CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: SanDisk Extreme 510 (480 GB) – šikovné externé SSD aj k vode

0

SSD svojich platňových predchodcov v počítačoch už celkom slušne vytláčajú. HDD si však stále dobre počínajú v predajoch externých úložísk, kde je prvoradým ukazovateľom výhodnosť pomeru ceny ku kapacite. No ak vás toto kritérium nezaujíma, je veľa dôvodov, prečo siahnuť po prenosnom SSD.

Na test sa mi dostalo v rámčeku minimalistické SSD Extreme 510 od SanDisku. Puzdro je v tvare štvorca (74,5 mm) s hrúbkou iba 10 mm, čo je vo všetkých osiach výrazne menej, než majú tradičné pevné disky. Nižšia je i hmotnosť – iba 45 g. Vďaka tomu ho môžete pohodlne nosiť vo vrecku nohavíc tak, že o ňom ani neviete. Prípadne niekde zavesené, o uško na jednom z rohov zacvaknete i menšiu/adekvátnu karabínku. V opačnom rohu je krytka konektora USB. Tú nestratíte, pretože je napevno, ale hlavne zabezpečuje perfektné tesnenie. Minimálne polhodinový ponor vo vedre s vodou zvládne bez ujmy, nejakého dažďa (tomu zodpovedá i deklarovaný stupeň krytia IP55) alebo vlhšieho podnebia na dovolenke pri mori sa obávať naozaj nemusíte. To skôr budú trpieť iné zariadenia.

Obal je, samozrejme, i prachotesný a odolný proti nárazom. Po celom obvode je totiž elegantný perforovaný gumený nárazník, ktorý toho znesie naozaj veľa. Môžem potvrdiť, že pády na betón nie sú absolútne problém a vďaka premyslenej konštrukcii si ani neotlčiete rohy. Z pohľadu vyhotovenia ide o skvelú voľbu aj na agresívnejšiu turistiku. Boky obalu sú síce plastové, ale pevné a vzdorujú i tvrdším úderom, napríklad typicky o skalu pri lezení, pri pádoch na bicykli a podobne. To podporuje i nemechanická povaha SSD.

Veľký ťahák sú rýchlosti. Maximálna priemerná rýchlosť sekvenčného čítania je 392 MB/s a v prípade zápisu 330 MB/s, čo je dva- až trikrát viac než pri bežných HDD, čo je užitočné najmä pri práci s videom. Na využitie kompletného potenciálu vám stačí rozhranie USB 3.0, resp. 3.1 gen. 2, čo je to isté (5 Gb/s), len modernejším ­názvoslovím. Pokles pri práci s fotkami (24 – 36 MB) vo vysokom rozlíšení je zanedbateľný, čítanie klesne na 352 MB/s a zápis na 320 MB/s. Svižne spracuje i menšie JPEG-y (5 – 10 MB), oboj­smerne 290|250 MB/s. Zhruba na polovičnú rýchlosť oproti maximálnej spadne až pri lúskaní malých súborov (427 – 1235 kB), stále však ide rýchlejšie než akýkoľvek pevný disk. Rýchlosti sa zrovnávajú až pri prenose najmenších súborov/dokumentov (12 – 59 kB), ktoré robia vrásky aj SSD – zdanlivo pomalý zápis 17,5 MB/s je preto nadpriemerne dobrý výsledok. 

Káblik je kratší (nepočítajúc dĺžku konektorov sotva 17 cm). Na stôl z desktopu položeného na zemi nedočiahne. Kratšie vedenie však pri notebooku v teréne najskôr oceníte. Pre prípad, že by ste spolu s SSD uvažovali o kúpe dlhšieho, ­vedzte, že na strane SSD je micro USB 3.0 typu B.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery, komplexná odolnosť proti všetkému možnému (prach, voda, nárazy), veľmi vysoký výkon, SecureAccess na šifrovanie dát
- Vyššia, ale primeraná cena

Celkovo: 95 %

• Cena: 230 eur

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SanDisk SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať