S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Recenzia: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom

4

Produktová rodina nových QLED televízorov od Samsungu Q90R zahŕňa viac modelov. Ako vyplýva z číselného označenia, na testovanie som mal k dispozícii model s uhlopriečkou obrazovky 65 palcov. Koncepcia oddeleného tenkého zobrazovacieho panela a samostatnej skrinky s elektronikou a konektormi One Connect predurčuje televízor na upevnenie na stenu, ale súčasťou balenia je aj masívny a ťažký kovový stojan, ktorý je navrhnutý tak, aby sa naň dala umiestniť skrinka s elektronikou. Pri umiestnení zobrazovacieho panela na stenu oceníte tenký prepojovací káblik, ktorý je takmer priehľadný, takže ho môžete ľahko zamaskovať. Tento káblik dlhý 5 metrov zabezpečuje nielen prenos obrazu a zvuku, ale aj napájanie panela.

Konštrukčné riešenie umožňuje upevniť panel tesne na stenu. Hrúbka panela je 2,5 – 4 cm a vyžaduje si priame podsvietenie. Výhodou oddelenia časti elektroniky do samostatnej skrinky je aj podstatne menšie množstvo tepla v paneli. Jediný ovládací prvok panela je skupinka piatich tlačidiel v strede spodnej steny za logom Samsung, takže spredu sú neviditeľné, ale ľahko ich nahmatáte. Štyri smerové tlačidlá sú usporiadané do kruhu okolo piateho potvrdzovacieho. Samozrejme, tento spôsob ovládania použijete len ako núdzový, ak ste zapatrošili diaľkový ovládač. Ten je maximálne zjednodušený, má však samostatné tlačidlá na služby Netflix či Amazon Prime. Chvíľu vám potrvá, kým prídete na to, že tlačidlá na ovládanie hlasitosti a prepínanie kanálov možno nielen stlačiť, ale aj nakloniť nahor a nadol. Je tu aj tlačidlo na aktivovanie funkcie hlasového asistenta Bixby, žiaľ, slovenčina nie je podporovaná.

Riešenie s oddeleným modulom s elektronickými obvodmi a konektormi je veľmi praktické, aj čo sa týka pripojovania externých zariadení, či už priamo cez HDMI, alebo pamäťových médií pripájaných cez USB. Modul má vzadu okrem konektora na prepojovací kábel aj štyri konektory HDMI, pričom jeden z nich podporuje ARC (Audio Return Channel). K dispozícii je aj konektor na optické pripojenie digitálneho zdroja zvuku, eternetový konektor a tri konektory na pripojenie rôznych typov antén. V zadnej časti modulu je aj slot Common Interface na kartu. Tri porty USB sú umiestnené na boku modulu, aby boli čo najľahšie dostupné.

Už pri prvom zapnutí, skôr než som sa zameral na kvalitu zobrazovania, ma veľmi príjemne prekvapilo riešenie antireflexnej vrstvy displeja. Pomerne intenzívne svietiaca bodová lampa oproti obrazovke sa v nej odrážala len veľmi málo a odraz bol sfarbený do modra, takže bol ešte menej nápadný. Pri pohľade na odraz svetelného zdroja, či už je to okno, alebo lampa oproti obrazovke, pri vypnutom televízore zreteľne vidíte značne potlačený odraz a dúhové efekty s prevahou modrej ako výsledok fungovania účinného filtra. Pri zapnutej obrazovke je potom výsledným efektom veľmi účinné potlačenie odrazov. Tú istú lampu som potom umiestnil do rovnakej vzdialenosti oproti ostatným televízorom, ktoré máme v domácnosti, a tu bol odraz lampy zreteľný a veľmi rušivý.

Porovnanie odrazu protiľahlého okna za slnečného počasia s bežným televízorom

Zobrazovací panel využíva technológiu Quantum Dot, ktorá umožňuje verne a dynamicky zobraziť široký rozsah farieb. Samsung túto technológiu označuje QLED a priebežne ju zlepšuje. Modelový rad 2019 využíva technológiu Ultra Viewing Angle, ktorá rozširuje zorný uhol, takže farby a kontrast zostávajú rovnaké aj pri pohľade takmer úplne zboku. Televízor, konkrétne jeho obrazový procesor Quantum AI Processor, masívne využíva umelú inteligenciu. Nielen pri upscalingu, teda pri zobrazovaní programu vysielaného s nižším rozlíšením, než je natívne 4K rozlíšenie obrazovky, ale aj pri spracovaní farieb s cieľom dosiahnuť vysoký kontrast a čo najlepšie zobrazenie čiernej a sýtych tmavých farieb. Aj pri prehrávaní obrazu v HD kvalite je výsledkom sofistikovaných algoritmov viac detailov a ostrejšie hrany.

V porovnaní s predchádzajúcim modelovým radom boli značne zlepšené aj algoritmy lokálneho podsvietenia, takže obraz, na ktorom sa striedajú tmavé a svetlé plochy, je vyváženejší a konzistentnejší, čo sa prejavuje hlavne vo vykreslení detailov v hlbokých tieňoch. Obrazový procesor dokáže nastaviť hodnotu podsvietenia samostatne v matici plôch 30 × 16, čo je spolu 480 zón. Hráči ocenia režim Game Enhancer, ktorý je zameraný na dosiahnutie nízkej latencie a zosvetlenie tieňov. Režim je automaticky nastavený, len čo televízor rozpozná, že ste k nemu pripojili hernú konzolu. Po pripojení Xbox One televízor toto zariadenie nielen ihneď rozpoznal, ale používateľské rozhranie hernej konzoly sa dalo ovládať diaľkovým ovládačom televízora, takže bolo možné plynule prechádzať medzi ponukami možností konzoly a televízora.

Aby som mohol porovnať kvalitu zobrazovania technológie QLED, zašiel som do predajne, kde mali recenzovaný model vystavený a v blízkosti mali porovnateľné televízory od konkurencie, využívajúce technológiu OLED. Tento zámer mi však nevyšiel, pretože na OLED televízoroch bežalo v cykle predvádzacie video, kde väčšina scén bola koncipovaná tak, aby v nich bol čo najväčší podiel tmavého pozadia. Podarilo sa mi tieto videá získať a doma som ich prehrával na Q90R. Nemal som síce možnosť priameho porovnania, ale tmavé farby boli dokonale sýte a pastelové farby perfektne žiarivé, s miernym, no príjemným presaturovaním.

Latencia pri pohyblivých scénach je pod 10 ms a obnovovacia frekvencia 100 Hz poteší hlavne milovníkov akčných žánrov a, samozrejme, aj hráčov na herných konzolách. Pri zobrazení bieleho štvorca na čiernom pozadí zaberajúceho 10 % plochy obrazovky som nameral jas 1950 nitov a pri celej bielej obrazovke jas 970 nitov, čo sú vynikajúce hodnoty a dovoľujú obrazovému procesoru kúzliť s dynamikou jasu a farieb v režimoch HDR.

Vypnutý televízor s uhlopriečkou 65 palcov, nech je akokoľvek zakomponovaný do interiéru, je jednoducho veľká tmavá plocha. To však môžete zmeniť zapnutím zlepšeného režimu Ambient. Ten na obrazovke vypnutého televízora zobrazuje podľa nastavenia estetické vzory, obľúbené fotografie alebo praktický režim hodín. Spotreba v tomto režime pri implicitnom nastavení je 70 W. Keď už spomínam spotrebu, pri nastavení vhodnom na pozeranie v polotmavej miestnosti bola 130 W.

Napriek pomerne malej hrúbke panela má televízor vynikajúci zvuk. Pri daných rozmeroch aj hrúbka 4 cm vytvorí dostatočný objem ozvučnice. Pokiaľ máte radi priestorový zvuk a dunivé basy, odporúčam soundbar so subwooferom. K dispozícii je adaptívny zvuk, ktorý berie do úvahy akustické vlastnosti miestnosti, kde je televízor umiestnený, a adaptívna hlasitosť. Očakávať od tejto funkcie potlačenie zvuku všadeprítomných reklám však nemôžete. Zvuk v reklamách je mixovaný s cieľom poslucháča najskôr vyrušiť a potom možno zaujať a zostáva vtieravý aj po nastavení funkcie adaptívnej hlasitosti.

Verdikt: Špičkový televízor s brilantným obrazom a pokročilým režimom Ambient bude ozdobou každého interiéru.

Technické špecifikácie:
Uhlopriečka 65" (139 cm), QLED, rozlíšenie 3840 × 2160 px, podpora HDR10+ a Quantum HDR 2000; pripojenie 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 3× USB; tuner: 2× DVB-T/T2CS2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, 2×2, bluetooth, CI+ ; webový prehliadač, zvuk 4.2 Ch 60 W (RMS); rozmery (bez podstavca): 1450,1 × 831,2 × 39,9 mm; hmotnosť bez podstavca 27,8 kg, s podstavcom 34,7 kg, spotreba typická 209 W, pohotovostný režim 0,5 W

Cena: 3699 EUR

+ Vynikajúci obraz aj v jasnej miestnosti, excelentné HDR, perfektný zvuk bohatý na basy, špičková antireflexná úprava, vynikajúca latencia aj pre hráčov
- Chýba podpora Dolby Vision

Hodnotenie: 96
Obraz: 100
Zvuk: 95
Výbava: 95
Ovládanie: 95

Tip redakcie: Vynikajúci obraz aj zvuk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung smart home zabava displej TV domacnost kvalita QLED

4 komentáre

Reakcia na: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom reakcia na: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom

26.11.2020 10:11
Dobrý deň, v recenziách a testoch súčasných inteligentných TV mi chýba hodnotenie upscalingu do 4K. Niektorí operátori stále ponúkajú programy v SD rozlíšení. Ako sa vysporiada model qe65q90t s upscalingom SD rozlíšenia do 4K? Na inom portáli je uživateľská recenzia, že u modelu qe65q80t je obrazová kvalita programov v SD rozlíšení veľmi zlá, výrazne horšia ako u lacnejších a starších modeloch.
Ďalej mi chába hodnotenie upscalingu HD programov do 4K. V minulosti bol na tom veľmi dobre výrobca Philips. Ale ani on sa nevyhol trhanému obrazu pri prepočte SD programov do HD. Obraz bol nepozerateľný a osobne som všetky inteligentné prvky vypol. Teraz uvažujem o SAMSUNG, ale stále som sa v žiadnych recenziách nedočítal, či je trhaný pohyb ostránený, resp. ako je kvaltiný upscaling. Keď som sa o to začal zaujímať, poradili mi, že veľa závisí od procesoru a grafickej karty. Ale čo z toho, ak poznám názov procesora (HDR 1500 alebo HDR 2000) a neviem čo si mám pod tým predstaviť.
Reagovať

Kde je podpora 3D? reakcia na: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom

27.6.2019 08:06
Ja stále nevychádzam z údivu, ako rýchlo a dôkladne výrobcovia TV pochovali 3D. Dúfal som, že aspoň pri takýchto špičkových a drahých modeloch ju ponechajú, ale ani tu nie. Čiže ak si svoju 3D full hd telku z roku 2013 vymením za novú, vyfičanú UHD telku, tak si svoju 3D filmotéku môžem zmazať.... To už je 3D fakt dostupná len cez projektory a monitory?
Reagovať

Recenze reakcia na: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom

25.6.2019 09:06
Táto recenzia mi skôr príde ako reklama na Samsung. Recenzia je veľmi strohá a chýba jej viac podrobností. A v technických parametroch je uvedené že je to OLED aký vlastne model pán Macko testoval :).
Reagovať

RE: Recenze reakcia na: Recenze

25.6.2019 12:06
Dakujeme za upozornenie na preklep v technických parametroch. Samozrejme je to QLED. Stačí sa pozrieť na cenovku a je zrejmé, že v tejto kategórii veľa nedostatkov nenájdete, nech by ste ichakokoľvek dôkladne hľadali.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať