S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung QE65Q900R: Prvý QLED s rozlíšením 8K

1

Samsung je prvým výrobcom, ktorý uviedol na trh televízory s rozlíšením 8K. Pre tých, ktorí túto problematiku trochu sledujú, je možno táto správa zvláštna, veď 8K televízory sa už na rôznych výstavách objavovali aj predtým. To je síce pravda, ale vždy šlo iba o prototypy, ktoré sa ďalej ako na výstavu nedostali. Samsung ich však po predstavení na tohoročnom veľtrhu IFA 2018 v Berlíne ­ponúka v obchodoch a v Berlíne ste si ich mohli kúpiť hneď v deň ich predstavenia. Televízor je od októbra dostupný aj v našich obchodoch a my sme mali možnosť otestovať jeho najmenšiu verziu.

Prv než sa pustíme do testovania televízora, pozrime sa najprv, čo vlastne formát 8K prináša. Hlavný ťahúň Ultra HiVision 8K čiže televízie s rozlíšením 8K je japonská verejnoprávna televízia NHK (Nippon Hōsō Kyōkai), ktorá do vývoja tejto technológie, samozrejme, s množstvom ďalších spoločností, masívne investuje. V Japonsku, kde sa Ultra HD 4K vysielanie začínalo už v roku 2014 a v súčasnosti tu vysiela niekoľko komerčných 4K kanálov, spustila spoločnosť NHK testovacie vysielanie v štandarde Super HiVision 8K v roku 2016 v rámci olympiády v Riu. Japonská verejnoprávna televízia NHK tu mala nasadených dovedna 10 kamier s 8K prenosovým vozom a vysielala vybrané súťaže v 8K rozlíšení. V tomto roku NHK spustila pravidelné vysielanie v 8K rozlíšení a v roku 2020 plánuje prenosy v 8K z olympiády v Tokiu. Super HiVision 8K využíva 4× vyššie rozlíšenie (7680 × 4320 bodov) ako Ultra HD 4K a až 16× väčšie rozlíšenie oproti full HD. Samozrejmá je podpora rozšíreného farebného priestoru podľa Rec. 2020 (WCG) a rozšíreného dynamického rozsahu HDR. Štandard počíta s 10 alebo 12-bitovou farebnou hĺbkou, snímkovou frekvenciou 100/120 p aj podporou až 22.2-kanálového zvuku. V prvej fáze bude na pripojenie externých zariadení využívať novú generáciu rozhrania HDMI verzie 2.1, ktorá umožňuje prenos HDMI 8K 50/60p HDR alebo 4K 100/120p HDR a má dátovú priepustnosť až 48 Gb/s.

Novinka Samsungu s 8K rozlíšením je označená Q900R a je dostupná s uhlopriečkami 65", 75" a 85". Na teste sme mali najmenšiu 65" uhlopriečku, ktorá je vhodná skôr na sledovanie upscalovaného 4K a full HD obsahu ako na natívne 8K. Vzhľadom na rozlíšenie obrazu budú na sledovanie natívneho 8K obsahu zaujímavé uhlopriečky od 85" vyššie. Na otestovanie technológie nám to zatiaľ stačilo.

Televízor je vybavený úplne novým procesorom Quantum Processor 8K, ktorý využíva umelú inteligenciu (AI). Ten zabezpečuje reprodukciu natívneho 8K obsahu, ale čo je v počiatočnej fáze zavádzania tohto formátu ešte dôležitejšie, stará sa o vysokokvalitný prevod (upscaling) videa s nižším rozlíšením (full HD, 4K) na zobrazenie v 8K. Procesor analyzuje zdrojový signál z tunera alebo pripojeného úložiska, porovnáva ho s dynamickou knižnicou vzorov, tvarov a farieb s niekoľkými miliónmi vzorov a následne použije algoritmus, ktorý najlepšie zodpovedá danému obsahu, a po výbere optimálneho vzoru inteligentne obnoví štruktúru obrázkov aj úroveň detailov do úplného rozlíšenia 8K. To znamená, že či už používateľ sleduje obsah prostredníctvom streamingovej služby, set-top boxu, USB, alebo dokonca mobilného zrkadlenia, Quantum Processor 8K rozpozná a prevzorkuje akýkoľvek obsah do rozlíšenia 8K. Zaujímavé však je to, že analýza obrazov sa nevykonáva zo zdrojov ako PC pripojené cez HDMI ani z obrázkov prehliadaných z cloudových služieb. Celý proces upscalingu prebieha vďaka umelej inteligencii s pokročilým systémom strojového učenia. Umelá inteligencia sa tak dokáže ďalej učiť a výsledky upscalingu budú ešte lepšie. Nasadenie týchto technológií je hlavne pre chýbajúci natívny 8K obsah veľmi dôležité.

Televízor Q900R podporuje aj technológiu Q HDR 8K s podporou HDR 10+ (High Dynamic Range), ktorá optimalizuje úroveň jasu a produkuje prirodzené farby a umožňuje tak dosiahnuť presne taký obrazový výraz, aký tvorcovia zamýšľali. Podsvietenie dosahuje špičkový jas až 3000 nitov, pri uhlopriečkach 75" a 85" dokonca 4000 nitov. To sú hodnoty ktorými sa dosiaľ nemohol pochváliť žiadny iný televízor.

Panel QLED vychádza z technológií po­užívaných v špičkových 4K televízoroch. LCD panel je podsvietený modrým svetlom, pred ktorým sú vsadené fólie s dvoma vrstvami kvantových bodov, ktoré generujú červenú a zelenú farbu. Táto technológia zmiešaním základných farieb RGB dosahuje presnú bielu, ktorá umožňuje dosiahnuť široké spektrum presných zobrazovaných farieb. Výhodou tohto riešenia je možnosť dosahovania vysokého výkonu podsvietenia a lepšieho zobrazenia obsahu HDR. Televízor vie zob­raziť až 100 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. Vysoký dynamický rozsah je dosahovaný vďaka priamemu zadnému podsvieteniu, ktoré tvorí v prípade 65" uhlopriečky viac ako 500 sektorov schopných selektívne meniť jas na základe zobrazovaného obsahu. V tmavých miestach obrazu sa podsvietenie stlmí a v jasných, naopak, pridá na intenzite. Vďaka tomu sa dosahuje hlbšia úroveň čiernej a vyšší jas v osvetlených častiach. Panel je vybavený aj špeciálnou vrstvou Ultra Black Elite, ktorá zabezpečuje dokonalé pohlcovanie svetla z okolia a predchádzanie odleskom. Obrazový panel tak absorbuje rušivé odlesky a nepríjemné odrazy, vďaka čomu je dosiahnutá vyššia úroveň kontrastu. V kombinácii s technológiou lokálneho stmievania tak vie vyčariť naozaj pôsobivú čiernu.

Ako je pri tejto triede televízorov zvykom, pozornosti neušla ani zvuková časť. O optimalizáciu zvuku sa takisto stará umelá inteligencia. Tá na základe analýzy obsahu dokáže určiť, o akú zvukovú scénu ide, či je to dialóg, akcia, športový prenos, hudba alebo iný obsah. Podľa toho potom upravuje frekvenčnú charakteristiku a ďalšie parametre zvuku. Zvukový diel je osadený šesticou meničov a poskytuje priestorový zvuk v konfigurácii 4.2 s výkonom 60 W. Vďaka technológii bluetooth môžete pripojiť aj ­bezdrôtový reproduktor či soundbar, ­nechýba ani podpora pre Multiroom link.

Televízor podporuje aj množstvo nových funkcií, ktoré umožnia jednoduchšie používanie, ale základom je, samozrejme, výbava, ktorú poznáte z najnovšieho modelového radu 4K QLED. Samozrejmosť je automatické rozpoznanie mnohých pripojených zariadení – či už cez HDMI, alebo cez optický kábel – a následné automatické prepnutie zdroja obrazu a zvuku. Na ich kompletné ovládanie možno využiť univerzálny ovládač Smart Remote. Režim Ambient, známy z najnovších 4K televízorov výrobcu, bol zlepšený tak, aby televízor hladko splynul s okolitým priestorom, a zobrazuje na obrazovke fotografie, predpoveď počasia, správy a ďalšie informácie. Rovnako ako pri 4K modeloch je celá elektronika sústredená v škatuľke One Connect box, ktorá obsahuje aj všetky konektory a napájanie a s panelom je prepojená iba tenkým káblikom s polopriehľadnou izoláciou One Invisible Connection, ktorý sa dodáva štandardne v dĺžke 5 m. Ten zahŕňa optické aj napájacie vedenie a dáva tak používateľom väčšiu slobodu pri rozhodovaní o tom, kam a ako televízor umiestniť. Keďže televízor v čase uvedenia ešte neobsahuje najnovšie rozhranie HDMI 2.1 (v súčasnosti ani neexistujú žiadne zariadenia, ktoré by sa k nemu dali pripojiť), výrobca vďaka tomuto riešeniu umožní bezplatný upgrade na najnovšie technológie jednoduchou výmenou One Connect boxu. Inteligentné zlepšenia, napríklad aplikácia SmartThings, ďalej rozširujú schopnosti televízora Q900R (ovládanie inteligentnej domácnosti) a Universal Guide poskytuje prispôsobené odporúčania na jednoduché vyhľadanie naživo prenášaného alebo OTT obsahu v televízore.

Každého však asi najviac zaujíma, ako televízor „hrá“. Musím povedať, že som bol príjemne prekvapený. Nie som síce zástanca upscalingu, ale Samsung to v tomto modeli dotiahol až na technologickú špičku. Porovnával som testovacie obrazce v 8K, 4K aj full HD rozlíšení a výsledky boli vo všetkých prípadoch vynikajúce. Obrazce v nižších rozlíšeniach obsahovali všetky detaily bez náznakov rozmazávania či artefaktov. Film či dokument z Ultra HD Blu-ray vykazuje vynikajúcu ostrosť a špičkové podanie farieb. Televízor výborne zvláda aj kompenzáciu pohybu vrátane materiálov v 24p. Demonahrávky v natívnom 8K či HiRes fotografie vyzerajú na obrazovke úžasne a vďaka rozlíšeniu máte niekedy dojem, akoby boli v 3D. Vďaka vysokej špičkovej svietivosti a kvalitným antireflexným vrstvám sú úchvatné aj scény HDR. Televízor dokáže prechádzať od temnej čiernej až k najvyšším jasom. Čierna je naozaj presvedčivá a krásne vidieť, aký priepastný rozdiel je v obraze s priamym LED podsvietením oproti Edge LED. Tu nenájdete halo efekty ani presvietené časti. Hviezdna obloha je vykreslená kontrastne a presne. Pochopiteľne, ak si chcete skutočné 8K rozlíšenie vychutnať, musíte si k takejto malej obrazovke prisadnúť asi na 60 cm. Hustota bodov je taká veľká, že z vyššej vzdialenosti už toto rozlíšenie od 4K nerozoznáte. Preto aj tá zmienka v úvode o odporúčanej uhlopriečke aspoň 85". Na sledovanie 4K či full HD táto veľkosť postačuje. Aby nedochádzalo k omylu, upscaling, samozrejme, zo 4K alebo full HD nevyrobí 8K rozlíšenie, na to jednoducho v obraze nemá informácie, výsledok však vyzerá výborne a povedal by som, že o niečo lepšie ako na natívnom 4K televízore. Je ostrý, má maximum detailov bez zbytočných artefaktov a živé farby. 

Ako som písal v úvode, čo zatiaľ chýba, je 8K obsah. Vo vysielaní je to dlhá pesnička, na rozdiel od 4K sa zatiaľ 8K neusídlilo ani v bežných filmových štúdiách. Stále nie je dokončený štandard pre HDMI 2.1, ktoré bude zvládať aspoň 8K 50/60p, neexistuje žiadny fyzický formát s 8K záznamom a slávne to nie je ani so streamovacími službami. Na YouTube síce nejaký 8K 60p obsah nájdete, no ten je komprimovaný v kodeku WebM VP9, ktorý televízor nepodporuje. Na plynulé prehrávanie budete navyše potrebovať pripojenie minimálne 40 Mb/s s garantovanou rýchlosťou. Na druhej strane viaceré digitálne fotoaparáty dnes ponúkajú rozlíšenie nad 35 Mpx, čo je dostatočné aj na tvorbu napríklad zaujímavých časozberných videí v 8K rozlíšení s kodekom HEVC (snímka 8K videa má rozlíšenie 33,5 Mpx). Úžasne na obrazovke vyzerajú aj fotky z takýchto fotoaparátov. Ja som mal k dispozícii zábery zo zrkadloviek Canon 5DSr, Nikon D850 aj strednoformátového Phase One 100XP s rozlíšením až 100 Mpx.

Chýbajúci 8K obsah však neznamená, že nemá zmysel takýto televízor kupovať. Ide v súčasnosti o špičku na trhu s vynikajúcim obrazom a zvukom aj skvelou výbavou. TV zvláda prehrávanie súčasných formátov zväčša lepšie ako natívne 4K či full HD TV. Na rozdiel od nich je však už pripravený aj na budúce formáty, ktoré budú čoraz častejšie klopať na dvere. 

Parametre:

• Uhlopriečka 65", LCD s LED podsvietením Direct Full Array Elite a Quantum dot vrstvou, rozlíšenie 7680 × 4320, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie HDMI (4×), optický výstup S/PDIF, USB 2.0 (3×), DVB-T2/T/C/ S2 2×, eternet, Wi-Fi, CI+ 1.4, HbbTV 2.0.1, rozmery bez stojana 1452,2 × 836,4 × 34,1 mm; hmotnosť 26,5 kg, hmotnosť so stojanom 30,5 kg

• Cena:  4999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v 8K, UHD aj FHD, špičkový jas, vynikajúci ­upscaling, zvuk, vybavenie
- Slabšie pozorovacie uhly

HODNOTENIE:

Obraz: 98 %
Zvuk: 98 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 99 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung QLED 8K

1 komentár

??? reakcia na: Samsung QE65Q900R: Prvý QLED s rozlíšením 8K

27.12.2018 09:12
A údaje o spotrebe sú kde?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať