Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Schneider Electric v ostravskom CEETe inštaloval technológiu, ktorá mení budúcnosť energetiky

Technológie
0

Spoločnosť Schneider Electric, globálny líder v oblasti energetického manažmentu, sa podieľa na významnom českom projekte v unikátnom vedeckom centre CEETe v Ostrave. Spoločnosť Schneider Electric tu inštalovala pokročilý energetický riadiaci systém Microgrid. Tento systém riadi celý energetický proces budovy a efektívne spravuje výrobu, distribúciu, ukladanie a spotrebu elektriny z rôznych zdrojov, vrátane obnoviteľných.

Microgrid dokáže napájať nielen budovy, ale aj celé mestské časti alebo priemyselné oblasti, a to nezávisle od hlavnej siete. Predstavuje budúcnosť komunitného zásobovania energiou a má potenciál významne prispieť k rozvoju udržateľnej energetiky v Českej republike.

Schneider Electric dodal aj softvér a hardvér na riadenie, batériové úložiská na akumuláciu energie, nabíjacie stanice pre elektromobily a komponenty vysokého a nízkeho napätia.

„S narastajúcim podielom obnoviteľných zdrojov je kľúčové vedieť tieto zdroje efektívne integrovať do energetickej siete. Náš systém Microgrid to umožňuje. Veríme, že naša spolupráca s CEET prinesie praktické inovácie, ktoré prispejú k dekarbonizácii nielen v Česku, ale aj za jeho hranicami,“ uviedol Pavel Bezucký, generálny riaditeľ Schneider Electric.

Prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., riaditeľ CEET, dodal: „Microgrid nám umožňuje skúmať energetické toky v reálnom prostredí. Veríme, že tento výskum prispeje k zlepšeniu energetickej účinnosti a sebestačnosti nielen v Českej republike, ale aj globálne.“

Microgrid, označovaný aj ako „mikrosieť“, je decentralizovaný systém schopný vytvárať samostatnú elektrickú sieť nezávislú od hlavnej rozvodnej siete. Prepája rôzne zdroje energie a inteligentne ich riadi podľa aktuálnej spotreby, čím šetrí prevádzkové náklady. Je ideálny pre odľahlé lokality, priemyselné oblasti a môže prispieť k vytváraniu inteligentných miest. Firmy si začínajú vytvárať vlastné energetické mikrosiete, pretože sa tak chránia pred výpadkami a šetria tým veľké finančné náklady. Tento trend je v posledných rokoch viditeľný najmä v priemyselných podnikoch. V nasledujúcich rokoch sa očakáva globálny nárast trhu s mikrosieťami z 9,88 miliárd dolárov v roku 2023 na 37,35 miliárd dolárov v roku 2032.

Centrum energetických a environmentálnych technológií Explorer (CEETe) oslávi 24. októbra 2024 prvé výročie otvorenia svojej novej budovy v areáli VŠB-TUO. Počas uplynulého roka priniesla výskumná činnosť CEETe nové výzvy na globálnej aj národnej úrovni. Zmeny v oblasti energetickej politiky Českej republiky, ako aj nové míľniky v tejto oblasti, poskytli príležitosti preukázať, že výskumné aktivity CEET smerujú správnym smerom. Vzhľadom na víziu Českej republiky, ktorá smeruje k surovinovej a energetickej sebestačnosti, je cieľom CEET využívať lokálne surovinové a energetické zdroje, pričom sa kladie dôraz na maximálne využitie udržateľných zdrojov energie.

Aj keď sa môže zdať, že rok je krátka doba na hodnotenie výsledkov, niektoré rozsiahle výskumy si vyžadujú viac času. Napriek tomu CEET zaznamenal rastúci záujem zo strany akademickej a aplikačnej sféry, a to nielen na štátnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Vedecké programy CEET sa ukázali ako atraktívne pre odborníkov a výskumníkov z celého sveta. Kvalitné a moderné zázemie je dôležité, no samotné nestačí. Rast a úspech vychádzajú zo súboru prepojených činností.

V CEET sa zameriavajú na vytváranie vhodných pracovných podmienok a pozitívnej atmosféry, aby sa tu ľudia cítili spokojní a motivovaní. To sa prejavuje aj v počte zamestnancov, ktorý v roku 2023 dosiahol rekordných 268 osôb. Ide nielen o českých odborníkov, ale aj o špičkových zahraničných vedcov.

CEETe nie je len centrom výskumu, ale aj ekosystémom pre inovačné technológie v oblasti udržateľnej energetiky. Budova CEETe je vybavená najmodernejšími technológiami, vrátane veterných turbín, solárnych panelov a systému na zadržiavanie dažďovej vody. Sú tu inštalované elektrolyzéry na výrobu vodíka aj sada palivových článkov na jeho premenu späť na elektrickú energiu. Centrum je vybavené úložiskom vodíku aj plniacou stanicou pre vodíkové vozidlá. Spoločnosť Schneider Electric tu tiež inštalovala niekoľko nabíjacích staníc pre elektromobily aj batériové úložisko s kapacitou 500 kWh. Tieto technológie umožňujú centru fungovať s minimálnou závislosťou na externých zdrojoch energie.

Cieľom CEETe je podporovať spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom, ako aj akademickou sférou, čím prispieva k transformácii regiónu na udržateľný a zelený.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať