šume a tento záber len potvrdil, že Xperia XZ2 má pri nízkej úrovni osvetlenia veľmi dobré podanie farieb.

Konštatujem že všetky tri modely si v extrémnych svetelných podmienkach dokážu poradiť veľmi dobre, víťazom testu je jednoznačne Huawei P20 Pro.

Výsledky testov a videá z testovania na webe

Výkon a nabíjanie

Stabilizácia obrazu

Fotenie večer a v noci


Samsung Galaxy S9+: osvetlenie 0,5 lx (f/1,5 1/4 s, ISO 1250)


Sony Xperia XZ2: osvetlenie 0,5 lx (f/2 1/8 s, ISO 12 800)


Huawei P20 Pro: osvetlenie 0,5 lx (f/1,8 1/4 s, ISO 65 535)

 


Samsung Galaxy S9+: (f/1,5 1/10 s, ISO 640)


Sony Xperia XZ2: (f/2 1 s, ISO 200)

 


Huawei P20 Pro: (f/1,8 1/15 s, ISO 2 000)

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung sony Huawei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať