Samsung Gear 360 (2017): Inovovaná sférická kamera
Druhá generácia kamery umožňujúca fotiť a nakrúcať videá zachytávajúce 360-stupňový priestorový pohľad prešla inováciou dizajnu a stojí o vyše 100 eur menej ako pôvodný model. Tomu sa však museli podriadiť aj niektoré parametre.
Konštrukcia
Teleso kamery z kvalitného plastu s príjemnou povrchovou úpravou prechádza z guľovej časti, v ktorej sú objektívy, do valcovej rukoväti, ktorá umožňuje pohodlné držanie v ruke alebo umiestnenie kamery na statív pomocou závitu v spodnej časti. Klasický statív sa veľmi nehodí, pretože ho v dosť širokom rozsahu pozorovacích uhlov bude vidieť, oveľa lepší je monopod. Batéria je nevymeniteľná a na jedno nabitie udáva výrobca výdrž 130 minút. Kamera má slot na zasunutie pamäťovej karty, aký poznáme z mobilných telefónov. Nabíjanie a prenos súborov sú vyriešené cez moderný port USB Type-C. Majitelia najnovších vlajkových lodí Samsungu budú môcť na nabíjanie použiť rovnaký kábel. Na valcovom drieku kamery je tlačidlo spúšte a malý, no dobre čitateľný monochromatický displej POLED. Na guľovej časti sú tlačidlá Menu a Back. Kamera nie je vodotesná, IP53 znamená len odolnosť proti prachu a postriekaniu. Dôvodom sú zrejme otvory na mikrofón.
Kvalita obrazu
Dva extrémne širokouhlé objektívy, každý so zorným uhlom 180 stupňov, sú umiestnené pod priesvitnými ochrannými krytmi. Práve objektívy a snímače najviac postihla redukcia ceny. Rozlíšenie snímačov sa znížilo z 15 na 8,4 Mpx, to by však až tak neprekážalo, a ak sú pixely snímačov väčšie a citlivejšie, môže to byť dokonca na prospech veci. Zníženie svetelnosti objektívov z f/2.0 na f/2.2 takisto nie je dramatické, pripomíname rad clonových čísel: 1, 1.4, 2, 2.8, 4... Takže na tejto exponenciálnej stupnici by pokles z 2 na 2.8 znamenal zníženie svetelnosti na polovicu, pokles z 2 na 2.2 je síce citeľný, no nie veľký. Za jasného slnečného počasia nie je s fotkami a videami problém, no v horších svetelných podmienkach je už badateľný šum. O optických členoch objektívov sme sa v technických parametroch nedočítali, no fotky a videá z vlaňajšieho modelu sa nám zdajú o poznanie ostrejšie, takže výrobca zrejme trochu ušetril aj v tomto ohľade. Aby sme to spresnili, rozdiel je pozorovateľný na 2K monitore a 4K televízore, na displejoch smartfónov, kde sa snímky zo sférickej kamery budú pozerať najčastejšie, rozdiel nezbadáte.
Dvojice nespracovaných záberov. Po spracovaní sa dajú prehliadať ako 360-stupňové zábery
Obrázky a videá nasnímané v móde 360° pohľadu si môžete prezerať na dotykovom displeji tak, že meníte uhol pohľadu gestom, naklápaním telefónu, alebo lepšie a intuitívnejšie na VR okuliaroch. Kamera podporuje aj režim Round View na zachytenie väčšieho priestoru, panoramatický režim a takisto časozberné video, nahrávanie videa do slučky a režim HDR, ktorým sa výrobca snaží softvérovo prekonať limity tandemu objektív – senzor v zložitých svetelných podmienkach, napríklad v protisvetle. Maximálne rozlíšenie sférických záberov je 15 Mpx, rozlíšenie videa 4096 × 2048 pri 24 FPS. Ak potrebujete vyššiu snímkovú frekvenciu, pri 60 FPS je maximálne rozlíšenie 2560 × 1280.
Fotografovanie a nakrúcanie
Predný aj zadný objektív môžu snímať súčasne a vtedy dokážu spolu zabrať priestor v rozsahu 360 stupňov horizontálne aj vertikálne, takže jediným záberom dokážete pokryť kompletné zorné pole. Z toho pre fotografa vyplývajú dve výzvy: 1. kam umiestniť kameru, aby na zábere nebol on sám, prípadne objekty, ktoré tam nechce mať, napríklad už spomenutý statív, 2. ako následne nasnímanú panorámu sprostredkovať ľuďom, s ktorými ju chce zdieľať. Najlepšie sa nám osvedčil monopod držaný v ruke a vysunutý do vhodnej výšky. Vzhľadom na širokouhlý záber nie je prípadné malé rozhýbanie monopodu držaného nad hlavou problém. Na smerovaní prednej a zadnej kamery zdanlivo nezáleží, no na prípadné prezeranie nespracovaných fotiek na klasickom monitore odporúčame, aby jeden z objektívov smeroval na hlavný motív záberu. Ideálne je nakrúcať za súmraku, vtedy sa najmenej prejaví prechod medzi časťami viac a menej osvetlenými slnkom na 360-stupňovom zábere. Inak bude prechod badateľný až rušivý.
Pred fotením či filmovaním si dobre pozrite scenériu, aby ste vybrali na záber vhodné miesto. Ak fotíte či filmujete notoricky známy objekt, napríklad Bratislavský hrad alebo Bojnický zámok, veľmi na tom nezáleží, mozog si záležitosti súvisiace s perspektívou domyslí. Väčšiu pozornosť treba venovať fotografiám menej známych miest a objektov. Perspektíva širokouhlého objektívu neproporcionálne zväčšuje blízke objekty a tieto objekty logicky preferuje aj automatické zaostrovanie.
Konfigurácia
Kamera dokáže veľmi dobre fungovať aj autonómne, fotky a videá zaznamenáva na pamäťovú kartu, no na plnohodnotné využitie potrebujete mobilnú aplikáciu Gear 360 Manager. K dispozícii je pre modely Samsung Galaxy S8+, S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 edge a aj modely A5/A7 (2017). A teraz jedna zlá a jedna dobrá správa. Pri androidových smartfónoch iných výrobcov máte smolu, no podporované sú aj niektoré modely Apple iPhonu s iOS 10 a novším, konkrétne iPhone 7, 7 Plus, 6S, 6S Plus a SE. Aplikáciu môžete použiť aj ako vzdialenú spúšť a následne na zdieľanie obsahu. Videá môžete zdieľať na YouTube alebo Facebooku. Spracovanie videa v týchto službách nejaký čas trvá, pri niekoľkosekundovom videu aj 15 minút. Video by malo mať dĺžku aspoň 30 sekúnd, aby sa v ňom divák s VR okuliarmi mohol rozhliadnuť. Videá môžete stiahnuť aj do PC a spracovať v aplikácii Gear 360 ActionDirector, napríklad zostrihať zábery a pridať hudbu, ale táto aplikácia nepatrí k najvydarenejším.
Parametre:
• Kamera: dva 8,4 Mpx snímače; rozlíšenie 15 Mpx, video 4096 × 2048 (24 fps MP4 H.265); pamäť: microSD do 256 GB; displej: 0,5" (72 × 32) PMOLED; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, bluetooth 4.1, NFC a USB 2.0; rozmery: 100,6 × 46,3 × 45,1 mm; hmotnosť: 153 g
• Cena: 259 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Jednoduché používanie, autonómny režim, podpora iOS
- Androidové aplikácie len pre smartfóny Samsung , 4K video len pri 24 FPS
HODNOTENIE:
Dizajn a konštr.: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Kvalita snímania: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 80 % |
Komfort: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Celkovo: 86 %
Zobrazit Galériu