CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung QE55Q8C: Zakrivené Ultra HD v novej generácii

0

QE55Q8C je druhý televízor z najnovšej generácie LCD LED, Samsungom označovanej ako QLED, ktorý sme mali na test. Séria Q8 je druhá najvyššia v súčasnej ponuke Samsungu. Je zaujímavé, že výrobca na rozdiel od väčšiny konkurencie neopúšťa myšlienku zakrivených panelov a nájdete ich trochu mätúco hneď v dvoch modelových radoch Q7 a Q8. Zatiaľ čo Q8 s uhlopriečkami 55", 65" a 75" sú zakrivené všetky, v sérii Q7 nájdete dva modely s uhlopriečkami 55" a 65". Otázne je, aký význam okrem dizajnu zakrivený panel má. Medzi výhody patrí lepšie vtiahnutie do deja a pri tejto technológii aj vyrovnanejší pozorovací uhol až k okrajom obrazu. Obe tieto výhody však fungujú za predpokladu, že budete pred televízorom sedieť v strede a v optimálnej vzdialenosti vzhľadom na Ultra HD 4K rozlíšenie, rovnakej, ako je uhlopriečka TV. To práve spochybňuje význam zakrivenia pri menších uhlopriečkach do 75". Nad 75" má zakrivenie väčší zmysel, problematické však je, ak chcete mať televízor zavesený na stene, okraje budú totiž významne odstávať.

Televízory QLED obsahujú panely s novou konštrukciou vrstiev kvantových bodov, ktoré majú teraz jadro tvorené zmesou zinku a selénu. Týmto opatrením sa kvantové body chránia pred účinkami vlhkosti a degradácie. Generovanie farieb sa uskutočňuje na základe veľkosti jednotlivých kvantových bodov. Ak sa pozrieme bližšie na princíp fungovania takéhoto panela, ide v podstate o LCD panel typu MVA. Pri bežných TV či monitoroch sa používa biele podsvietenie, ktoré však nie je spektrálne čisté a nevhodné zložky sa z neho musia odfiltrovať. Tým sa znižuje jas a je problematické dosiahnuť presné farby so širokým gamutom. QLED používa na podsvietenie modré svetlo, pred ktoré sa vložia dve vrstvy s kvantovými bodmi. Tie vďaka osvetleniu modrým svet­lom generujú presnú červenú a zelenú farbu.

Dosiahne sa tým vytvorenie presnej bielej, ktorá vzniká práve zložením týchto troch základných farieb RGB. Vygenerované svetlo už netreba filtrovať, takže pri vytváraní obrazu pomocou filtrov RGB na matici displeja dostaneme presné farby. Nová vrstva takisto zvyšuje jas až o 15 %. Televízor vďaka tomu vie zobraziť až 99 % ­rozsahu farebného priestoru DCI P3. Prístroj je zaujímavý aj extrémnymi hodnotami maximálneho jasu až 1500 nitov. To je jeden z para­metrov, ktorý je pri technológii OLED zatiaľ nedosiahnuteľný. Nejde tu však o plošný jas obrazu, ale o špičkovú hodnotu, ktorú dokáže dosiahnuť na niektorých miestach pri sledovaní obrazu HDR. V snahe o čo najtenší panel je použité podsvietenie Edge LED. To znamená, že podsvetľovacie diódy sú v hrane panela. To však spôsobuje vertikálne pásy typicky pri titulkoch, keď je obraz kontrastný. Oproti predošlej generácii bol počet sektorov lokálneho stmievania rozšírený z 12 na 24. Na lepšie podanie čiernej je povrch panela vybavený technológiou Ultra black, ktorá aktívne potláča odrazy svetla z okolitého prostredia. Vývojári sa tu inšpirovali prírodou, konkrétne krídlom nočných motýľov. To je ­pokryté jemnými chĺpkami, ktoré rozptyľujú všetko dopadajúce svetlo tak, aby bol motýľ neviditeľný. Samsung použil túto technológiu už v minuloročných modeloch, novinky však používajú ďalšiu vrstvu vnútri panela. Účinok týchto vrstiev je presvedčivý a to, že sú použité, si všimnete hneď pri pohľade na televízor.

Séria Q8 zaujme už na pohľad minimalistickým dizajnom s centrálnou kovovou nohou. Dizajn prístroja je dôsledne obojstranný, zadná strana je celoplastová s imitáciou lešteného hliníka a je celá opatrená krytom. Displej je lemovaný iba tenučkým kovovým rám­čekom. Káble sú vedené v centrálnej nohe, ktorá má plastový kryt zadnej strany, a vystupujú až vzadu dole, takže ich schováte za skrinku. Kabeláž pripájaná k panelu na rozdiel od starších generácií obsahuje iba napájací kábel panela a optický systémový káblik vedúci k externému boxu. Konečne je na externom prídavnom boxe One Connect vyvedený aj eternetový port, ktorý bolo predtým treba pripájať priamo k panelu.

Optický káblik má dĺžku až 5 metrov a je navinutý na cievke podobnej hračke jojo s gumovým povrchom. K boxu One Connect sa pripájajú všetky konektory aj ďalší napájací kábel. Keďže prepojenie s panelom je optické, musia byť obe časti napájané zvlášť. Externý box je však veľmi praktické riešenie a vďaka dlhému kábliku umožňuje teraz umiestnenie všetkých komponentov ďalej od TV, kde nebudú rušiť vzhľad. One Connect má bohaté možnosti pripojenia. Nájdete tu štyri porty HDMI, tri USB, bluetooth, Wi-Fi aj eternet. Vo výbave je dvojitý tuner DVB-C/T2 a DVB-S2, ale iba jeden slot CI+. Zaujímavý je dodávaný diaľkový ovládač, ­spoločný pre všetky série QLED TV. Má minimalistický dizajn s niekoľkými tlačidlami a dotykovými plôškami, vstavaný mikrofón na hlasové vyhľadávanie a je celý ­kovový. Vyzerá luxusne, výborne sa drží a ovládanie ním je príjemné. Počiatočné nastavenie prístroja je veľmi jednoduché. Medzi novinkami nájdete aj automatickú detekciu vstupov. Po pripojení externého zariadenia ho prijímač zdeteguje, zaradí podľa toho, o čo ide, a vy si ho môžete premenovať.

Zaraďuje ho vždy na koniec zoznamu za zoznam vstupov, rôzne internetové služby a podobne. Ak ho chcete mať na predných pozíciách, musíte si ho tam presunúť ručne. Televízor tradične disponuje širokým portfóliom najrôznejších aplikácií. Od Netflixu či YouTube sa dostanete napríklad k aplikácii Kuki, ktorá ponúka streamovanie českých a slovenských staníc a je exkluzívne dostupná na tomto rade TV Samsung. K dispozícii je však viacero lokálnych aplikácií. Pre hráčov sú tu novinky ako herný režim, ktorý slúži na spoluprácu s hernými konzolami, napríklad s Xboxom s podporou obrazu HDR. Zaujímavé sú aj možnosti využitia služby Steam, ktorá umožňuje streamovanie hier z vášho PC na obrazovku televízora. Používateľ tak má prístup k viac ako 6000 hrám v tejto službe.

Zásadná inovácia je však kvalita obrazu, ktorá je zase o kus ďalej. Prínos nového panela aj dvojitej antireflexnej vrstvy je pozorovateľný. Prístroj vyniká hlavne v scénach s vysokým jasom, kde vie bravúrne zobraziť aj tie najmenšie detaily, obraz má vysokú dynamiku. Vynikajúce sú ostrosť aj podanie farieb v 4K rovnako ako pri sledovaní Blu-ray. Prístroj má pomerne veľké možnosti korekcií obrazu, pri ktorých sa dá veľa pokaziť, tu by možno bolo dobré pouvažovať o väčšom zanorení týchto možností do hlbín menu. Pri pozeraní obrazu HDR sa prístroj prepne do režimu HDR a korekcie pre tento režim treba nastaviť zvlášť. V tmavých scénach prišlo takisto k veľkému pokroku, ktorý najviac oceníte pri sledovaní napríklad Ultra HD Blu-ray filmov. Pri veľmi tmavých kontrastných scénach, naprí­klad pri záverečných titulkoch, si môžete všimnúť práve zosivenie pása obrazu zdola v miestach, kde sa nachádzajú titulky. To je však cena za honbu po tenkom televízore. Zo štandardov HDR prístroj podporuje HDR10, HLG aj nový HDR10+. Podporu posledného oznámila zatiaľ iba spoločnosť Amazon Video. Žiaľ, v ponuke nie je Dolby Vision ani HDR by Technicolor. Samsung to trochu čudne prezentuje ako výhodu, ale Dolby Vision je podporovaný Netflixom aj Amazonom a napriek tomu, že veľa obsahu v týchto formátoch zatiaľ nenájdete, ako výhodu by som to nevidel. 

Samsung QE55Q8C s 55" displejom QLED so zakrivením 4200R patrí takmer na vrchol súčasnej ponuky výrobcu. V sérii Q8 ide o najmenší model. Obraz je vynikajúci, aj keď napriek údajom v propagačných materiáloch to s pozorovacími uhlami také slávne nie je. Prispieva k tomu aj zakrivenie displeja, a tak sa pri pohľade zboku prejavia necnosti tejto technológie. Pri priamom pohľade je obraz vysoko kontrastný a s výborným podaním farieb. Zvukový diel je osadený štvoricou meničov s dvoma subwoofermi. Podporované je aj Bluetooth Audio, takže možno pripojiť aj externé reproduktory. Zvuk je vyrovnaný a s výkonom 60 W postačuje na bežné, pomerne slušné ozvučenie. Samozrejmé je aj priame prehrávanie najrôznejších multimediálnych súborov. Prístroj podporuje široké spektrum všetkých bežne používaných formátov vrátane 4K videí v kodekoch H.264 aj HEVC. Podľa mojich meraní farebný gamut dosahuje 100 % sRGB, 91 % Adobe RGB a 100 % DCI P3. Statický jas dosahoval hodnotu 600 cd/m2 a statický kontrast 2020:1, čo sú veľmi dobré hodnoty. Výborná bola aj presnosť farieb s priemernou farebnou odchýlkou δE = 2 a jednotnosť farieb. S jednotnosťou jasov to bolo horšie, ale to sa dá pri podsvietení Edge LED očakávať.

Parametre:

• Uhlopriečka 55", LCD s LED podsvietením na okrajoch, rozlíšenie 3840 × 2160, zakrivenie 4200R, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie HDMI (4×), optický výstup S/PDIF, USB (3×), 2× DVB-S2,DVB-C/T2, zvuk 4 reproduktory 60 W, eternet, Wi-Fi, bluetooth, 4-jadrový procesor; služby: Netflix, Amazon, BBC iPlayer, ITV prehrávač, YouTube, filmy a televízia Google Play, príkon max. 190 W, rozmery 1225,3 × 790,2 × 300,8 mm; hmotnosť so stojanom 23,2 kg

• Cena: 3299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v Ultra HD aj full HD, výborné ovládanie, dizajn, jednoduchá obsluha
- Na zakrivenie malá uhlopriečka   

HODNOTENIE:

Obraz: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Zvuk: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať