Samsung Galaxy Z Flip - dizajnové „véčko“ s ohybným displejom
Galaxy Z Flip je už druhý pokus Samsungu o smartfón s ohybným displejom. Zatiaľ čo model Galaxy Fold ponúka po roztvorení dvojnásobnú plochu displeja, model Z Flip je reinkarnácia „véčkovej“ konštrukcie, ale na novej technologickej úrovni s ohybným displejom. Deliaca rovina s kĺbom, okolo ktorého sa smartfón skladá, je v strede dlhšej strany displeja. V praxi to znamená, že smartfón s uhlopriečkou displeja 6,7 palca má po zložení veľkosť malej peňaženky, takže sa pohodlne zmestí do dlane aj vrecka.
K dispozícii som mal farebný variant Purple Mirror a pravdepodobne táto farba, samozrejme, aj spolu s veľkosťou u mňa vyvolali dojem, že je to smartfón dizajnom, farbou aj filozofiou používania viac smerovaný pre dámy. V kabelke už majú súpravu na mejkap, ktorá sa roztvára podobným spôsobom. Samozrejme, je to subjektívny dojem a ťažko povedať, keby som ako prvý mal smartfón vo variante Black Mirror, či by to navodilo dojem smartfónu pre mužov. Aj tu je k dispozícii analógia s tabatierkou či puzdrom na vizitky.
Treba oceniť, že Samsung sa nebojí ísť na trh s kožou, presnejšie povedané, s ohybným displejom. Hneď na úvod state o ohýbaní treba konštatovať, že displeje, ktoré umožňujú ohyb s pomerne malým polomerom, nemajú nekonečnú životnosť. Samsung deklaruje, že Flip by mal vydržať 200 000 ohnutí.
Pohľad na kĺb zvonku
Predpokladajme dobu používania 4 roky. Na prvý pohľad je to veľa, ale počítajme, že prvý majiteľ ho bude mať rok, maximálne dva roky, je to predsa fanúšik nových technológií a dizajnov, potom ho predá. Jednoduchá matematika 200 000/1460 dní prezradí, že denne by ste mohli displej ohnúť 136-krát. Približne 8 hodín budete spať, a keď budete hore, môžete smartfón ohnúť každú hodinu 8-krát. Testy ohýbania Foldu, ktorý mal deklarovaných takisto 200 000 ohybov, v niektorých zahraničných redakciách ukázali, že skutočná životnosť bola len trochu viac ako polovičná. Ak čítate na našom webe seriál IoT a robotika, viete, že postaviť prípravok na testovanie počtu ohybov by sme zvládli za dve hodiny, ale je rozdiel, či sa displej bude ohýbať v priemere 8-krát za hodinu, alebo nepretržite v rýchlom slede, ako to bolo pri testoch.
Detail kĺbu zatvoreného smartfónu
Detail kĺbu pootvoreného smartfónu
Výrobca deklaruje, že Galaxy Z Flip má displej Infinity Flex s technológiou Ultra Thin Glass. Ťažko povedať, čo to presne znamená. Buď je displej pokrytý vrstvičkou takého ultratenkého skla, že je ohybné, alebo sú do hmoty displeja pridané častice skla. Podľa reakcie na jemný poklep nechtom to vyzerá skôr na plast. Tak alebo onak, povrch displeja nemôže tvrdosťou súperiť s odolnosťou skla Gorilla Glass. No to ani nemusí. Zatiaľ čo mnohí z nás nosíme klasický smartfón voľne vo vrecku, často spolu s kľúčmi či mincami, Flip bude vo vrecku zložený, takže displej je perfektne chránený. Detailnejší pohľad prezradí, že rámik okolo displeja je mierne vypuklý, takže po zatvorení sa plochy displeja nedotýkajú, ale je medzi nimi medzera asi 0,2 mm, takže prípadné zrnko prachu sa do displeja nezatlačí. Asi najväčšou výzvou pre odolnosť displeja proti poškriabaniu budú teda nechty, predovšetkým dámske. Aj kĺb musí byť nielen mechanicky odolný, ale musí zabrániť vnikaniu prachu. Keby sa pod displej dostala ostrejšia prachová častica, mohla by ho poškodiť. Preto je kĺb vnútri utesnený miniatúrnymi štetinkami z nylonových vlákien. Na odolnosť proti vode však zabudnite. Hrúbka smartfónu v zloženom stave je 17,4 mm, teda približne ako tenšia peňaženka. Povrch zrkadlovo lesklých zadných stien je pomerne klzký, takže odporúčam puzdro. Originálne puzdro je z dvoch dielov, z vonkajšej strany majú na dotyk príjemný povrch pripomínajúci kožu. Z vnútornej strany je mierne lepivá plocha, takže časti puzdra na smartfóne spoľahlivo držia. Samozrejme, smartfón v zatvorenom stave je s puzdrom ešte asi o 2 mm hrubší, ale ochrana a ergonómia pri držaní a ľahkom otváraní za to stoja. Podobne ako zrejme každý budúci používateľ som sa snažil naučiť smartfón otvárať jednou rukou. Dá sa to, navyše s puzdrom je to ľahšie. Flip totiž budete musieť otvoriť pri každom telefonovaní aj prijatí hovoru. Keď je smartfón zatvorený, nedá sa ním telefonovať. Hovor však môžete ukončiť zatvorením telefónu. Kĺbový mechanizmus je z dôvodu pevnosti a odolnosti pomerne tuhý, takže na otvorenie smartfónu efektným gestom à la vyskakovací nožík môžete zabudnúť.
Displej AMOLED má rozlíšenie 2636 × 1080 pixelov a pomer strán 21,9:9. V strede hornej strany je malý otvor na selfie kameru. Pri bežnom používaní miesto skladania nevidíte, samozrejme, ak ho cielene nehľadáte natáčaním displeja tak, aby mierne zvlnenie bolo pri určitom uhle dopadu svetla viditeľné. V režime na šírku som pozrel niekoľko dokumentárnych filmov, ale nech bola na displeji akákoľvek jasová a farebná kombinácia, miesto ohybu bolo neviditeľné. Podobne je to aj s hmatom. Miesto ohybu rozpoznáte, ale čo sa týka ovládania, je rovnaké ako na klasickom displeji, a to vrátane jemných a presných gest. Samozrejme, používateľ ako prvé prehmatá miesto zloženia, až potom si uvedomí, že pocit pri gestách po celej ploche displeja je trochu iný než pri skle s oleofóbnou vrstvou. Na mastnote od prstov sa prichytáva prach, takže odporúčam displej častejšie čistiť jemnou handričkou.
Druhý displej, takisto farebný a dotykový, ale miniatúrny, je na vonkajšej strane vedľa oválnej platformy s objektívmi zadného fotoaparátu. Implicitne zobrazuje dátum, čas a stav batérie. Umožňuje však zobrazovať aj údaje o notifikáciách či nabíjaní a, samozrejme, aj čas, takže na zistenie, koľko je hodín, Flip otvárať nemusíte. Ak udelíte príslušné povolenie, na tomto displeji sa zobrazí nielen údaj o počte notifikácií, ale budete si formou rolovania môcť zobraziť aj ich texty. Displej vedľa objektívov fotoaparátu vám pomôže aj v prípade, ak si chcete urobiť selfie zatvoreným smartfónom. Vtedy sa na ňom zobrazí výrez zo stredu záberu, takže podľa neho s trochou skúseností môžete záber komponovať.
Špecifikám skladacieho displeja je prispôsobené aj používateľské rozhranie vyvinuté v spolupráci s Google. Galaxy Z Flip pritom možno otvoriť prakticky v ľubovoľnom uhle podobne ako notebooky. Poloha, v ktorej časti displeja zvierajú uhol približne 90°, je užitočná pri fotografovaní zadným fotoaparátom, pretože smartfón môžete položiť na vhodnú podložku a nahradiť tak statív. Pomocou samospúšte potom môžete fotiť seba alebo skupinku ľudí aj s vami, prípadne pri večerných a nočných záberoch použiť dlhší čas expozície. Takto môžete využiť špeciálny nočný režim fotoaparátu alebo nakrúcať časozberné videá vďaka funkcii Night Hyperlapse. Samozrejmosť je nakrúcanie videí v rozlíšení 4K. Tie takisto odporúčame nakrúcať so smartfónom na statíve alebo podložke. Stabilizácia síce plní svoju úlohu veľmi dobre, no skresleniu pri nepatrných pohyboch smartfónu okolo zvislej osi zabrániť nedokáže. V opačnom garde môžete využiť túto polohu na fotenie selfie kamerou vo výreze displeja. Ešte lepšie ju využijete pri videohovoroch, pretože máte voľné ruky a môžete robiť gestá, prípadne komunikačnému partnerovi niečo ukazovať. Kvalita fotografií je na úrovni vlaňajšieho modelu S10, teda je vynikajúca vrátane večerných záberov, a to aj záberov z ruky.
Niektoré aplikácie Samsungu a Googlu už podporujú režim Flex, keď smartfón stojí na nejakej ploche bez podpery s displejom pootvoreným v pravom uhle. Vtedy sa zobrazovacia plocha rozdelí na dve približne štvorcové časti s uhlopriečkami 4 palce. Na hornej polovici si môžete prezerať fotografie, videá a ďalší obsah, dolná polovica slúži na ovládanie. Rozdelený displej v režime Flex je vynikajúci aj na súčasné zobrazenie okien dvoch aplikácií v multitaskingu.
Batéria s kapacitou 3300 mAh vydrží deň intenzívneho používania s približne 20 % rezervou. V balení nájdete 15 W nabíjačku. Galaxy Z Flip podporuje aj bezdrôtové nabíjanie vrátane technológie Wireless PowerShare, ktorá umožňuje zo smartfónu bezdrôtovo dobíjať slúchadlá Galaxy Buds, hodinky Galaxy Watch alebo iný telefón.
Cena takmer 1500 eur naznačuje, že primárnou skupinou záujemcov o Galaxy Z Flip budú hlavne dizajnoví a technologickí nadšenci. Tí dizajnoví zrejme ani chvíľu nezaváhajú a siahnu po smartfóne, ktorým sa budú môcť výrazne odlíšiť. Technologickí nadšenci si pravdepodobne vytvoria pomyselnú misku váh, na ktorej bude protiváhou k Flipu nový Samsung Galaxy S20 Ultra 5G za podobnú cenu, ale prekypujúci výkonom a nabitý najmodernejšími technológiami, navyše odolný proti vode a prachu. Naproti tomu inovatívny Flip disponuje výkonom a aj možnosťami fotoaparátov približne na úrovni základného modelu minuloročnej vlajkovej lode Galaxy S10. Takže aj v tomto prípade platí „niečo za niečo“. Ako dlho vydrží ohybný displej, to sa, samozrejme, počas niekoľkodňového intenzívneho používania posúdiť nedá.
Verdikt: Pre milovníkov inovatívneho dizajnu a technológií.
Technické údaje
Procesor: osemjadrový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 855+ (s frekvenciou jadier 1× 2,95 GHz Kryo 485 + 3× 2,41 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485), 7 nm technológia, grafika Adreno 640; displej: 6,7-palcový skladací AMOLED (1080 × 2636 px), 425 PPI, 20:9, HDR10+; cover displej 1,1", Super AMOLED, 112 × 300 px; RAM: 8 GB, 256 GB úložný priestor; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 12 Mpx, 1,12 µm, f/2,2; hlavný širokouhlý: 12 Mpx, 1,4 µm f/1,8 OIS; predný fotoaparát: 10 Mpx, 1,22 µm, f/2,4; batéria: 3300 mAh; rozmery: zložený 87,4 × 73,6 × 17,39 mm, otvorený 167,3 × 73,6 × 7,2 mm, hmotnosť: 183 g; AnTuTu benchmark: 474 409
Cena: 1480 EUR
+ Dizajn, ktorý upúta pozornosť, precízna konštrukcia, dobre vyriešený ohyb
- Chýba odolnosť proti prachu a vode, displej je menej odolný proti poškriabaniu než sklený
Hodnotenie: 92
- Dizajn a konštrukcia: 93
- Výkon: 90
- Funkcionalita: 92