CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung The Premiere / Kino vo vašej obývačke

0

Samsung sa po viac ako 10 rokoch vracia na trh s projektormi pre domáce kino a treba povedať, že to robí vo veľkom štýle. Na trh uvádza rovno dvojicu laserových projektorov The Premiere SP-LSP7T a SP-LSP9T. My sme mali na test k dispozícii vyšší model SP-LSP9T.

Projektor je navrhnutý s objektívom Ultra Short Throw, teda s premietaním na ultrakrátku vzdialenosť. V praxi to znamená, že na dosiahnutie uhlopriečky 100 – 130" je umiestnený v rozsahu 113 – 238 mm od plátna. To je dôležité práve v role domáceho projektora, pretože je umiestnený priamo pod plátnom a nemusíte mu hľadať špeciálne miesto ako pri klasických projektoroch. Zariadenie má navyše aj pekný minimalistický dizajn, takže bez problémov zapadne a na prvý pohľad vyzerá skôr ako malý soundbar. Predná strana je potiahnutá tkaninou a ukrýva zvukový systém s podporou 4.2 kanálov, telo je z bieleho lesklého plastu. Systém s optikou je umiestnený na vrchnej strane. Projektor využíva technológiu DLP s výkonným trojitým laserom, ktorý poskytne svietivosť 2800 ANSI lúmenov. To zabezpečuje možnosť výborne vykresľovať obsah s vysokým dynamickým rozsahom. Projektor je jeden z prvých s certifikáciou HDR10+. Vďaka systému troch laserov zvláda impozantný farebný rozsah s gamutom až 106 % rozsahu BT.2020. Na to si zatiaľ nesiahne ani žiadny z televízorov. Technológia laserových projektorov bola ešte donedávna výsadou iba profesionálnych modelov a okrem vysokej svietivosti ponúka predovšetkým dlhú životnosť laserových svetelných zdrojov, a to až 20 000 hodín. Táto hodnota nie je prehnaná, laserové projektory sa v profesionálnej sfére používajú pomerne dlho a zväčša pracujú v režime 24/7, takže nároky na ne sú podstatne vyššie ako pri domácich zariadeniach. So životnosťou svetelných zdrojov si tak určite nemusíte robiť starosti a projektor rozhodne skôr zastará morálne, než by došlo k ich degradácii. Chladenie zabezpečuje ventilátor, ktorý produkuje minimálny hluk a pri bežnom sledovaní ho nemáte šancu počuť. Projekcia je realizovaná na plátno, ktoré nie je súčasťou dodávky. Nepovažujem to za problém, pretože si môžete zvoliť umiestnenie pred alebo za plátnom, prípadne na strope, a teda plátno môže byť rôzne. Projektor vyžaduje pomerne presnú kalibráciu na plátno, a preto odporúčam zveriť to profesionálom, ak s takýmito vecami nemáte skúsenosti. Vzhľadom na to, že ide o laserový projektor, stretávam sa občas s otázkou bezpečnosti. Tu treba povedať, že zariadenie má systém, ktorý automaticky zníži jas pri priblížení napríklad dieťaťa. Ten treba v prípade, že máte deti, aktivovať alebo zvoliť umiestnenie na strope. Pri bežnom používaní však nič nehrozí. Vzhľadom na svietivosť nejde o nebezpečný zdroj a ultrakrátky objektív svetlo účinne rozptyľuje, takže ani pri priamom osvietení nehrozí poškodenie zraku. Navyše vzhľadom na konštrukciu zariadenia musíte vyvinúť pomerne veľkú snahu, aby ste sa pozerali priamo do objektívu. 

Premiere LSP9T využíva OS Tizen tak ako klasické televízory Samsung. To znamená, že vzhľad používateľského rozhrania je prakticky rovnaký a rovnako široká je aj ponuka ­funkcií. V zariadení nájdete nainštalované všetky kľúčové aplikácie na streamovanie videa – od Netflixu a Amazon Prime Video až po Apple TV a Magio. Zariadenie podporuje aj hlasové ovládanie pomocou Bixby.  Technológie HDR a 4K sú ­podporované aj v streamovacích aplikáciách a výborné je aj použitie projektora ako bezdrôtového displeja alebo reproduktora na súbory z vášho smartfónu. LSP9T je v podstate plnofunkčný televízor v tele projektora. Zaujímavé je, že Samsung tu nevyužíva svoj nový ­procesor Quantum s rozšírenou AI, ale procesor UHD. Je však pravda, že projektor má trocha odlišné požiadavky na spracovanie obrazu.

Poďme sa pozrieť na to hlavné, prečo by ste za tento projektor mali dať takmer 6500 eur. Ako som už uviedol, trojitý laserový systém RGB sa postará o široký farebný gamut, ktorý prekračuje možnosti väčšiny konkurencie. Samostatné lasery pre červenú, zelenú a modrú farbu vytvárajú obraz bez toho, aby muselo svetlo prechádzať cez farebné koliesko ako pri väčšine projektorov DLP. Vďaka tomu vyzerá obraz modelu LSP9T v tmavej miestnosti ešte jasnejšie, ako by ste pri 2800 lúmenoch očakávali. Tento jas je obzvlášť užitočný pri zdrojoch s vysokým dynamickým rozsahom, ktoré sme na projektore tejto ceny predtým jednoducho nevideli. To platí aj pri miernom osvetlení miestnosti, čo je kľúčový úspech pre projektor navrhnutý do obývacej izby, a nie do prostredia vyhradeného pre domáce kino. Napriek tomu, že Samsung vo svojich materiáloch budí dojem, akoby ste mohli projektor používať v miestnosti za jasného dňa, nie je to tak. Na takéto použitie by musel mať svietivosť 20 – 30 000 ANSI lúmenov, čo je, samozrejme, na domáce použitie zbytočné. Ak chcete sledovať kvalitný film, už z princípu to budete robiť minimálne v čiastočne zatemnenej miestnosti, aby vynikli všetky farby a detaily obrazu, a na to je práve LSP9T ideálny. Bežne sa v tejto kategórii projektorov na dosiahnutie širšieho farebného gamutu používajú farebné filtre, tie však vždy vedú k zníženiu jasu obrazu. Možnosť zobrazenia plného rozsahu farieb podľa odporúčania BT.2020 bez straty jasu na modeli LSP9T je preto veľká konkurenčná výhoda a projektor vďaka tomu dosahuje výsledky ako oveľa výkonnejšie zariadenia. To platí najmä pre dynamický režim projektora, aj keď pri štandardnom nastavení sýtosť klesá o niečo viac, ako je potrebné. Ďalšia exkluzívna funkcia je podpora HDR10+. To znamená, že dokáže pracovať s metadátami k scénam, ktoré poskytuje formát HDR10+, a meniť tak nastavenie parametrov HDR pre každú scénu. Výsledkom pri prehrávaní zdrojov HDR10+ je zlepšený kontrast, viac detailov a zníženie šumu videa v tmavých oblastiach obrazu. LSP9T, ako je pri projektoroch DLP obvyklé, nepoužíva čip s natívnym 4K rozlíšením. Namiesto toho využíva ultrarýchlu technológiu dvojitého blikania spoločnosti Texas Instruments na to, aby zrkadlá na ploche čipu DLP poskytli viac ako jeden pixel obrazu pre každú snímku obrazu. Tento systém je Americkou asociáciou spotrebiteľských technológií považovaný za dostatočne efektívny na to, aby sa dal kvalifikovať ako skutočný 4K. A určite 4K obrázky vyzerajú s LSP9T nádherne detailne, ostro a textúrovane. Túto ostrosť si dokáže udržať aj pri pohybe vďaka tomu, že využíva algoritmy na spracovanie pohybu optimalizované pre projektor, ktoré Samsung už roky zlepšuje na svojich televízoroch.

Obraz projektora je excelentný a vhodne mu sekunduje aj kvalitný zvuk, čo pri projektoroch nebýva bežné. Ten postačí na väčšinu scenárov, ak si však chcete skutočne vychutnávať kvalitné filmy, najlepšia voľba bude niektorý z kvalitných soundbarov určených pre posluchové miestnosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, dizajn, kvalita zvuku, výbava, konektivita
- Pomalšie reakcie OS

PARAMETRE:

• Technológia: Triple Laser, DLP, rozlíšenie: 3840 × 2160, svietivosť: do 2800 ANSI ­lúmenov, kontrast: 1500:1, dynamický 2 000 000:1, reproduktory: 40 W 4.2 kanálov, OS Tizen, konektory: 3× HDMI, ARC, USB, bezdrôtová konektivita: 802.11ac, bluetooth 4.2, tunery DVB-T2/S2 (Iba voľné kanály), rozmery: 550 × 141 × 367 mm, hmotnosť: 11,5 kg

• Cena: 6499 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať